Хотин-қизларнинг иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий ҳуқуқ ҳамда имкониятларини кенгайтириш масалаларига минтақавий ёндашув
Хабарингиз бор, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 78-сессиясидаги нутқида Ўзбекистонда хотин-қизларнинг бой салоҳиятидан фойдаланиш, жамият ҳаётининг барча жабҳаларида уларнинг имкониятларини рўёбга чиқаришда тажриба алмашиш бўйича Осиё хотин-қизлари форумини ўтказиш ҳақидаги таклифни билдирилган эди.
Шунга асосан 2024 йилнинг 13-14 май кунлари Самарқанд шаҳрида “Хотин-қизларнинг иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий ҳуқуқ ҳамда имкониятларини кенгайтириш масалаларига минтақавий ёндашув” мавзусидаги Осиё хотин-қизлари форуми ўтказилди.
Форумда 30 дан ортиқ хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлардан нуфузли меҳмонлар – Шарқий Осиё, Жануби-Шарқий Осиё, Жанубий Осиё ва Марказий Осиё мамлакатлари парламентларининг аёл аъзолари, ҳукуматлари раҳбарлари, хорижий давлатларнинг мамлакатимиздаги ваколатхоналари ҳамда хорижий ташкилотларнинг 40 нафардан ортиқ вакиллари, шунингдек, маҳаллий давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, аёл раҳбарлар, ишбилармон аёллар, сиёсатшунослар, ижтимоий соҳа фаоллари, олимлар, иқтисодиёт тармоқлари ва турли соҳаларнинг жами 400 га яқин вакиллари ҳамда фаол хотин-қизлар иштирок этишди.
Форумнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг форум иштирокчиларга йўллаган табригини Сенат Раиси Танзила Нарбаева ўқиб эшиттирди.
Форумда таъкидланганидек, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг юксак сиёсий иродаси туфайли хотин-қизларнинг манфаатларини, гендер тенгликни таъминлаш ва оилалар мустаҳкамлиги масалалари сиёсатимизнинг устувор йўналишларидан бирига айланди. Мамлакатимизнинг ижтимоий-сиёсий, иқтисодий ҳамда маънавий ҳаётида, муҳим қарорлар қабул қилинишида хотин-қизларнинг иштироки сезиларли равишда кенгайиб бормоқда.
Қисқа давр ичида соҳага доир халқаро стандартларга мос миллий қонунчилик базаси шакллантирилди, сўнгги 5 йилда 80 дан ортиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинганлиги бунга ёрқин мисолдир. “Хотин-қизлар ва эркакларга тенг хуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида” ҳамда “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги муҳим қонунлар қабул қилинди ва амалиётга жорий этилди.
Гендер тенглик сиёсатини тўғри йўлга қўйиш ва уни тўлақонли амалга оширилишини таъминлаш мақсадида 2030 йилга қадар мўлжалланган гендер Стратегияси қабул қилинди. Уни барча соҳа ва тармоқларга жорий қилиш ишлари жадаллик билан олиб борилмоқда. Қонунчиликка норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни гендер экспертизадан ўтказиш, гендерга асосланган миллий бюджетни қабул қилиш, гендер аудит каби тушунчалар киритилиб, амалиётга жорий қилинмоқда.
Шу билан бирга, форумда БМТ Бош котиби ўринбосари ва “БМТ-Аёллар” тузилмаси ижрочи директори Сима Бахус, БМТнинг Женевадаги бўлими бош директори Татьяна Валовая, Парламентлараро иттифоқнинг Бош котиби Мартин Чунгонг ҳамда бир қатор давлатларнинг парламентлари раҳбарлари сўзга чиқиб, форумнинг мақсад ва вазифалари, аҳамияти ҳамда ундан кутилаётган натижаларга тўхталиб ўтди.
Очилиш маросимидан сўнг иштирокчилар ўзаро тажрибалар билан ўртоқлашиш, халқаро ташкилотлар ва молиявий институтларнинг бу борадаги замонавий ёндашувларини ўрганиш мақсадида параллел сессияларга бўлинган ҳолда иш олиб борди. Сессиялардан бирига Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова модераторлик қилди.
Форумда хотин-қизларнинг иқтисодий ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш, уларни тадбиркорлик ва инновацияларга кенг жалб этиш, замонавий глобал иқтисодиётда уларнинг етакчилигини таъминлаш орқали хотин-қизларнинг илмий ва инновацион фаолиятда, таълим соҳасида, шунингдек, рақамли технологиялардан фойдаланишда, камбағалликни қисқартиришдаги иштироки каби масалалар муҳокама қилинди.

A regional approach to women's economic, social and political empowerment
It is well known that President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, in his address to the 78th session of the United Nations General Assembly, proposed to hold in Uzbekistan the Asian Women's Forum to harness the rich potential of women and share experience in realizing their potential in all spheres of life.
On May 13-14 this year, the Asian Women's Forum was held in the city of Samarkand on the theme "A regional approach to the economic, social and political empowerment of women".
The forum was attended by honored guests from more than 30 foreign countries and international organizations - Women Parliamentarians of the participating countries, heads of governments of East Asia, South-East Asia, South Asia and Central Asia, representative offices of foreign states in our country and more than 40 representatives of foreign organizations, as well as representatives of local government bodies, civil society institutions, women leaders, businessmen, political scientists, public figures, scientists, representatives of economic sectors, academics and economists.
Opening the forum, Senate Chairperson Tanzila Narbaeva presented an address from President Shavkat Mirziyoyev to the participants of the event.
As it was noted at the forum, thanks to the high political will of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the issues of ensuring the interests of women, gender equality and strengthening the family have become one of the priority areas of our policy. Women's participation in the socio-political, economic and spiritual life of our country and in making important decisions is expanding considerably.
In a short period of time, a national legislative base that meets international standards of the industry has been formed, a striking example being the adoption of more than 80 normative legal acts in the last 5 years. Important laws "On guarantees of equal rights and opportunities for women and men" and "On protection of women from harassment and violence" were adopted and put into practice.
A gender strategy has been adopted for the period up to 2030 to adjust the gender equality policy and ensure its full implementation. Work on its implementation in all branches and sectors is well under way. Such concepts as gender expertise of normative legal acts, adoption of gender national budget, gender audit are being introduced and put into practice in the legislation.
At the same time, the UN Deputy Secretary General and Executive Director of UN Women Sima Bakhus, Director General of the UN Geneva Office Tatiana Valovaya, Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong, as well as heads of parliaments of a number of states spoke at the forum, touching upon the goals and objectives of the forum, its significance and expected results.
After the opening ceremony, the participants were divided into parallel sessions with the aim of sharing experience, studying modern approaches of international organizations and financial institutions in this field. One of the sessions was moderated by the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman).
The forum discussed such issues as the economic empowerment of women, their broad involvement in entrepreneurship and innovation, women's participation in scientific and innovative activities, education, as well as the use of digital technologies, poverty reduction by ensuring their leadership in the modern world economy.