Ўрганиш давомида марҳум билан бир туркумда ва дўстона муносабатда бўлган бир нечта маҳкумлар билан якка тартибда суҳбатлашилди.
Шунингдек, Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили марҳумнинг Самарқанд вилоятида яшовчи оила аъзолари, жумладан, ота-онаси ва унинг турмуш ўртоғи билан суҳбатлашди. Улар хабарларда тарқалган кўрсатмаларини тасдиқлашди.
Омбудсманга тақдим этилган маълумотларга кўра, марҳум Ш.С. 2024 йилнинг 23 май куни колония ишлаб чиқариш корхонаси ҳудудидаги ғишт ишлаб чиқариш цехи ҳудудининг орқа тарафидаги темир устунга полиэтилен ип ёрдамида ўзини осиб ўз жонига қасд қилган.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан суд-тиббий экспертизаси тайинланган бўлиб, прокуратура идоралари томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Мазкур ҳолат Омбудсман томонидан назоратга олинган ҳолда марҳумнинг яқин қариндошлари томонидан берилган мурожаат ва ишга алоқадор тўпланган бошқа ҳужжатлар Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасига юборилди.

В ходе изучения осуществлены индивидуальные беседы с несколькими осужденными из одного отряда, которые были в дружественных отношениях с умершим.
Также, региональным представителем Омбудсмана в Самаркандской области проведенабеседа с членами семьи умершего, в том числе его родителями и супругой, проживающими в Самаркандской области. Они подтвердили показания, опубликованные в сообщениях.
Согласно представленной Омбудсману информации, покойный Ш.С. совершил суицид 23 мая 2024 года, повесившись с помощью полиэтиленовой веревке на железной опоре в задней стороне цеха по производству кирпича территории производственного предприятия колонии.
В настоящее время по данному факту назначена судебно-медицинская экспертиза, органами прокуратуры проводятся до следственные действия.
Жалоба и другие собранные материалы по делу, полученные от близких родственников покойного, Омбудсманом в контрольном порядке направлены в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан.