Пробация хизмати фаолиятида инсон ҳуқуқларининг таъминланиши ҳамда ўзаро ҳамкорлик
Жорий йилнинг 6 октябрь куни “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати мажлислар залида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Олий Мажлис Сенатининг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси билан ҳамкорликда “Пробация хизмати фаолиятида инсон ҳуқуқларининг таъминланиши ҳамда ўзаро ҳамкорлик” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирни ташкил этишдан мақсад - Пробация хизмати назорати остидаги шахсларга ижтимоий-ҳуқуқий ва психологик ёрдам кўрсатиш бўйича вазирликлар ҳамда идораларнинг ўзаро ҳамкорликдаги вазифалари ва уларни бажарилиш ҳолатини таҳлил қилиш орқали, пробация хизмати самарадорлигини ошириш, жумладан инсон ҳуқуқларининг таъминланиши борасида таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқишдан иборатдир.
Давра суҳбатида Олий Мажлис Сенатининг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси аъзолари ва Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши буйича комиссия аъзолари, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Пробация хизмати, Ўзбекистон Республикаси Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги вакиллари ва ОАВ иштирок этишди.
Тадбирда қайд этилишича, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2020 йил 29 декабрдаги Олий Мажлисга йўллаган мурожаатномасида, бундан буён биринчи марта озодликдан маҳрум қилинган шахсга берилган жазо енгилроғи билан алмаштирилса, у манзил-колонияга ўтказилмасдан, тўғридан-тўғри пробация назоратига олинади, дея таъкидланган. Бу эса пробация бўлинмаларининг, билиб билмай қилган ножўя қилмишлари туфайли пробация назорати остига олинган шахсларни жамиятга мослаштириш, иш билан таъминлаш борасидаги масъулиятини бир неча баробарга оширади.
Қолаверса, мамлакатимизда 2020 йилда кўрилган жиноят ишларида жами маҳкумларининг 74 фоизига озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо турлари қўлланилган. Бу эса ўз навбатида ташкил этилганига унча кўп муддат бўлмаган Пробация хизмати ходимларининг иш юкламаси мунтазам равишда ортиб бораётганини кўрсатади.
Давлат раҳбарининг “Жиноят ижроия қонунчилигини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги Қарорида ҳам пробация бўлинмалари олдига қўйилган асосий вазифаларни ҳамкорликда ташкил этиш мақсадида, озодликдан маҳрум қилиш билан боғлик бўлмаган жазоларни ижро этиш фаолиятини тегишли давлат органлари ва ташкилотлари, шунингдек, жамоат тузилмалари билан ўзаро ҳамкорликда самарали ташкил этиш вазифаси белгилаб берилган.
Пробация хизматининг асосий вазифаси бу-жиноят кўчасига кириб қолган шахсни тарбиялаш, уни жамиятга, ижтимоий ҳаётга мослаштиришдан иборат.
Маълумотларга кўра, 2020 йилда аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказлари билан ҳамкорликда назорат остидаги шахсларни иш билан таъминлаш мақсадида 655 маротаба “Ишга марҳамат” тадбирлари ташкил этилиб, 6000 нафардан ортиқ назоратдагиларга ишга йўлланмалар берилган бўлса, уларнинг 4900 га яқини иш билан таъминланган.
Муайян касбга эга бўлмаган 2400 нафардан ортиқ назорат остидагилардан 2 мингга яқини касбга йўналтириш бўйича ўқишга юборилган бўлса, қолган назоратдагилар касбга ўқитилган. Жумладан, ҳайдовчиликка, қурилиш соҳасига, маиший хизмат кўрсатиш соҳасига, ободонлаштириш ва ҳоказо.
Бундан ташқари, пробация бўлинмалари назорати остида турган шахслар орасида тадбиркорлик ёки муайян фойдали меҳнат фаолияти билан шуғулланиш истагида бўлганларга ҳуқуқий ва бошқа масалаларда маслаҳатлар берилиб, уларга истеъмол кредитлари ажратилишида ҳар томонлама кўмак берилмоқда.
