Хотин-қизларнинг иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий ҳуқуқ ҳамда имкониятларини кенгайтириш масалаларига минтақавий ёндашув
Хабарингиз бор, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 78-сессиясидаги нутқида Ўзбекистонда хотин-қизларнинг бой салоҳиятидан фойдаланиш, жамият ҳаётининг барча жабҳаларида уларнинг имкониятларини рўёбга чиқаришда тажриба алмашиш бўйича Осиё хотин-қизлари форумини ўтказиш ҳақидаги таклифни билдирилган эди.
Шунга асосан 2024 йилнинг 13-14 май кунлари Самарқанд шаҳрида “Хотин-қизларнинг иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий ҳуқуқ ҳамда имкониятларини кенгайтириш масалаларига минтақавий ёндашув” мавзусидаги Осиё хотин-қизлари форуми ўтказилди.
Форумда 30 дан ортиқ хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлардан нуфузли меҳмонлар – Шарқий Осиё, Жануби-Шарқий Осиё, Жанубий Осиё ва Марказий Осиё мамлакатлари парламентларининг аёл аъзолари, ҳукуматлари раҳбарлари, хорижий давлатларнинг мамлакатимиздаги ваколатхоналари ҳамда хорижий ташкилотларнинг 40 нафардан ортиқ вакиллари, шунингдек, маҳаллий давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, аёл раҳбарлар, ишбилармон аёллар, сиёсатшунослар, ижтимоий соҳа фаоллари, олимлар, иқтисодиёт тармоқлари ва турли соҳаларнинг жами 400 га яқин вакиллари ҳамда фаол хотин-қизлар иштирок этишди.
Форумнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг форум иштирокчиларга йўллаган табригини Сенат Раиси Танзила Нарбаева ўқиб эшиттирди.
Форумда таъкидланганидек, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг юксак сиёсий иродаси туфайли хотин-қизларнинг манфаатларини, гендер тенгликни таъминлаш ва оилалар мустаҳкамлиги масалалари сиёсатимизнинг устувор йўналишларидан бирига айланди. Мамлакатимизнинг ижтимоий-сиёсий, иқтисодий ҳамда маънавий ҳаётида, муҳим қарорлар қабул қилинишида хотин-қизларнинг иштироки сезиларли равишда кенгайиб бормоқда.
Қисқа давр ичида соҳага доир халқаро стандартларга мос миллий қонунчилик базаси шакллантирилди, сўнгги 5 йилда 80 дан ортиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинганлиги бунга ёрқин мисолдир. “Хотин-қизлар ва эркакларга тенг хуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида” ҳамда “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги муҳим қонунлар қабул қилинди ва амалиётга жорий этилди.
Гендер тенглик сиёсатини тўғри йўлга қўйиш ва уни тўлақонли амалга оширилишини таъминлаш мақсадида 2030 йилга қадар мўлжалланган гендер Стратегияси қабул қилинди. Уни барча соҳа ва тармоқларга жорий қилиш ишлари жадаллик билан олиб борилмоқда. Қонунчиликка норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни гендер экспертизадан ўтказиш, гендерга асосланган миллий бюджетни қабул қилиш, гендер аудит каби тушунчалар киритилиб, амалиётга жорий қилинмоқда.
Шу билан бирга, форумда БМТ Бош котиби ўринбосари ва “БМТ-Аёллар” тузилмаси ижрочи директори Сима Бахус, БМТнинг Женевадаги бўлими бош директори Татьяна Валовая, Парламентлараро иттифоқнинг Бош котиби Мартин Чунгонг ҳамда бир қатор давлатларнинг парламентлари раҳбарлари сўзга чиқиб, форумнинг мақсад ва вазифалари, аҳамияти ҳамда ундан кутилаётган натижаларга тўхталиб ўтди.
Очилиш маросимидан сўнг иштирокчилар ўзаро тажрибалар билан ўртоқлашиш, халқаро ташкилотлар ва молиявий институтларнинг бу борадаги замонавий ёндашувларини ўрганиш мақсадида параллел сессияларга бўлинган ҳолда иш олиб борди. Сессиялардан бирига Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова модераторлик қилди.
Форумда хотин-қизларнинг иқтисодий ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш, уларни тадбиркорлик ва инновацияларга кенг жалб этиш, замонавий глобал иқтисодиётда уларнинг етакчилигини таъминлаш орқали хотин-қизларнинг илмий ва инновацион фаолиятда, таълим соҳасида, шунингдек, рақамли технологиялардан фойдаланишда, камбағалликни қисқартиришдаги иштироки каби масалалар муҳокама қилинди.

13-14 мая текущего года в городе Самарканде состоялся Азиатский форум женщин на тему «Региональный подход к вопросам расширения экономических, социальных, политических прав и возможностей женщин».
На форуме присутствовали почетные гости из более чем 30 зарубежных стран и международных организаций – Женщины-парламентарии стран участниц, главы правительств стран Восточной Азии, Юго-Восточной Азии, Южной Азии и Центральной Азии, представительства иностранных государств в нашей стране и более 40 представителей иностранных организаций, а также представители местных государственных органов, институтов гражданского общества, женщины-лидеры, бизнесмены, политологи, общественные деятели, ученые, представители отраслей экономики, ученые, экономисты и около 400 представителей различных сфер обменялись мнениями по важным темам.
Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева на церемонии открытия форума зачитала Председатель Сената Танзила Нарбаева.
Как было отмечено на форуме, благодаря высокой политической воле президента Узбекистана Шавката Мирзиеева вопросы обеспечения интересов женщин, гендерного равенства и укрепления семьи стали одними из приоритетных направлений нашей политики. Значительно расширяется участие женщин в социально-политической, экономической и духовной жизни нашей страны, в принятии важных решений.
За короткий период сформирована национальная законодательная база, соответствующая международным стандартам отрасли, ярким примером является принятие более 80 нормативных правовых актов за последние 5 лет. Были приняты и внедрены в практику важные законы «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснений и насилия».
Принята гендерная стратегия, рассчитанная на период до 2030 года, с целью корректировки политики гендерного равенства и обеспечения ее полноценной реализации. Работа по его внедрению во всех отраслях и секторах идет полным ходом. В законодательство вводятся и внедряются в практику такие понятия, как гендерная экспертиза нормативных правовых актов, принятие гендерного национального бюджета, гендерный аудит.
Вместе с тем, на форуме выступили заместитель генерального секретаря ООН и исполнительный директор структуры “ООН-женщины” Сима Бахус, генеральный директор Женевского отделения ООН Татьяна Валовая, генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг, а также главы парламентов ряда государств, затронувшие цели и задачи форума, его значение и ожидаемые результаты.
После церемонии открытия участники были разделены на параллельные сессии с целью обмена опытом, изучения современных подходов международных организаций и финансовых институтов в этой области. Модератором одной из сессий выступил Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова.
На форуме обсуждались такие вопросы, как расширение экономических прав и возможностей женщин, широкое вовлечение их в предпринимательство и инновации, участие женщин в научно-инновационной деятельности, в сфере образования, а также вопросы об использовании цифровых технологий, сокращение бедности путем обеспечения их лидерства в современной мировой экономике.