Қийноққа оид хабарлар Омбудсман назоратига олиниб ўрганилмоқда. Лекин, куни кеча Бўкада содир бўлган ҳолат суд тергов жараёнларида қийноқ деб аталмиш иллатга ҳали ҳануз йўл қўйилаётганлигини тасдиқлайди.
Бўка туманида фуқаронинг вафот этиши билан, тайинланган бирламчи суд-тиббий экспертизаси натижаларига кўра, Тошкент вилояти прокуратураси томонидан дарҳол жиноят иши қўзғатилиб, воқеага алоқадор бўлган 2 нафар тезкор ходимлар ҳибсга олинганини Омбудсман ижобий баҳолайди.
Аслида биз ҳуқуқларимиз ҳимоячиси сифатида биладиган ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари орасида Бўкадаги ҳолат мисолида қонунга хилоф иш кўрувчи ходимлар борлиги жуда ачинарли. Тизимда ишловчи барча ходимлар шундай деган фикрдан йироқмиз, сўнгги йилларда қийноққа қарши курашиш борасидаги ислоҳотларни эътироф этишимиз лозим. Лекин, давлат сиёсатига қарши туриб, ўз хизмат фаолиятида руҳий ва жисмоний қийноққа йўл қўяётган “ходимлар” бор экан, фуқароларда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга нисбатан ишончсизлик юзага келади.
Шу ўринда айтиш керакки, қийноқ бу жамият танасидаги касаллик. Уни даволаш учун аввало шаффофлик таъминланиши керак. Чунки айнан шаффофлик- қийноқларни барвақт олдини олишнинг таъсирчан воситаларидан бири. Мамлакатдаги очиқлик сиёсати сабаб шу каби оғриқли ҳолатлар тилга олиниб, унга жамоатчилик эътибори қаратилмоқда.
Тўғри қийноқ кўплаб ривожланган давлатларнинг ҳам глобал муаммоларидан биридир. Қийноқ инсоннинг фундаментал ҳуқуқларининг бузилиши ҳисобланади. Мутахассисларнинг фикрича, қийноқ инсонга узоқ муддатли психологик таъсирга эга бўлган, шахс сифатида йўқ қилишга қаратилган хатти-ҳаракат сифатида баҳоланади. Инсон қадри тамойили устувор бўлган Ўзбекистон қийноққа қарши курашиш бўйича ўзининг мустаҳкам ва кескин позициясига эга. Сўнгги йилларда қийноқ ҳолатларига йўл қўйган ходимларга нисбатан жазо чоралари оғирлаштирилиб, ҳаттоки, уларга нисбатан афв қўлланилмаслиги қатъий белгилаб қўйилди.
Қолаверса, мансабдор шахсларнинг ноқонуний ҳаракатлари учун жавобгарликка тортиш мақсадида қонунчиликка алоҳида модда киритилган ва қийноқни қўллаган шахсга нисбатан оғирлаштирувчи нормалар қўлланилиши белгиланган. Жиноят Кодексининг 235-моддаси қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллаш учун жиноий жавобгарликни назарда тутади.
Янгиланган Конституциямизда ҳам агар шахснинг ўз айбини тан олганлиги унга қарши ягона далил бўлса, у айбдор деб топилиши ёки жазога тортилиши мумкин эмаслиги белгиланди. Бу билан қийноқ ҳолатларини келтириб чиқарувчи омиллар илдизи қирқилмоқда.
Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларни бартараф этиш бўйича Омбудсман бошчилигида Миллий превентив механизм доирасида жамоатчилик гуруҳлари билан бирга пенитенциар муассасаларга доимий равишда мониторинг ташрифлари амалга оширилиб, у ердаги шароитлар тизимли равишда ўрганилмоқда. У ерда сақланаётган шахслар орасида аноним сўровномалар ўтказилмоқда. Маҳкум ва маҳбуслар билан ҳоли тарзда суҳбатлашиб, қийноқлар қўлланилганига оид мурожаатлар келиб тушганда, ҳолат дарҳол назоратга олинмоқда. Қолаверса, ижтимоий тармоқларда тарқалган қийноқ қўлланилганига оид хабарлар ҳам жойига чиқиб ўрганилиб, қийноқ аломатлари мавжуд бўлган ҳолларда иш кўриб чиқиш учун прокуратура органларига юборилмоқда. Бўкадаги ҳолат ҳам Омбудсман назоратида бўлади.
