Омбудсман, депутатлар, маҳаллий ва халқаро нодавлат нотижорат ташкилотларидан иборат Комиссия аъзолари 16 июлдан Корақалпоғистон Републикасида ўрганишни бошлади.
Дастлаб, фуқаролар мурожаатларини қабул қилиш ва ўрганиш мақсадида 1374 қисқа рақамли колл-марказ ишга туширилди.
Мустақил текширув давомида ҳар бир мурожаат, ҳар бир ҳолат ва ахборотлар таҳлил қилинмоқда.
Мурожаатларни ўрганиш ҳамда келтирилган важлар назоратга олиниб, амалий кўмак кўрсатилаётгани фуқаролар томонидан ижобий баҳоланмоқда.
Комиссия инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, воқеаларни ҳар томонлама ва ҳолис ўрганиш, шунингдек, олинган ахборотларни қайта текшириш ҳамда ўз фаолиятини жамоатчилик фикрини инобатга олган ҳолда ташкил қилишни асосий вазифаси сифатида белгилаган.
Қайд этиш лозимки, Мустақил Комиссиясига @Independentuzb_bot орқали онлайн мурожаат қилиш имконияти ҳам яратилган. Қолаверса, фаолиятимизни жамоатчиликка кенг ёритиш мақсадида telegram, facebook ва twitter ижтимоий тармоқларидан алоҳида саҳифалар очилган бўлиб, улар орқали Комиссиянинг ҳар кунги фаолияти ҳақида мунтазам хабарлар эълон қилиб борилмоқда.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев томонидан Қорақалпоғистон Республикасида рўй берган воқеалар юзасидан ҳар бир ҳолат холисона ўрганилиши ҳамда воқеа иштирокчиларининг хатти-ҳаракатларига адолатли ҳуқуқий баҳо берилиши устувор вазифа сифатида белигланган.
Шунга кўра, ушбу жараёнга жамоатчилик вакиллари, депутатлар ва ҳуқуқ фаоллари жалб қилингани бежиз эмас.
Омбудсман бошчилигида давлат ва нодавлат ҳамда халқаро ташкилотлар вакилларидан таркиб топган Комиссия ўз фаолиятини ҳали якунлагани йўқ. Ўрганиш натижалари эса Комиссиянинг асослантирилган якуний хулосаси эълон қилингунига қадар ошкор этилмайди.

Комиссия тщательно, всесторонне и объективно изучает события, произошедшие в Каракалпакстане
15 июля 2022 года совместным решением Кенгашей Олий Мажлиса Республики Узбекистан создана комиссия для изучения ситуации и событий в Республике Каракалпакстан и проведения независимого расследования.
С 16 июля члены комиссии в составе омбудсмена, депутатов, местных и международных негосударственных некоммерческих организаций приступили к изучению в Республике Коракалпагистан.
Прежде всего , для приема и изучения обращений граждан запущен call-центр с коротким номером 1374.
В ходе независимого расследования анализируется каждый запрос, каждая ситуация и информация.
Граждане положительно оценивают изучение обращений и то, что они берутся на контроль и оказывается практическая помощь.
Основной задачей комиссии является обеспечение прав и свобод человека, всестороннее и беспристрастное расследование событий, а также перепроверка поступившей информации и организация своей деятельности с учетом общественного мнения.
Следует отметить, что подать обращение в Независимую комиссию можно также онлайн через @Independentuzb_bot. Кроме того, в целях широкой огласки нашей деятельности открыты отдельные страницы в социальных сетях Telegram, Facebook и Twitter, на которых публикуются регулярные сообщения о повседневной деятельности Комиссии.
Следует отметить, что Президент Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёев поставил приоритетом объективное расследование каждого события, произошедшего в Республике Каракалпакстан, и дачу справедливой правовой оценки действиям участников события.
Исходя из этого, неспроста в этот процесс были вовлечены представители общественности, депутаты и правозащитники.
Комиссия, в состав которой входят представители государственных, негосударственных и международных организаций во главе с омбудсменом, еще не завершила свою работу. Результаты расследования не будут обнародованы до тех пор, пока не будет опубликовано окончательное обоснованное заключение Комиссии.