Феруза Эшматова МДҲ миқёсда биринчилардан бўлиб Ўзбекистонда жорий қилинган ушбу институт ҳозирда нуфузли халқаро ташкилотларнинг тўлақонли аъзоси эканлигига урғу берди. Кейинги йилларда мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари олий қадрият сифатида эътироф этилиб, соҳада изчил ислоҳотлар амалга оширилаётгани, янгиланган Конституциямизда Омбудсман институтининг ваколатлари янада кенгайгани таъкидланди. Туб ўзгаришлар натижасида институт фуқаролар ҳуқуқларини кафолатлашда давлат ва жамият ўртасида ўзига хос кўприкка айлангани қайд этилди.
Давра суҳбатида Омбудсман ва унинг минтақавий вакиллари томонидан аҳоли мурожаатлари билан ишлаш борасидаги ишлар ҳақида маълумот берилди. Жамиятда инсон қадрини улуғлашга қаратилган ислоҳотлар барча соҳалар қатори, ички ишлар органлари ходимларидан фаолиятни халқчил механизмлар асосида ташкил қилишни тақозо этаётгани айтиб ўтилди. Бу борада ечимини кутаётган айрим масалалар, тизим раҳбарлари олдида турган устувор талаб ва вазифалар юзасидан тавсиялар билдирилди.
Шу куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили академия раҳбари Рустам Хатамов билан мулоқот қилди. Учрашувда ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш масалалари юзасидан фикр алмашилди. Ички ишлар органлари тизимида аҳоли билан яқин ҳамкорликда ишлашга йўналтирилган янги тизим амалиётга татбиқ қилингани, тизимнинг қуйи бўғинлари фаолиятини янада такомиллаштириш муҳим аҳамият касб этаётгани таъкидланди. Томонлар Омбудсман институти билан ҳамкорликда таълим олувчилар ва амалиёт ходимлари учун долзарб йўналишларда ўқув курслари ташкил этишга келишиб олдилар.
Учрашув сўнггида Феруза Эшматова замонавий таълим жараёнлари, соҳа учун бошқарув кадрларини тайёрлашнинг ўзига хос ёндашувлари билан танишди.

Feruza Eshmatova emphasized that this institute, one of the first to be introduced in Uzbekistan on a CIS scale, is currently a full member of authoritative international organizations. It was noted that in subsequent years, human rights and freedoms have been recognized as the highest value in our country, consistent reforms have been conducted in this area, and the powers of the Ombudsman institution have been expanded in the updated Constitution. It was noted that as a result of fundamental alterations, the institute became a kind of bridge between the state and society in guaranteeing the rights of citizens.
At the round table, data was presented on the work of the Ombudsman and his regional representatives in dealing with appeals from the population. It's emphasized that reforms aimed at glorifying human value in society require employees of internal affairs bodies, among all areas, to organize activities based on populist mechanisms. Recommendations were made on individual issues awaiting resolution, priority requirements and challenges facing system managers.
On the same day, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights got in touch with the head of the Academy, Rustam Khatamov. At the meeting, an exchange of views took place on issues of further strengthening cooperation. It was noted that a new system has been introduced in the system of internal affairs bodies, aimed at working in close cooperation with the population; further improvement of the activities of lower levels of the system is becoming important. The parties agreed to cooperate with the Ombudsman Institute to organize training courses in current areas for students and practicing professionals.
At the end of the meeting, Feruza Eshmatova got acquainted with modern educational processes and specific approaches to training management personnel for the current sphere.