Гумонланувчи ёки айбланувчилар суриштирув ва тергов жараёнида калтакланиб, вафот этиши мумкин эмас. Куч ишлатиш услуби дан фойдаланган ходимларни аниқлаш ва уларга қатъий чора кўриш, тизимдаги ходимлар малакаси ва фаолиятини бирма-бир таҳлил қилиш, зўравонлар ва сусткашлардан воз кечиш керак. Зеро, бугунги давлат сиёсати инсон қадрини улуғлашга қаратилган. Шу нуқтаи назардан бу борадаги қадамлар изчил бўлиши лозим. Биз айбдор шахсларни қатъий жазога тортишга чақирамиз.

Эти сообщения о применении пыток взяты под контроль и расследуются Омбудсманом. Однако ситуация, произошедшая вчера в Букинском районе, подтверждает, что пытки по-прежнему допускаются в следственных процессах.
По факту гибели гражданина в Букинском районе по результатам назначенной первичной судебно-медицинской экспертизы прокуратура Ташкентской области незамедлительно возбудила уголовное дело и арестовала 2 оперативных работников, причастных к происшествию.
На самом деле очень печально, что среди сотрудников правоохранительных органов, которых мы знаем как защитников наших прав, есть представители, которые нарушают законы, как и в случае произошедшим в Букинском районе. Мы далеки от мнения, что все сотрудники, работающие в системе, такие, и мы должны отметить о предпринятых реформах в борьбе с пытками в последние годы. Однако до тех пор, пока есть «служащие», выступающие против государственной политики и допускающие психические и физические пытки в процессе службы, граждане не смогут доверять правоохранительным органам.
Здесь следует сказать, что пытки — это болезнь организма общества. Чтобы вылечить его, сначала необходимо обеспечить прозрачность системы. Потому что прозрачность системы является одним из эффективных средств раннего предотвращения пыток. Благодаря проводимой в стране политике открытости о болезненных ситуациях как эти открыто можем говорить и привлекать к ним внимание общественности.
Пытки являются одной из глобальных проблем многих развитых стран. Пытки являются нарушением основных прав человека. По мнению специалистов, пытка рассматривается как действие, направленное на уничтожение человека, оказывающее на человека длительное психологическое воздействие. Узбекистан, где принцип человеческого достоинства является приоритетом, имеет свою твердую и жесткую позицию по борьбе с пытками. В последние годы были усилены наказания для сотрудников, совершивших пытки, и даже в отношении этих лиц категорически не может быть институт помилования.
Кроме того, для привлечения должностных лиц к ответственности за неправомерные действия в законодательство введен специальный порядок действий, а также установлены отягчающие меры для лица, применившего пытки. Статья 235 Уголовного кодекса предусматривает уголовную ответственность за пытки и другие жестокие, бесчеловечные или унижающие достоинство виды обращения и наказания.
Наша обновленная Конституция также предусматривает, что лицо не может быть признано виновным или подвергнуто наказанию, если признание им своей вины является единственным доказательством против него. Закрепление этой нормы направлено на устранение коренных причин пыток.
В рамках Национального превентивного механизма под руководством Омбудсмана по выявлению и искоренению случаев пыток проводятся регулярные мониторинговые посещения пенитенциарных учреждений вместе с общественными группами, систематически изучаются условия в этих учреждениях. Среди лиц, содержащихся в этих учреждениях, проводятся анонимные опросы. При поступлении обращений о применении пыток, проводятся индивидуальные беседы с осужденными и заключенными в спокойной обстановке, ситуация немедленно берется под контроль Омбудсмана. Кроме того, сообщения о применении пыток, распространяемые в социальных сетях, изучаются на месте, а в случаях наличия признаков пыток дело направляется на рассмотрение в прокуратуру. Ситуация в Букинском районе также находится под контролем Омбудсмана.
Подозреваемые или обвиняемые не могут быть избиты и умереть во время дознания и расследования. Необходимо выявить сотрудников, применивших насилие в своей деятельности, и принять к ним строгие меры, последовательно проанализировать квалификацию и деятельность сотрудников системы, а также отказаться от насильников. Ведь сегодняшняя государственная политика направлена на прославление человеческого достоинства. С этой точки зрения шаги в этом направлении должны быть последовательными. Мы призываем к строгому наказанию виновных.