Инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсман ва Адлия вазирлиги ўртасида ўзаро ҳамкорлик йўналишлари белгиланди
Инсон қадрини улуғлаш, ҳар кимнинг ҳуқуқ ва эркинликлари, қонуний манфаатларини таъминлаш мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг устувор йўналишига айланган. Бу борада Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳамда Адлия вазирлиги ва уларнинг ўзаро ҳамкорлиги муҳим аҳамият касб этади.
Қайд этиш лозимки, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ва Адлия вазирлиги ўртасида 2005 йилда ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланган бўлиб, ўтган йиллар мобайнида инсон ҳуқуқларини таъминлаш, кадрлар салоҳиятини ва аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш борасида самарали ҳамкорлик қилинмоқда.
Мамлакатда “Инсон қадри учун” тамойили асосида амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар ушбу давлат органларига ҳам алоҳида масъулият ва вазифалар юклайди. Шундан келиб чиқиб, Омбудсман институти ва Адлия вазирлиги ўртасида ўзаро ҳамкорлик қилиш бўйича чора-тадбирлар рeжаси тасдиқланди ва ҳамкорликнинг асосий йўналишлари белгиланди.
Улардан бири инсон ҳуқуқлари соҳасидаги қонун ҳужжатларини доимий равишда таҳлил қилиш ва уларни такомиллаштириш юзасидан ишларни ташкил этиш, давлат органлари ва ташкилотлари томонидан инсон ҳуқуқлари соҳасидаги қонунчилик ҳужжатларига риоя этилиши устидан назоратни амалга оширишдир. Бунда Омбудсман томонидан амалга оширилган ўрганишлар, назорат тадбирлари ҳамда келиб тушаётган мурожаатлар натижалари таҳлилларидан келиб чиқиб қонунчилик ҳужжатларини такомиллаштиришга қаратилган таклифлар ишлаб чиқилади. Шунингдек, инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари бузилишига йўл қўйилиши мумкин бўлган ҳолатларни аниқлаш ва мазкур ҳолатларни олдини олишга қаратилган чоралар кўриб бориш ҳам белгиланмоқда.
Бундан ташқари, давлат органлари ва ташкилотлари томонидан инсон ҳуқуқлари соҳасидаги қонунчилик ҳужжатларига риоя этилиши устидан назоратни амалга ошириш, мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш борасидаги ислоҳотларни кенг жамоатчиликка етказиш, Омбудсман Котибияти ходимлари ва минтақавий вакилларнинг салоҳиятини ошириш ва бошқа йўналишларда ўзаро ҳамкорлик йўлга қўйилиши режалаштирилган.

Определены направления сотрудничества Уполномоченного по правам человека и Министерства юстиции
Уважение человеческого достоинства, обеспечение прав и свобод каждого, его законных интересов стали приоритетом проводимых в нашей стране реформ. В этом отношении важна деятельность Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) и Министерства юстиции и их сотрудничество.
Следует отметить, что в 2005 году между Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека и Министерством юстиции был подписан меморандум о сотрудничестве, что стало началом плодотворного сотрудничества в сфере обеспечения прав человека, повышения кадрового потенциала и правовой осведомленности населения.
Широкомасштабные реформы, проводимые в стране по принципу “за человеческое достоинство”, возлагают на эти государственные органы также особую ответственность и задачи. На основании этого был утвержден план мероприятий по сотрудничеству Института омбудсмана и Министерства юстиции и определены основные направления сотрудничества.
Одним из них является постоянный анализ законодательства в области прав человека и организация работы по их совершенствованию, контроль за соблюдением законодательства в области прав человека государственными органами и организациями. При этом на основе анализа результатов исследований Уполномоченного, контрольных мероприятий и поступающих обращений будут разработаны предложения по совершенствованию законодательства. Также планируется выявить возможные нарушения прав и свобод человека и принять меры по их предотвращению.
Кроме того, планируется осуществлять контроль за соблюдением государственными органами и организациями законодательства о правах человека, пропагандировать реформы по обеспечению прав и свобод человека в стране, наращивать потенциал аппарата Омбудсмана и региональных представителей, осуществление сотрудничества в других сферах.