Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 17 сентябрдаги 575-сонли қарорига асосан “Саховат” интернат уйига якка-ёлғиз кексалар ва пенсионерлар ҳамда 18 ёшдан бошлаб I ва II гуруҳ ногиронлари қабул қилиниши белгиланган. Ҳозирда уларга 6 нафар шифокор, 14 нафар ҳамшира ва 28 нафар кичик тиббий ходимлар ҳамда хўжалик ходимлари билан бирга жами 96 нафар ходимлар тиббий-ижтимоий хизмат кўрсатиб келмоқда.
“Саховат” интернат уйида яшовчи қарияларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизмат кўрсатиш шароитлари ўрганилди. Шунингдек, озиқ-овқат маҳсулотларини сақлаш шароитлари ва дори-дармонларни сақлаш муддатлари кўздан кечирилди.
Мазкур интернат уйида яшаётган онахон ва отахонлар билан якка тартибда суҳбатлашилганда, улар “Саховат” уйи раҳбарияти ва ходимларидан миннатдор эканликлари ва ҳеч қандай эътирозлари йўқлигини билдиришди.
Омбудсман минтақавий вакили ушбу муассаса раҳбари билан суҳбатлашганда, ўрнатилган тартибга зид равишда, “Саховат” интернат уйида фарзандлари бор 15 нафар қария яшаши маълум бўлди. Уларга фарзандалари ғамхўрлик қилишдан бош тортганлиги учун, муассаса раҳбарияти кексаларни муассасага қабул қилишга мажбур бўлган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 17 сентябрдаги 575-сон қарорининг 1-иловасига асосан «Саховат» интернат уйлари Ўзбекистон Республикасида доимий яшайдиган, Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 57-моддасига мувофиқ уларни парвариш қилиши шарт бўлган биринчи даражадаги қариндошлари ёки васийлари бўлмаган ёлғиз кексалар, 18 ёшидан бошлаб I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар ҳамда ўзгалар парваришига муҳтож ёлғиз яшовчи I гуруҳ ногиронлиги бўлган кексалар учун тиббий-ижтимоий хизматларни кўрсатадиган давлат тиббий-ижтимоий муассасалари ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 80-моддасида вояга етган меҳнатга лаёқатли фарзандлар ўз ота-оналари ҳақида ғамхўрлик қилишга мажбур эканликлари белгиланган.
Шунингдек, Тошкент шаҳридаги “Мурувват” ногиронлиги бўлган болалар учун 1 ва 2-сон интернат уйларига мониторинг ташрифлари амалга оширилди.
Ташриф давомида “Мурувват” интернат уйларида яшовчи болаларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланиш бўлимидаги шароитлар ўрганилди. Шунингдек, болалар бўш вақтларини мазмунли ўтказишлари учун кутубхона, тўқиш хонаси ва спорт залларида яратилган шарт-шароитлар ҳам кўздан кечирилди.
Бундан ташқари, мулоқотга лаёқатли болалар билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилди.
Маълумот учун: Ҳозирда “Мурувват” ногиронлиги бўлган болалар учун интернат уйларида 4 ёшдан 18 ёшгача бўлган жами 640 нафар ақли заиф, оғир ва чуқур даражадаги ҳамда 120 нафар 18 ёшдан катта ногиронлиги бўлган болалар яшамоқдалар. Муассасаларда мустақил ҳаракатлана олмайдиган болалар учун ҳам барча зарур шарт-шароитлар яратилган.
Шу билан бир қаторда, Тошкент шаҳар “Мурувват” ногиронлиги бўлган эркаклар учун интернат уйига ҳам мониторинг ташрифи амалга оширилиб, муассасадаги шароитлар ўрганилди.

There are 15 elderly people living in the “Sakhovat” boarding house in Tashkent, who have children
On May 30, 2024, the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Tashkent city, B. Masharipov, made a monitoring visit to the “Sakhovat” boarding home in Tashkent city.
In accordance with Cabinet of Ministers Decision No. 575 of September 17, 2021, a procedure has been established for the admission of elderly and retired persons living alone, as well as persons with disabilities of groups I and II from the age of 18 to the Sakhovat residential home. At present, they are provided with medical and social assistance by 6 doctors, 14 nurses and 28 junior medical staff, as well as a total of 96 household staff.
The conditions of accommodation, nutrition, and medical care of the elderly living there were studied in the “Sakhovat” boarding house. The conditions of food storage and shelf life of medicines were also examined.
When talking individually with the elderly residents of the boarding home, they expressed their gratitude to the management and staff of the Sakhovat home and have no complaints.
The regional representative of the Ombudsman was informed by the head of the institution that contrary to the established rules, 15 elderly people, who have children, live in the boarding home “Sakhovat”. The management of the institution was forced to admit the elderly to the institution because their children refused to take care of their parents.
According to Annex 1 of Cabinet of Ministers Decree No. 575 of September 17, 2021, Sakhovat residential homes are intended for single elderly persons permanently residing in the Republic of Uzbekistan who have no relatives of the first degree of kinship in accordance with Article 57 of the Family Code of the Republic of Uzbekistan or guardians obliged to support them, are state medical and social institutions providing medical and social services to persons from 18 years of age, disabled persons of groups I and II, as well as single persons living alone.
Article 80 of the Constitution stipulates that able-bodied children of full age are obliged to take care of their parents.
Also, monitoring visits were made to boarding homes No. 1 and No. 2 for children with disabilities “Muruvvat” in the city of Tashkent.
During the visit, the conditions of accommodation, nutrition, access to medical care for children living in Muruvvat boarding homes were studied. The conditions created for children to spend their free time in the library, knitting room and gym were also examined.
In addition, individual conversations were held with children capable of talking.
For information: at present, a total of 640 children with mental retardation, severe and profound, and 120 children over 18 with disabilities live in Muruvvat residential homes for children with disabilities aged from 4 to 18 years. All necessary conditions have been created in the institutions also for children who cannot move independently.
In addition, a monitoring visit to the Muruvvat residential home for men with disabilities was conducted, where the conditions of the institution were studied.