Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 17 сентябрдаги 575-сонли қарорига асосан “Саховат” интернат уйига якка-ёлғиз кексалар ва пенсионерлар ҳамда 18 ёшдан бошлаб I ва II гуруҳ ногиронлари қабул қилиниши белгиланган. Ҳозирда уларга 6 нафар шифокор, 14 нафар ҳамшира ва 28 нафар кичик тиббий ходимлар ҳамда хўжалик ходимлари билан бирга жами 96 нафар ходимлар тиббий-ижтимоий хизмат кўрсатиб келмоқда.
“Саховат” интернат уйида яшовчи қарияларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизмат кўрсатиш шароитлари ўрганилди. Шунингдек, озиқ-овқат маҳсулотларини сақлаш шароитлари ва дори-дармонларни сақлаш муддатлари кўздан кечирилди.
Мазкур интернат уйида яшаётган онахон ва отахонлар билан якка тартибда суҳбатлашилганда, улар “Саховат” уйи раҳбарияти ва ходимларидан миннатдор эканликлари ва ҳеч қандай эътирозлари йўқлигини билдиришди.
Омбудсман минтақавий вакили ушбу муассаса раҳбари билан суҳбатлашганда, ўрнатилган тартибга зид равишда, “Саховат” интернат уйида фарзандлари бор 15 нафар қария яшаши маълум бўлди. Уларга фарзандалари ғамхўрлик қилишдан бош тортганлиги учун, муассаса раҳбарияти кексаларни муассасага қабул қилишга мажбур бўлган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 17 сентябрдаги 575-сон қарорининг 1-иловасига асосан «Саховат» интернат уйлари Ўзбекистон Республикасида доимий яшайдиган, Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 57-моддасига мувофиқ уларни парвариш қилиши шарт бўлган биринчи даражадаги қариндошлари ёки васийлари бўлмаган ёлғиз кексалар, 18 ёшидан бошлаб I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар ҳамда ўзгалар парваришига муҳтож ёлғиз яшовчи I гуруҳ ногиронлиги бўлган кексалар учун тиббий-ижтимоий хизматларни кўрсатадиган давлат тиббий-ижтимоий муассасалари ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 80-моддасида вояга етган меҳнатга лаёқатли фарзандлар ўз ота-оналари ҳақида ғамхўрлик қилишга мажбур эканликлари белгиланган.
Шунингдек, Тошкент шаҳридаги “Мурувват” ногиронлиги бўлган болалар учун 1 ва 2-сон интернат уйларига мониторинг ташрифлари амалга оширилди.
Ташриф давомида “Мурувват” интернат уйларида яшовчи болаларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланиш бўлимидаги шароитлар ўрганилди. Шунингдек, болалар бўш вақтларини мазмунли ўтказишлари учун кутубхона, тўқиш хонаси ва спорт залларида яратилган шарт-шароитлар ҳам кўздан кечирилди.
Бундан ташқари, мулоқотга лаёқатли болалар билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилди.
Маълумот учун: Ҳозирда “Мурувват” ногиронлиги бўлган болалар учун интернат уйларида 4 ёшдан 18 ёшгача бўлган жами 640 нафар ақли заиф, оғир ва чуқур даражадаги ҳамда 120 нафар 18 ёшдан катта ногиронлиги бўлган болалар яшамоқдалар. Муассасаларда мустақил ҳаракатлана олмайдиган болалар учун ҳам барча зарур шарт-шароитлар яратилган.
Шу билан бир қаторда, Тошкент шаҳар “Мурувват” ногиронлиги бўлган эркаклар учун интернат уйига ҳам мониторинг ташрифи амалга оширилиб, муассасадаги шароитлар ўрганилди.

В доме-интернате “Саховат” в Ташкенте проживают 15 пожилых людей, у которых есть дети
30 мая 2024 года региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в городе Ташкенте Б.Машарипов совершил мониторинговый визит в дом-интернат “Саховат” города Ташкента.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Узбекистана № 575 от 17 сентября 2021 года установлен порядок о приеме в дом-интернат “Саховат” одиноких пожилых и пенсионеров, а также инвалидов I и II групп с 18 лет. В настоящее время им оказывают медико-социальную помощь 6 врачей, 14 медсестер и 28 младших медицинских работников, а также всего 96 хозяйственных работников.
В доме-интернате “Саховат” изучены условия проживания, питания, медицинского обслуживания проживающих там пожилых людей. Также осмотрены условия хранения продуктов и сроки хранения лекарственных средств.
При беседе в индивидуальном порядке с пожилыми людьми, проживающими в доме-интернате, они выразили благодарность к руководству и персоналу дома “Саховат” и не имеют никаких претензий.
Региональному представителю Омбудсмана руководитель данного учреждения сообщил, что вопреки установленному порядку, в доме-интернате “Саховат” проживают 15 пожилых людей, у которых есть дети. Руководство учреждения был вынужден принять пожилых людей в учреждение из-за того, что их дети отказались заботиться о своих родителях.
Согласно Приложению 1 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 575 от 17 сентября 2021 года дома-интернаты “Саховат” предназначены для одиноких пожилых людей, постоянно проживающих в Республике Узбекистан, не имеющих родственников первой степени родства в соответствии со статьей 57 Семейного кодекса Республики Узбекистан или опекунов, обязанных содержать их, являются государственными медико-социальными учреждениями, оказывающими медико-социальные услуги лицам с 18-летнего возраста, имеющих инвалидность I и II групп, а также одиноко проживающим пожилым людям с инвалидностью I группы, нуждающимся в постороннем уходе.
Статьей 80 Конституции Республики Узбекистан устанавлено, что совершеннолетние трудоспособные дети обязаны заботиться о своих родителях.
Также, осуществлены мониторинговые визиты в дома-интернаты № 1 и № 2 для детей с инвалидностью “Мурувват” города Ташкента.
В ходе визита были изучены условия проживания, питания, доступа к медицинской помощи детей, проживающих в домах-интернатах “Мурувват”. Также были осмотрены созданные условия для полноценного провождения досуга детей в свободное время в библиотеке, комнате для вязания и спортзале.
Кроме того, проведены индивидуальные беседы с детьми, дееспособными к разговору.
Для сведения: в настоящее время в домах-интернатах для детей с ограниченными возможностями “Мурувват” проживают в возрасте от 4 до 18 лет в общей сложности 640 детей с умственной отсталостью, тяжелой и глубокой степенью, а также 120 детей старше 18 лет с ограниченными возможностями здоровья. В учреждениях созданы все необходимые условия и для детей, которые не могут самостоятельно передвигаться.
Кроме того, проведен мониторинговый визит в дом-интернат для мужчин с инвалидностью “Мурувват”, где изучены условия учреждения.