Мониторинг давомида Омбудсман қутиси кўздан кечирилганда, 11 нафар маҳкум томонидан мурожаат қолдирилгани маълум бўлди. Минтақавий вакил барча мурожаат муаллифлари билан яккама-якка учрашган ҳолда суҳбат ўтказиб, уларнинг масалаларини ҳар томонлама ўрганди.
Бундан ташқари, 4 нафар маҳкум М.Нормурадовнинг шахсий қабулида бўлди.
Шундан сўнг, минтақавий вакил маҳкумларнинг яшаш шароитлари, овқатланиши, тиббий ёрдам олиши, шунингдек уларнинг ишлаш шароитлари билан танишди.
Маълум бўлишича, ушбу муассасада 1006 нафар маҳкум сақланаётган бўлиб, уларнинг 70 фоизи меҳнатга жалб этилган. Катта ёшдаги ва бетоб бўлган маҳкумлар ишга жалб қилинмаган.
Колониядаги мебель ишлаб чиқариш цехи кўздан кечирилганда, унинг таъмирталаб эканлиги ҳамда у ерда меҳнат қилаётган баъзи маҳкумларнинг устки кийимлари эскилиги, уларнинг янги уст-кийимлар билан таъминланиши зарурлиги юзасидан тавсиялар берилди.
Минтақавий вакил мониторинг ташрифи доирасида жорий йилнинг 24 октябрь куни бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик ишлари билан ҳам танишди.
Мазкур муассасада Ўзбекистон Республикаси Президентлигига сайлови ўтказилиши бўйича 605-сонли сайлов участкаси ташкил этилиб, муассасадаги 39 нафар маҳкум сайловда овоз бериш ҳуқуқига эга бўлган шахслар рўйхатига олинган.

В ходе мониторинга при осмотре ящика омбудсмена выяснилось, что были оставлены обращения от 11 осужденных. Региональный представитель побеседовал со всеми заявителями один на один и всесторонне изучил их вопросы. Кроме того, 4 осужденных были на личном приёме М.Нормурадова.
После этого региональный представитель ознакомился с условиями проживания, питанием, медицинским обслуживанием заключенных, а также условиями их труда.
Как оказалось, что в этом учреждении содержится 1006 осужденных, 70% из которых трудоустроены. Пожилые и больные не были принуждены к труду. При осмотре мебельного цеха колонии были даны рекомендации о том, что он подлежит ремонту, а верхняя одежда некоторых осужденных там старая и ее необходимо заменить.
В ходе мониторингового визита региональный представитель также ознакомился с подготовкой к выборам Президента Республики Узбекистан, которые пройдут 24 октября. В данном учреждении создан избирательный участок № 605 по выборам Президента Республики Узбекистан, и 39 осужденных в этом учреждении зарегистрированы как лица, имеющие право голоса на выборах.