Сенат Раиси мамлакатимизда меҳмон бўлиб турган қатор давлатлар омбудсманлари билан учрашди
Сенат Раиси Танзила Нарбаева Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) институтининг 29 йиллиги муносабати билан ўтказилган халқаро конференцияда иштирок этиш учун мамлакатимизда меҳмон бўлиб турган Венгрия, Италия, Қирғизистон, Марокаш, Мўғилистон, Туркия омбудсманлари билан учрашув ўтказди.
Инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш, халқаро мажбуриятлар бажарилишини таъминлаш бўйича ўзаро тажриба алмашиш масалалари муҳокама қилинди.
Маълумот ўрнида таъкидлаш лозим, Ўзбекистон Омбудсмани томонидан дунёдаги 50 га яқин мамлакатларнинг, шу жумладан Америка, Европа, Осиё, МДҲ давлатларининг омбудсманлари билан ҳамкорлик алоқалари ўрнатилган.
Даставвал мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, Омбудсман томонидан фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини самарали ҳимоя қилиш борасида қўлланилаётган таъсир чоралари ва механизмларига тўхталиб ўтилди.
Инсон ҳуқуқлари соҳасига оид меъёрий ҳужжатларнинг қабул қилиниши ва такомиллашиб бориши Омбудсман институтига фуқароларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишдаги ваколатлари ҳамда натижадорлигининг ошишига туртки бўлгани айтиб ўтилди.
Ўз навбатида, меҳмонлар Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш йўналишида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юксак баҳолаб, янги таҳрирдаги Конституцияга мувофиқ Омбудсман институтига қонунчилик ташаббуси сифатида парламент қуйи палатасига қонунчиликка оид таклифларни киритиш ҳуқуқи берилганлигини эътироф этдилар.
Конструктив ва амалий руҳда кечган учрашув якунида хорижий давлатларнинг омбудсманлари билан ўзаро тажриба алмашиш ҳамда ҳамкорлик алоқаларини янада кенгайтиришни давом эттиришга келишиб олинди.

Председатель Сената встретилась с омбудсманами ряда стран, находящихся сейчас в нашей стране
Председатель Сената Танзила Нарбаева провела встречу с омбудсманами Венгрии, Италии, Кыргызстана, Марокко, Монголии и Турции, находящимися в нашей стране для участия в международной конференции, проводимой по случаю 29-летия института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана).
Обсуждались вопросы укрепления сотрудничества в сфере защиты прав человека, обмена опытом по обеспечению выполнения международных обязательств.
В качестве информации следует отметить, что Омбудсман Узбекистана наладил сотрудничество с омбудсманами почти 50 стран мира, в том числе государств Америки, Европы, Азии, СНГ.
Сначала внимание было акцентировано на проводимых в нашей стране реформах в сфере защиты прав человека, мерах воздействия и механизмах, используемых Омбудсманом для эффективной защиты прав и интересов граждан.
Отмечалось, что принятие и совершенствование нормативных актов, связанных с правами человека, способствовало повышению полномочий института Омбудсмана и эффективности защиты прав и законных интересов граждан.
В свою очередь, гости высоко оценили широкомасштабные реформы, проводимые в Узбекистане в направлении обеспечения прав и свобод человека, и подчеркнули, что согласно Конституции в новой редакции институту Омбудсмана дано право вносить законодательные предложения в нижнюю палату парламента в порядке законодательной инициативы.
По итогам встречи, прошедшей в конструктивном духе, достигнута договоренность о продолжении обмена опытом и дальнейшем расширении сотрудничества с омбудсманами зарубежных стран.