Амалга оширилган қатор ижобий ишларга қарамасдан, афсуски, ўтган 2020 йил давомида назорат остидаги шахслар орасида тайинланган жазони ўташдан қасдан бўйин товлаб, қонунларимизга итоаткорона муносабатда бўлмаган шахсларнинг ўталмай қолган жазо муддатларини озодликдан маҳрум қилиш жазосига алмаштириш каби ҳолатлар ҳам учрамоқда.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, тадбир иштирокчилари Пробация хизмати назорати остидаги шахсларга ижтимоий-ҳуқуқий ва психологик ёрдам кўрсатиш бўйича тегишли давлат органлари ва ташкилотлари, шунингдек, жамоат тузилмалари билан ўзаро ҳамкорликда самарали ташкил этиш борасидаги ҳамкорликни янада кучайтириш масалаларини муҳокама қилишди.
Шунингдек, давра суҳбати доирасида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва Ички ишлар вазирлиги Пробация хизмати ўртасида меморандум имзоланди.

Сотрудничество и обеспечение прав человека в деятельности службы пробации
6 октября текущего года  Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсманом) совместно с Комитетом по обороне и безопасности Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан в конференц-зале общенационального движения «Юксалиш» проведен круглый стол на тему «Сотрудничество и обеспечение прав человека в деятельности службы пробации».
Целью мероприятия - выработка предложений и рекомендаций по повышению эффективности службы пробации, в том числе правозащитной, путем анализа совместных задач министерств и ведомств по оказанию социальной, правовой и психологической помощи условно осужденным и лицам, условно-досрочно освобожденных от наказания.
В круглом столе приняли участие члены Комитета Сената по обороне и безопасности и Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод при Уполномоченном по правам человека (омбудсмане), представители Службы пробации Министерства внутренних дел, Министерства махалли и поддержки семьи Республики Узбекистан, представители Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан и СМИ.
На мероприятии было отражено Послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Олий Мажлис от 29 декабря 2020 года о том, что если наказание, назначенное лицу, впервые приговоренному к лишению свободы, будет заменено более мягким, то оно вместо определения в колонию-поселение будет направлено под пробационный надзор. Это увеличит ответственность отделений пробации за реинтеграцию и трудоустройство лиц, находящихся на испытательном сроке, из-за их совершенных проступков.
Кроме того, всего по уголовным делам в стране в 2020 году к 74% осужденным было применено наказание, не связанное с лишением свободы. Этот рост в свою очередь свидетельствует о загруженности сотрудников Службы пробации, которое было недавно создано.
Это также отмечено в постановлении Президента Республики Узбекистан “О мерах по коренному совершенствованию уголовно-исполнительного законодательства”, где одним из основных задач подразделений пробации является эффективная организация деятельности органов внутренних дел по исполнению наказаний, не связанных с лишением свободы, во взаимодействии с другими государственными органами и организациями, а также общественными формированиями.
Основная задача Службы пробации - воспитать человека, вышедшего из улиц криминала, приспособить его к обществу, к общественной жизни.
Согласно данным, в 2020 году совместно с центрами занятости для трудоустройства поднадзорных лиц было организовано 655 мероприятий «Добро пожаловать на работу», даны направления на работу более 6000 поднадзорным, из которых около 4900 трудоустроены.
Из более 2400 поднадзорных, не имеющих определенной профессии, около 2000 лиц направлены на прохождение профессиональной подготовки, остальные прошли различные обучения, как вождение, строительство, бытовое обслуживание, ландшафтный дизайн и т.д.
Кроме этого, поднадзорных, находящихся в отделениях пробации, предоставляются юридические и другие консультации, которые хотят заниматься предпринимательской или другой полезной трудовой деятельностью, а также предоставляется содействие в получении потребительских кредитов.
К сожалению, несмотря на предпринятые ряд позитивных шагов, в прошедшем 2020 году имели случаи несоблюдения закона и умышленного уклонения осужденными от наказания, к которым неотбытые сроки были заменены к лишению свободы.
Исходя из вышеизложенного, участники обсудили вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества в области эффективной организации взаимодействия с соответствующими государственными органами и организациями, а также гражданским обществом по оказанию социальной, правовой и психологической помощи лицам, находящимся под надзором Службы пробации.
По итогам круглого стола подписан меморандум между Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) и Службой пробации Министерства внутренних дел.