Тергов ҳибисхонасида 4та адвокат билан учршув хоналари ва 1та тергов хонаси мавжуд бўлиб, тергов хонаси видеокамера билан жиҳозланган.
Мониторинг давомида ҳибсхона ошхонаси ва маҳкумларга овқат тайёрлаш жараёни, озиқ-овқат омборхонасидаги таъминот ва таомнома менюси кўздан кечирилганда, жиддий камчиликлар аниқланмади.
Муассасадаги тиббий бўлинмага 6 та штат бирлиги ажратилган бўлиб ҳозирги кунда вакант ўринлар мавжуд эмас. Тиббиёт хоналари қайта таъмирланган ва тўлиқ тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозланган. Дори-дармон захираси бўйича ҳам камчилик аниқланмади.
Тергов ҳибсхонасининг маҳкумлар ювиниш хоналари таъмир талаб эканлиги ва ёруғлик паст даражада эканлиги аниқланиб уларни талаб даражасига келтириш бўйича тавсиялар берилди. Шунингдек, бинонинг ташқи ҳожатхонаси умуман талаб даражасида эмаслиги аниқланди. Муассаса маъмурияти ҳозирги кунда бино ҳожатхонасини таъмирлаш бўйича ишлар олиб борилаётганини билдирди.
Ташриф давомида колониялардаги 6 нафар маҳбус билан шахсий ҳамда 25 нафар маҳбус билан жамоавий қабуллар ўтказилди. Яккама-якка тартибда ўтказилган қабулларда 1 нафар маҳкум тергов ҳаракатларидан нарозилигини билдирди. Шунингдек судда Омбудсман ходимлари иштирокини таъминлашни сўради.

Какие рекомендации дал региональный представитель Омбудсмана в Каракалпакстане администрации СИЗО № 2
29 марта 2022 года региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в Каракалпакстане Женисбай Шлымбетов вместе с сотрудниками негосударственной некоммерческой организации «Мадад» и территориальных отделений общенационального движения «Юксалиш» осуществил мониторинговый визит в СИЗО № 2, находящийся в Республике Каракалпакстан и ознакомился с созданными условиями. Следственный изолятор рассчитан на 350 человек.
В следствонном изоляторе имеются 4 комнаты для встреч с адвокатами и 1 комната для допросов, которая оборудована видеокамерой. В ходе мониторинга не было выявлено серьезных недостатков при проверке кухни и процесса приготовления пищи для заключенных, снабжения продуктового склада и меню.
В медицинском отделении учреждения 6 штатных единиц и в настоящее время вакансий нет. Медицинские кабинеты отремонтированы и полностью оснащены медицинским оборудованием. Недостатка в запасах лекарственных средств выявлено не было.
Выявлено, что ванные комнаты СИЗО нуждаются в ремонте и освещения недостаточно, даны рекомендации по доведению их до необходимого уровня. Выяснилось также, что внешняя уборная здания совсем не отвечает требованиям. Администрация учреждения сообщила, что в настоящее время ведутся работы по ремонту уборной здания.
В ходе визита были проведены индивидуальные приемы с 6 заключенными в колониях и коллективные приемы с 25 заключенными. На индивидуальных приемах один из заключенных выразил недовольство действиями следствия. Он также попросил обеспечить участие сотрудников Омбудсмана в суде.