Қабул кунлари вилоятнинг руҳий касалликлари шифохонаси поликлиника логопеди Л.И мурожаат қилиб, шифохона раҳбарияти томонидан унинг меҳнат ҳуқуқлари бузилаётганлигини билдирди.
Мурожаатчининг сўзларига кўра, Вазирлар Маҳкамасининг 1997 йил 11 мартдаги 133-сонли қарори билан тасдиқланган алоҳида тусга эга бўлган ишлардаги қисқартирилган иш куни белгиланадиган ходимлар рўйхатида ўқитувчи-дефектологлар ва логопедлар учун иш вақтининг давомийлиги 18 соат этиб белгиланган. Лекин, фуқаро Л.И.нинг лавозими логопед бўлсада, шифохона раҳбарияти қонунга зид равишда ҳафтасига 36 соат ишлашни талаб қилиб келган.
Мурожаат минтақавий вакил назоратига олингач, Л.И.нинг мурожаати бўйича вилоят бандлик бош бошқармаси томонидан унинг меҳнат ҳуқуқларини тиклаш бўйича фуқаролик судига даъво аризаси киритилди.
Шунингдек, Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакилига Данғара тумани, Данғара шаҳарчасида яшовчи фуқаро О.У. ҳам мурожаат қилди. У ўғли маҳкум Д.Т.га нисбатан суд ҳукми эълон қилиниб, у қонуний кучга кирган бўлишига қарамай, уни шу кунга қадар жазони ижро этиш муассасасига юборилмаётганлигини билдирди.
Мазкур мурожаат минтақавий вакил назоратига олингач, Фарғона шаҳар 10-сонли тергов ҳибсхонаси томонидан мурожаатчининг ўғли маҳкум Д.Т. жазони ижро этиш муассасасига 18 апрель куни юборилди ва бу ҳақида мурожаат муаллифига маълум қилинди.

What appeals did the Regional Representative of the Ombudsman in Fergana resolve?
The Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Fergana region, Alisher Kamilov, regularly receives citizens' appeals on Mondays and Fridays from 14:00 to 17:00.
On the day of the reception of citizens, the outpatient speech therapist of the regional psychiatric hospital L.I. turned to the Regional Representative about the violation of his labor rights by the hospital management.
According to the applicant, in the list of employees who are assigned a reduced working day for jobs of a special nature, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of March 11, 1997 No. 133, the working hours of teachers-defectologists and speech therapists are set at 18 hours. However, despite the fact that citizen L.I. holds the position of a speech therapist, the hospital management illegally obliged her to work 36 hours a week.
After the appeal was taken under control by the Regional Representative, at the request of L.I. the regional department of employment filed a lawsuit in a civil court for the restoration of labor rights.
A resident of the city of Dangara, Dangara district, O.U. also addressed the Regional Representative of the Ombudsman in the Fergana region. Her son was convicted and a court verdict was passed against him, and despite the fact that the verdict came into force, her son has not yet been sent to a penitentiary.
After the complaint was taken under control by the Regional Representative, the complainant's son, convicted D.T. was sent to a penitentiary on April 18, about which the author of the appeal was notified.