Омбудсман, депутатлар, маҳаллий ва халқаро нодавлат нотижорат ташкилотларидан иборат Комиссия аъзолари 16 июлдан Корақалпоғистон Републикасида ўрганишни бошлади.
Дастлаб, фуқаролар мурожаатларини қабул қилиш ва ўрганиш мақсадида 1374 қисқа рақамли колл-марказ ишга туширилди.
Мустақил текширув давомида ҳар бир мурожаат, ҳар бир ҳолат ва ахборотлар таҳлил қилинмоқда.
Мурожаатларни ўрганиш ҳамда келтирилган важлар назоратга олиниб, амалий кўмак кўрсатилаётгани фуқаролар томонидан ижобий баҳоланмоқда.
Комиссия инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, воқеаларни ҳар томонлама ва ҳолис ўрганиш, шунингдек, олинган ахборотларни қайта текшириш ҳамда ўз фаолиятини жамоатчилик фикрини инобатга олган ҳолда ташкил қилишни асосий вазифаси сифатида белгилаган.
Қайд этиш лозимки, Мустақил Комиссиясига @Independentuzb_bot орқали онлайн мурожаат қилиш имконияти ҳам яратилган. Қолаверса, фаолиятимизни жамоатчиликка кенг ёритиш мақсадида telegram, facebook ва twitter ижтимоий тармоқларидан алоҳида саҳифалар очилган бўлиб, улар орқали Комиссиянинг ҳар кунги фаолияти ҳақида мунтазам хабарлар эълон қилиб борилмоқда.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев томонидан Қорақалпоғистон Республикасида рўй берган воқеалар юзасидан ҳар бир ҳолат холисона ўрганилиши ҳамда воқеа иштирокчиларининг хатти-ҳаракатларига адолатли ҳуқуқий баҳо берилиши устувор вазифа сифатида белигланган.
Шунга кўра, ушбу жараёнга жамоатчилик вакиллари, депутатлар ва ҳуқуқ фаоллари жалб қилингани бежиз эмас.
Омбудсман бошчилигида давлат ва нодавлат ҳамда халқаро ташкилотлар вакилларидан таркиб топган Комиссия ўз фаолиятини ҳали якунлагани йўқ. Ўрганиш натижалари эса Комиссиянинг асослантирилган якуний хулосаси эълон қилингунига қадар ошкор этилмайди.

The Commission carefully, comprehensively and objectively studies the events that took place in Karakalpakstan
On July 15, 2022, by a joint decision of the Kengashes of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, a commission was established to study the situation and events in the Republic of Karakalpakstan and conduct an independent investigation.
On July 16, members of the commission, consisting of the Ombudsman, deputies, local and international non-governmental non-profit organizations, began to study in the Republic of Korakalpagistan.
First of all, a call center with the short number 1374 has been launched to receive and study citizens' appeals.
An independent investigation analyzes every request, every situation and information.
Citizens positively assess the study of appeals and the fact that they are taken under control and practical assistance is provided.
The main task of the commission is to ensure human rights and freedoms, a comprehensive and impartial investigation of the events, as well as rechecking the information received and organizing its activities taking into account public opinion.
It should be noted that you can also apply to the Independent Commission online via @Independentuzb_bot. In addition, in order to widely publicize our activities, separate pages have been opened on the social networks Telegram, Facebook and Twitter, where regular messages about the daily activities of the Commission are published.
It should be noted that the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev has prioritized an objective investigation of each event that occurred in the Republic of Karakalpakstan, and giving a fair legal assessment of the actions of the participants in the event.Based on this,representatives of the public, deputies and human rights activists were involved in this process for a reason.
The Commission, which includes representatives of state, non-state and international organizations headed by the Ombudsman, has not yet completed its work. The results of the investigation will not be made public until the Commission's final reasoned opinion is published.