Ногиронлиги бўлган шахсларга сайлов участкаларида яратилган шароитлар ўрганилди
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 90 ва 117 моддалари ва Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексида Ўзбекистон Республикасининг барча фуқароларининг, шу жумладан, жисмоний имконияти чекланган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликлар  тенглиги кафолатланган.
Шунингдек, Ўзбекистон БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни ратификация қилган бўлиб, унинг 29 моддасида иштирокчи давлатлар ногиронларнинг сиёсий ҳуқуқларини ва бошқалар билан тенг равишда фойдаланиш имкониятларини кафолатлаши ва ногиронлар бошқалар билан тенг равишда сиёсий ва ижтимоий ҳаётда бевосита ёки эркин сайланган вакиллари орқали самарали ва ҳар тарафлама иштирок этишлари, шу жумладан сайлаш ва сайланиш ҳуқуқлари ва имкониятларига эга бўлишларини, жумладан,  овоз бериш тартиблари, бинолари ва материаллари англаш ва фойдаланиш учун мос ва осон бўлишини таъминлаш мажбуриятларини олиши белгиланган.
Қайд этиш лозимки, ногиронлиги бўлган шахслар сайловларда иштирок этиш орқали нафақат ўз сиёсий ҳуқуқларидан фойдаланадилар, балки бу орқали ўзларини жамиятнинг тўлақонли аъзоси сифатида ҳис қиладилар.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, жорий йилнинг 20 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда Ўзбекистон Ногиронлар Ассоциацияси вакиллари Тошкент шаҳар, Миробод ва Яккасарой туманидаги қатор сайлов участкаларида бўлиб, у ердаги имконияти чекланган шахслар учун яратилган шарт-шароитлар ҳолатини ўрганишди.
Ўрганишлар давомида имконияти чекланган шахслар учун ўз сиёсий ҳуқуқларини тўлаконли амалга ошириш учун етарлича шароитлар яратилгани, жумладан уларга алоҳида кабиналар ажратилгани, кириш ва чиқиш жойларида пандуслар жойлаштирилгани, кўриш имконияти чекланганлар учун брайл алифбосидаги бюллетень трафарети билан таъминлангани ва сайлов участкаларига сурдо таржимонлар жалб қилингани аниқланди.
“Тан олиш керакки ногиронлиги бўлган шахслар учун бу йилги сайлов жараёни олдинги йилларгидан мутлақо янгича ташкил этилган” – дейди  Ногиронлар Ассоциацияси раиси Ойбек Исоқов.
- Бугунги ўрганишларимизда сайлов участкаларида пандуслар борлиги, кар ва яхши эшитмайдиган сайловчилар учун сурдо-таржимонлар ажратилгани, кўзи ожизлар учун брайл ёзувидаги трафаретларнинг қўйилиши бизни қувонтирди. Шу билан бирга ногиронлиги бўлган шахсларнинг овоз бериш жараёнларида фаол иштирок этишлари учун шарт-шароитларни яратиш борасидаги ишлар самарадорлигини янада ошириш бўйича қўшимча тавсиялар берилди.
Мониторинг давомида сайлов участкаларига қўйилган пандусларни белгиланган талабларга мослаштириш, кўзи ожизлар учун махсус тактил йўлакчаларни ташкил этиш, номзодлар ҳақида аудио маълумот олиш имкониятини яратиш каби тавсиялар берилди.

Изучены созданные условия для лиц с инвалидностью в избирательных участках
Статьи 90 и 117 Конституции Республики Узбекистан и Избирательный кодекс Республики Узбекистан гарантируют равенство прав и свобод всех граждан Республики Узбекистан, в том числе тех, которые в силу своего физического состояния имеют определенные трудности с реализацией своих прав.
Узбекистаном в соответствии с законодательством ратифицирована Конвенция о правах инвалидов. Согласно положениям статьи 29 Конвенции «государства-участники гарантируют инвалидам право и возможность голосовать и быть избранными и обязуются обеспечивать возможность полноценного участия этой категории граждан в избирательном процессе, используя процедуры, помещения и материалы для голосования, которые в достаточной мере являются для них подходящими, доступными и легкими для понимания и использования».
Важно учесть, что проголосовать для инвалидов – не только их желание и право, но и редкая возможность почувствовать себя полноценными членами общества.
На основании вышеизложенного, 20 октября с.г. Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) и представители Ассоциации инвалидов Узбекистана изучили созданные условия для лиц с инвалидностью в избирательных участках Мирабадского и Яккасарайского районов города Ташкента.
В ходе изучения установлено, что в избирательных участках лицам с ограниченными возможностями предоставлены соответствующие условия для полного осуществления своих политических прав, включая отдельные кабинки, пандусы на входах и выходах, трафареты для голосования со шрифтом Брайля для слабовидящих и сурдопереводчиков.
«Нужно признать, что в этом году избирательный процесс для лиц с ограниченными возможностями организован совершенно по-новому по сравнению с прошлыми годами» - отметил председатель Ассоциации инвалидов Ойбек Исаков.
- В ходе сегодняшнего мониторинга мы были рады увидеть, что в избирательных участках установлены пандусы, глухонемым и слабослышащим избирателям предоставлены сурдопереводчики, для слепых размещены трафареты шрифтом Брайля. При этом были даны дополнительные рекомендации по дальнейшему повышению эффективности работы по созданию условий в процессе голосования активного участия лиц с ограниченными возможностями.
В ходе мониторинга даны рекомендации в избирательных участках привести пандусы в соответствии с установленными требованиями, для слепых установить специальные тактильные коридоры и доступ к аудиоинформации о кандидатах.