Омбудсманлар БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси вакиллари билан учрашишди
2023 йилнинг 1 март куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг халқаро маслаҳатчиси Шахрбану Таджбахш билан учрашди.
Учрашувда Бола ҳуқуқлари бўйича вакил (Болалар омбудсмани) Алия Юнусова ҳамда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси раҳбари в.б. Фабио Пиана ҳам иштирок этди.
Суҳбат давомида, Омбудсман институти фаолиятининг асосий йўналишлари, хусусан, фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга ўтказиладиган мониторинг ташрифлари, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик ва жамоатчилик билан ишлаш фаолияти ҳақида маълумот берилди.
Бола ҳуқуқлари бўйича вакил аёллар ва болаларни қуролли можаролар бўлаётган ҳудудлардан ватанига қайтариш борасидаги Ўзбекистон тажрибасига алоҳида тўхталди.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг халқаро маслаҳатчиси Ўзбекистоннинг ушбу тажрибасини эътироф этар экан, уни бошқа мамлакатлар учун методология ишлаб чиқишда қўллаш мақсадга мувофиқлигини билдирди.

Омбудсмены встретились с представителями Управления Верховного комиссара ООН по правам человека
1 марта  2023 года состоялась встреча Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) Ф.Эшматовой с международным консультантом Управления Верховного комиссара ООН по правам человека Ш.Таджбахш.
На встрече также принимали участие Уполномоченный по правам ребенка А.Юнусова и и.о. глава Регионального отделения Управления Верховного Комиссара по правам человека (УВКПЧ) для Центральной Азии Ф.Пиана.
В ходе беседы была предоставлена информация об основных направлениях деятельности института Омбудсмана. В частности, о работе по рассмотрению обращений граждан, мониторингу пенитенциарных учреждений, сотрудничестве с институтами гражданского общества и деятельности с общественностью.
Детский омбудсман также проинформировала про опыт Узбекистана по возвращению женщин и детей из зон вооруженных конфликтов и их реинтеграции в общество.
Международный консультант Управления верховного комиссара ООН по правам человека выделила положительный опыт Республики Узбекистан по репатриации, реабилитации и реинтеграции граждан, возвращенных из зон вооруженных конфликтов. По ее словам, целесообразно применить его для разработки методологии для других стран региона.