Омбудсманнинг Бухоро вилоятидаги минтақавий вакили Абира Хусейнованинг 17-сонли жазони ижро этиш муассасасига қилган мониторингларидан бирида маҳкумлар ёғочга ва металлга ишлов бериш, бош кийими тикиш каби касб-ҳунарларни ўрганишни хоҳлашларини билдиришган эди. Ушбу таклиф ИИВ Жазони Ижро Этиш Департаменти Олтинчи минтақавий ҳудуд ва муассаса раҳбарларига етказилгач, Ҳунармандчилик уюшмаси вилоят бўлими билан ҳамкорликда мазкур жазони ижро этиш муассасасида ҳунармандчилик фаолиятининг 8 та йўналиш, жумладан ёғоч ўймакорлиги, муаллифлик мебеллари, металлдан ясалган буюмлар, миниатюра, ранг тасвир, наққошлик ва бўёқли нақшлар, мозаика, тош ўймакорлиги, бош кийим тайёрлаш, миллий пойафзал тайёрлаш бўйича 3 ойлик касб-ҳунар ўқув курслари Уста-шогирд асосида ташкил этилди.
Қайд этиш лозимки, маҳкумларни янги касб-ҳунарларга ўргатиш жазони ижро этиш муассасаларида жазо муддатини ўтаётган маҳкумларни ахлоқан қайта тарбиялаш, уларда содир этган жиноятига нисбатан пушаймонлик ҳиссини шакллантириш ва жамиятга қайтаришда муҳим аҳамиятга эга.
2022 йилнинг 26 октябрь куни 8 та йўналиш бўйича ўқув курсларини тамомлаган 49 нафар маҳкумларга сертификатлар топширилди. Тадбирда Омбудсманнинг Бухоро вилоятидаги минтақавий вакили, ИИВ Жазони Ижро Этиш Департаменти Олтинчи минтақавий ҳудуд 17-сон жазони ижро этиш колонияси раҳбари, Бухоро вилоят “Ҳунарманд” бошқармаси вакили ҳамда иштирок этишди.
Йиғилганларга бугунги кунда жазо муддатини ўтаётган маҳкумларга касб-ҳунар ўрганишлари учун яратилаётган шароитлар, мазкур касб-ҳунар курсларини тугатиб, тегишли мутахассислик бўйича сертификатга эга бўлган шахсларга озодликка чиққанидан сўнг ўзларининг тадбиркорлик фаолиятини бошлашлари учун давлат томонидан кўрсатилаётган ижтимоий ёрдам тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Шу куни Омбудсманнинг Бухородаги минтақавий вакили жазони ижро этиш муассасасида маҳкумларга яратилган шарт-шароитларни ҳам ўрганди.

What questions did the convicted address to the Regional Representative of the Ombudsman in Bukhara?
It is known that the Regional Representatives of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) carry out regular monitoring visits to closed institutions where freedom of movement is limited, and the conditions created for the persons held there are regularly studied. As part of such visits, collective and individual conversations with prisoners are held, and their appeals are accepted.
During one of these visits by the Regional Representative of the Ombudsman in the Bukhara region, Abira Huseynova, to penitentiary institution No. 17, prisoners expressed a desire to learn such professions as woodworking and metalworking, sewing hats. After this proposal was brought to the attention of the heads of the relevant Department for the Execution of Punishments of the Ministry of Internal Affairs, in cooperation with the regional branch of the trade union of artisans, 3-month vocational training courses were organized in this penitentiary institution on the basis of the “master-student” principle in 8 areas of handicraft activity, in including wood carving, author's furniture, metal products, miniatures, color painting, mosaics, stone carving, headwear, national shoes.
It should be noted that the training of prisoners in new professions is important for the moral re-education of convicts serving sentences in penitentiary institutions, the formation of a sense of remorse for their crimes and their return to society.On October 26, 2022, certificates were awarded to 49 convicts who completed advanced training courses in these areas. The event was attended by the Regional Representative of the Commissioner for Human Rights in the Bukhara region, the head of the correctional colony No. 17 of the Sixth District Section of the Department for the Execution of Punishment of the Ministry of Internal Affairs, a representative of the Hunarmand department of the Bukhara region.
The participants were provided with detailed information about the conditions created for mastering the profession by convicts currently serving sentences, and those who completed these professional courses and received a certificate in the relevant specialty, after release, about starting their entrepreneurial activities on the basis of social assistance provided by the state .
On the same day, the Regional Representative of the Ombudsman in Bukhara also got acquainted with the conditions created for prisoners in this penitentiary institution.