Омбудсманлар БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси вакиллари билан учрашишди
2023 йилнинг 1 март куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг халқаро маслаҳатчиси Шахрбану Таджбахш билан учрашди.
Учрашувда Бола ҳуқуқлари бўйича вакил (Болалар омбудсмани) Алия Юнусова ҳамда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси раҳбари в.б. Фабио Пиана ҳам иштирок этди.
Суҳбат давомида, Омбудсман институти фаолиятининг асосий йўналишлари, хусусан, фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга ўтказиладиган мониторинг ташрифлари, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик ва жамоатчилик билан ишлаш фаолияти ҳақида маълумот берилди.
Бола ҳуқуқлари бўйича вакил аёллар ва болаларни қуролли можаролар бўлаётган ҳудудлардан ватанига қайтариш борасидаги Ўзбекистон тажрибасига алоҳида тўхталди.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг халқаро маслаҳатчиси Ўзбекистоннинг ушбу тажрибасини эътироф этар экан, уни бошқа мамлакатлар учун методология ишлаб чиқишда қўллаш мақсадга мувофиқлигини билдирди.

Ombudsmen met with representatives of the Office of the UN High Commissioner for Human Rights
On March 1, 2023, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) F.Eshmatova met with the international consultant of the Office of the UN High Commissioner for Human Rights Sh. Tajbakhsh.
The meeting was also attended by the Authorized Person for Child's Rights A. Yunusova and acting. Head of the Regional Office for Central Asia of the Office of the High Commissioner for Human Rights (OHCHR) F. Piana.
During the conversation, information was provided on the main activities of the Ombudsman Institute. In particular, about the work on consideration of citizens' appeals, monitoring of penitentiary institutions, cooperation with civil society institutions and activities with the public.
The Child's Ombudsman also informed about the experience of Uzbekistan in the return of women and children from the zones of armed conflicts and their reintegration into society.
The international consultant of the Office of the UN High Commissioner for Human Rights highlighted the positive experience of the Republic of Uzbekistan in repatriation, rehabilitation and reintegration of citizens returned from the zones of armed conflicts. According to her, it is advisable to apply it to develop a methodology for other countries in the region.