Аниқланишича, фуқароликни расмийлаштириш соҳасида 2020–2021 йиллар давомида Қонликўл, Хўжайли, Элликқалъа ва Тахтакўпир туманлари Ички ишлар бўлимларининг Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлинмалари томонидан жами 281 ҳолатда жисмоний шахслардан келиб тушган мурожаатларга жавоб хатлари юборилмаган.
Хусусан, 29 ҳолатда фуқароларга баённома расмийлаштиришда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 281-моддаси талабларига риоя этилмаган бўлса, 19 ҳолатда баённомани тузиш вақтида ҳуқуқбузарларга ушбу Кодекснинг 294-моддасида назарда тутилган уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари тушунтирилмаган ва бу ҳақида баённомада аксэттирилмаган.
Бундан ташқари, айрим туман (шаҳар) бўлимлари томонидан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишларни кўриб чиқиш ва тегишли баённома расмийлаштириш амалиёти йўлга қўйилмаган. Уларининг мансабдор шахслари томонидан жами 68 ҳолатда Кодекснинг 310-моддасига мувофиқ тегишли қарорлар қабул қилинмасдан фуқаролардан жарималар ундирилган.
Хусусан, Хўжайли туманида 17 та, Тахтакўпир тумани 3 та, Шуманай туманида 7 та ва Мўйноқ туманида 1 та ҳолатда тегишли қарорлар қабул қилинмасдан фуқаролардан жарималар ундирилган.
Шунингдек, туман (шаҳар) бўлимларининг мансабдор шахслари томонидан ушбу Кодекснинг 3321-моддаси талабларини бузган ҳолда жами 157 ҳолатда (Хўжайли туманида 8 та, Шуманай туманида 18 та, Тахиатоштуманида 28 та, Қораўзак туманида 3 та, Нукус туманида 22 та, Беруний туманида 9 та, Нукус шаҳрида 11 та, Қўнғирот туманида 13 та, Тўрткўл туманида 7 та, Кегейли туманида 36 та, Амударё туманида 2 та) жарима миқдорининг 100 фоизи ундирилган.
Бунда ҳар бир фуқародан ўртача (белгиланган жариманинг етмиш фоизидан ортиғи, яъни ўттиз фоизини қўшиб) 33–35 минг сўмдан ортиқча пул ундирилган бўлиб, 157 нафар фуқародан 5 млн сўм ундирилган.
Бундан ташқари, айрим туман (шаҳар) бўлимлари томонидан Кодекснингтегишли моддаларида кўрсатилган талаблар бузилган ҳолда жами 13 ҳолатда (Шуманай туманида 1 та, Тахиатош туманида 2 та, Тахтакўпир туманида 1 та, Чимбой туманида 6 та, Элликқалъа туманида 2 та) жарима солиш ҳақидаги қарор “Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш ҳақида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунида белгиланганнормаларга мувофиқ жаримани унинг иш ҳақи ёки бошқа даромади, нафақаси ёки стипендиясидан мажбурий тарзда ундириб олиш учун юборилмай қолган, белгиланган муддатдан кечикиб ундирилган ёки шу кунга қадар ундирилмаган.

Омбудсмен: В Каракалпакстане граждан оштрафовали на лишние 5 миллионов сумов во время миграции и регистрации гражданства
Региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) в Каракалпакстане совместно с Управлением по правам человека Министерства юстиции Республики Каракалпакстан провел исследование процедуры выдачи гражданства Управлением миграции и гражданства районного (городского) УВД в период с января 2020 года по июль 2021 года.
Выявлено, что в сфере регистрации гражданства в 2020-2021 годах отделы миграции и гражданства УВД Канлыкульского, Ходжайлинского, Элликкалинского и Тахтакорского районов не ответили на письма физических лиц в 281 случае.
В частности, в 29 случаях требования статьи 281 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан не были соблюдены, в 19 случаях правонарушителям не были разъяснены их права и обязанности по статье 294 Кодекса и не получили отражение в протоколе.
Кроме того, в некоторых районных (городских) отделениях отсутствует практика рассмотрения дел об административных правонарушениях и составления соответствующего протокола. В общей сложности их должностные лица налагали штрафы на граждан в 68 случаях без принятия соответствующих решений в соответствии со статьей 310 Кодекса.
В частности, в 17-м Ходжайлинском, 3-м Тахтакорском, 7-м Шуманайском и 1-м Муйнакском районах на граждан были наложены штрафы без принятия соответствующих решений.
Также, в общей сложности по 157 делам (8 в Ходжайлинском районе, 18 в Шуманайском районе, 28 в Тахиаташском районе, 3 в Караузакском районе, 22 в Нукусском районе, 9 в Берунинском районе) совершены должностными лицами районных (городских) отделов с нарушением установленных правил. требований статьи 3321 настоящего Кодекса. В Нукусе 11, Кунградском районе 13, Турткульском районе 7, Кегейлийском районе 36, Амударьинском районе 2) взыскано 100% - ые штрафы.
При этом в среднем с каждого гражданина было взыскано более 33-35 тысяч сумов (более семидесяти процентов штрафа, то есть тридцать процентов), а со 157 граждан - 5 миллионов сумов.
Кроме того, некоторые районные (городские) управления приняли решение о наложении штрафов в 13 случаях (1 в Шуманайском районе, 2 в Тахиаташском районе, 1 в Тахтакорском районе, 6 в Чимбайском районе, 2 в Элликкалинском районе) с нарушением соответствующих статей  Кодекса. В соответствии с нормами Закона Республики Узбекистан «Об исполнении документов судебных и иных органов» штрафы не направлены в принудительное взыскание из заработной платы или иного дохода, пенсии или стипендии, взысканы с опозданием или на сегодняшний день не собраны.