Омбудсман вакили Европа Кенгаши конвенциялари бўйича семинарда иштирок этди
2022 йил 26-28 октябрь кунлари Франциянинг Страсбург шаҳрида Ўзбекистон Республикаси давлат органлари вакиллари учун Европа Кенгаши конвенциялари бўйича семинар ташкил этилди.
Мазкур семинарда иштирок этган Ўзбекистон Республикаси делегацияси аъзолари таркибига Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Котибиятининг Халқаро ҳамкорликни ривожлантириш сектори мудири Жасур Исламов ҳам киритилган эди. Шунингдек, делегация таркибида Адлия вазирлиги, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати ва Сенат ходими, Бош прокуратура, ИИВ, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий маркази, Судьялар олий кенгаши, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги вакиллари ҳам мавжуд.
Уч кунлик семинар Марказий Осиё мамлакатлари учун ҳуқуқ устуворлиги дастури доирасида Европа Кенгаши томонидан Европа Иттифоқи билан ҳамкорликда ўтказилди.
Тадбирдан кўзланган мақсад Европа Кенгаши шартномалари тизими ва конвенцияларга қўшилиш хусусиятларини ўрганиш, шунингдек, Ҳуқуқ устуворлиги дастури доирасидаги икки томонлама ҳамкорликни муҳокама қилишдан иборат.
Семинар давомида Европа Кенгаши вакилларининг ахборот ҳисоботлари тингланди ҳамда Ўзбекистон делегацияси аъзоларининг республикада коррупция ва одам савдосига қарши курашиш бўйича кўрилаётган чоралар ҳамда суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш тўғрисидаги тақдимотлари билан чиқишлар қилинди.
Омбудсман вакили ўз тақдимотида 2021 йилда Давлат раҳбари томонидан имзоланган Омбудсман фаолитини кучайтириш ҳамда қийноқларни олдини олишга қаратилган қарор ва фармоннинг муҳим жиҳатларига тўхталиб ўтди. Жумладан, Омбудсманга қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи берилаётгани, унинг жойларда доимий асосда ишловчи минтақавий вакиллари лавозими жорий этилгани ҳамда Омбудсман ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳлари фаолиятларига алоҳида тўхталди.

Представитель Омбудсмана принял участие в семинаре по конвенциям Совета Европы
26-28 октября 2022 года для представителей государственных органов Республики Узбекистан в Страсбурге, Франция, организован семинар по конвенциям Совета Европы.
В состав делегации Республики Узбекистан, принявшей участие в данном семинаре, вошел заведующий Сектором по развитию международного сотрудничества Секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) Джасур Исламов. Также в состав делегации входят представители Министерства юстиции, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса и Сената, Генеральной прокуратуры, МВД, Национального центра по правам человека, Верховного Совета судей, Агентства по борьбе с коррупцией.
Трехдневный семинар проводился Советом Европы в сотрудничестве с Европейским Союзом в рамках программы верховенства закона в странах Центральной Азии.
Целью мероприятия является изучение системы договоров Совета Европы и особенностей присоединения к конвенциям, а также обсуждение двустороннего сотрудничества в рамках программы верховенства закона.
В ходе семинара были заслушаны информационные отчеты представителей Совета Европы и выступления членов делегации Узбекистана с презентациями о принимаемых в республике мерах по борьбе с коррупцией и торговлей людьми, а также о реформировании судебно-правовой системы.
В своей презентации представитель Омбудсмана коснулся важных аспектов Постановления и Указа, подписанных главой государства в 2021 году, направленных на усиление деятельности Омбудсмана и предотвращение пыток. В частности, он коснулся предоставления Омбудсману права законодательной инициативы, введения должности  региональных представителей, работающих на местах на постоянной основе, а также деятельности общественных групп при Омбудсмане по выявлению и предупреждению случаев пыток.