Учрашув давомида элимиз ардоғидаги таниқли ижод намоёндалари, кино, театр ва санъат арбоблари ўзларининг ижодий чиқишлари билан тадбирда иштирок этганларга кўтаринки кайфият бағишлашди.
Тадбирдан сўнг минтақавий вакил томонидан мазкур муассасаларда мониторинг ташрифлари ўтказилиб, маҳкумларнинг яшаш жойлари, ювиниш хоналари, ошхона, кутубхона, маиший хоналар, даволаш бўлимлари ҳамда яқин қариндошлар билан узоқ ва қисқа муддатли учрашув хоналаридаги шароитлар кўздан кечирилди.
Шу билан бир қаторда, колонияларда сақланаётган шахслар билан жамоавий тартибда суҳбатлашилди. Омбудсманнинг минтақавий вакилига якка тартибда мурожаат қилиш истагида бўлган 7 нафар шахс мурожаатлари якка тарзда қабул қилинди.
Шунингдек, муассасаларда ўрнатилган “Омбудсман қути”лари кўздан кечирилиб, ундаги мурожаатлар назоратга олинди.
Ўтказилган мониторинг ташрифлари якунларига кўра, аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича тегишли тавсиялар берилди.

Организованы духовно-просветительские мероприятия для осужденных в навоийских колониях
По инициативе регионального представителя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Навоийской области в рамках проекта “Кинокарвон” были проведены духовно-просветительские встречи для лиц, содержащихся в колониях № 4 и № 11 города Навои.
Во время встречи известные творческие деятели, деятели кино, театра и искусства своими творческими выступлениями подняли настроение присутствующим на мероприятии.
После мероприятия региональным представителем были проведены мониторинговые визиты в данные учреждения, осмотр условий в жилых помещениях осужденных, уборных, столовых, библиотеках, хозяйственных помещениях, лечебных отделениях, а также в комнатах для длительных и краткосрочных встреч с близкими родственниками.
При этом с лицами, содержащимися в колониях, беседовали в коллективном порядке. Обращения 7 лиц, изъявивших желание лично обратиться к региональному представителю Омбудсмана, принимались индивидуально.
Были также проверены “Ящики Омбудсмана”, установленные в учреждениях, и обращения в них были взяты на контроль.
По итогам проведенных мониторинговых визитов были даны соответствующие рекомендации по устранению выявленных недостатков.