Жорий йилнинг 6-7 сентябрь кунлари Омбудсман минтақавий вакили Ш.Джўраев, Навоий вилоят прокуратураси ходимлари иштирокида Навоий вилоятидаги 5 ва 11-сонли жазони ижро этиш колонияларига ўтказган мониторинг ташрифида тиббий кўрик натижалари бўйича маҳкумларни даволаш чоралари белгиланди.
Мониторинг ташрифи доирасида, уларнинг 11 нафари Тошкент шаҳридаги ихтисослашган касалхонага юборилиши белгиланди. Қолган 19 нафар маҳкум эса колониянинг ўзида даволанишни бошлади.
Шунингдек, Навоий вилояти ҳокимияти ва “Саховат ва кўмак” жамғармаси маблағлари ҳисобидан 3 нафар кўзи ожиз маҳкум Навоий кўз касалликлари шифохонасига кўз жарроҳлик амалиётини ўтказиш учун юборилди. Ҳозирда уларнинг кўриш қобилиятлари қайта тикланган.
Мониторинг ташрифи давомида, жазо муддатини ўтаётган шахсларга яратилган шарт-шароитлар, жумладан маҳкумларнинг ётоқ жойлари, ошхоналар, ювиниш жойлари, кутубхоналар, тиббий бўлимлари, узоқ ва қисқа муддатли учрашув хоналари ўрганилиб, улар билан жамоавий ва холи тартибда суҳбатлар ўтказилган.
Аниқланишича, яшаш саҳни ва ишлаб чиқариш корхонаси ҳудудида, маҳкумлар учун умумий ҳожатхона, ювиниш жойлари ҳамда кийим алмаштириш хоналари жорий йилда тўлиқ таъмирланиб, зарурий жиҳозлар билан таъминланган.
Шунингдек, маҳкумларнинг меҳнат шароитлари ўрганилганда, уларнинг фойдали меҳнатга жалб этилгани ҳамда махсус кийим бош ва ҳимоя воситалари билан таъминланганлиги маълум бўлди. Ойлик иш ҳақларини бўйича сўралганда, маошлар ўз вақтида берилаётгани таъкидланди.
Шундан сўнг, Омбудсманнинг минтақавий вакили томонидан сайёр қабул ташкил этилди. Унда 12 нафар маҳкумнинг мурожаати тингланиб, шулардан 9 таси ижрога қаратилди.

Под руководством Регионального представителя Омбудсмана в Навоийской области изучается состояние здоровья осужденных - Зрение 3 осужденных восстановлено
По инициативе Регионального представителя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Навоийской области с 1 по 5 августа текущего года осужденные, содержащиеся в исправительных колониях №5 и 11, прошли полное медицинское обследование с привлечением врачей-специалистов территориального медицинского учреждения в соответствии с утвержденным совместным планом.
6-7 сентября текущего года Региональный представитель Омбудсмана Ш.Джураев при участии Навоийской областной прокуратуры совершил мониторинговую поездку в исправительные колонии №5 и 11 Навоийской области и по результатам вышеотмеченного медицинского обследования были определены меры по лечению осужденных.
В рамках мониторингового визита было принято решение о направлении 11 осужденных в специализированную больницу города Ташкент. Остальные 19 заключенных начали лечение в самой колонии.
Также за счет средств хокимията Навоийской области и Фонда “Саховат и Кумак” 3 незрячих осужденных были направлены в Навоийскую глазную больницу для проведения глазных операций. В настоящее время их зрение восстановлено.
В ходе мониторингового визита были изучены условия, созданные для лиц, отбывающих срок наказания, в том числе спальные места осужденных, кухни, душевые комнаты, библиотеки, медицинские кабинеты, комнаты длительных и краткосрочных встреч, с ними были проведены групповые и индивидуальные беседы.
Установлено, что на территории жилого помещения и производственного предприятия общие уборные, душевые комнаты и раздевалки для заключенных в этом году полностью косметически отремонтированы и оснащены необходимым оборудованием.
Также при изучении условий труда заключенных было установлено, что они привлекались к полезному труду и были обеспечены специальной одеждой, головными уборами и средствами защиты. На вопрос о ежемесячной заработной плате было отмечено, что заработная плата выплачивается вовремя.
После этого Региональный представитель Омбудсмана организовал выездной прием. Рассмотрены обращения 12 осужденных, 9 из которых были обращены к исполнению.