Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва олдини олиш юзасидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан 2023 йил 1-ярим йиллигида амалга оширилган ишлар юзасидан БРИФИНГ
2023 йил 1-ярим йиллигида Омбудсман ва унинг ҳузуридаги Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга 348 маротаба мониторинг ташрифлари амалга оширилди. 2022 йилнинг 1-ярим йиллигида бу кўрсаткич 156 маротабани ташкил этган.
Ҳисобот даврида 113 та жазони ижро этиш колонияси, 81 та тергов ҳибсхонаси, 43 та вақтинча сақлаш ҳибсхонаси, 31 та наркология маркази филиаллари, 27 тамахсус қабулхона, 16 таСаҳоват” ва “Мурувват” уйлари,15 та реабилитация маркази, 10 та руҳий-асаб касалликлари диспансери, та Ички ишлар органлари ҳамда та Мастлик ҳолатида бўлганларга тиббий ёрдам кўрсатиш пунктлари ўрганилган.
Омбудсман бошчилигида ўтказилган мониторинг ташрифларида Жамоатчилик гуруҳлари таркибида халқаро ва маҳаллий ННТ, ОАВ, блогер, психолог, педагог ва тиббиёт ходимлари иштирок этишди.
Мониторинг ташрифлари давомида 7 мингга яқин маҳкум ва маҳбуслар билан жамоавий ҳамда 2 417 нафар яъни ўтган йилнинг шу ҳисобот даврига нисбатан 66,6 фоизга кўпроқ маҳкумлар (маҳбуслар) билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилди.
Мониторинг ташрифлари давомида ушбу муассасаларда сақланаётган шахсларни яшаш, овқатланиш, меҳнат қилиш ҳамда тиббий ёрдам кўрсатиш ҳолати ва сифати, сақланаётган шахслар учун олиб борилаётган маънавий-маърифий ишлар ҳамда санитария-гигиена талабларига риоя этилаётганлиги ва бошқа шу каби ҳолатлар ўрганилди.
Қолаверса, Минтақавий вакиллар томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга амалга оширилган мониторинг ташрифлари давомида жойлардаги мутасадди органлар ва ташкилотлар вакиллари билан ҳамкорликда сайёр қабуллар, тиббий кўрик ва бошқа тадбирлар амалга оширилмоқда. Хусусан, Омбудсманнинг Қорақалпоғистон Республикасидаги минтақавий вакили томонидан Қўнғирот туманидаги 27-сон Манзил-колониясида маҳкум ва маҳкумалар учун тиббий кўрик ташкил этилди.
Омбудсманнинг Наманган вилоятидаги минтақавий вакили томонидан “Ҳунарманд” уюшмаси Наманган вилояти бошқармаси билан ҳамкорликда вилоятнинг Поп туманидаги 6-сон Жазони ижро этиш колониясида жазо муддатини ўтаётган маҳкумлар учун “Устоз-шогирд анъанаси” асосида ҳунармандчиликнинг “Металл буюмларни ясаш” йўналиши бўйича 2 ойлик ўқув курси ташкил этилди. Мазкур ўқув курсини тамомлаган 56 нафар маҳкумларга сертификатлар топширилди.
Омбудсманнинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакилининг ташаббуси билан вилоятидаги колонияларда жазо муддатини ўтаётган ёш маҳкумлар орасида интеллектуал мусобақалар ҳам ўтказилди.
Омбудсман ва Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ёпиқ муассасаларга амалга оширилган мониторинг ташрифлари давомида аниқланган камчиликлар бўйича жорий йилнинг биринчи ярим йиллиги давомида Омбудсман томонидан мутасадди вазирлик ва идораларга та талабнома, та тақдимнома, та хулоса ва та таҳлилий ахборот ҳамда Олий Мажлис палаталарига та таҳлилий маълумотлар киритилди.
Омбудсман номига 2023 йил 1-ярим йиллигида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахслар ҳамда уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячилари (адвокатлари) томонидан жами 1 522 та мурожаатлар келиб тушган. Бу кўрсаткич 2022 йилнинг шу даврига нисбатан 69 тага ёки 4,3 фоизга камайган.
Мурожаатларни кўриб чиқиш давомида 10 яқин маҳкумлар яшаш жойига яқин бўлган жазони ижро этиш муассасаларига ўтказилган. 57 нафар маҳкумнинг оила аъзоларига моддий ёрдам ажратилишига ва 17 нафарининг яқин қариндошларига тиббий хизмат кўрсатилишига эришилди. Шунингдек, 50 га яқин “Мурувват” уйида сақланаётган шахслар, маҳкум ва маҳбусларга ва уларнинг фарзандларига ID-карталар олинишида амалий ёрдам кўрсатилди.
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларга нисбатан руҳий, психологик, жисмоний босим ўтказилганлиги ёки бошқача тарзда босим ўтказилганлиги юзасидан Омбудсманга 125 та шикоятлар келиб тушган. Уларнинг 19 таси бевосита мониторинг ташрифлари давомида амалга оширилган якка тартибдаги қабулларда, 18 таси  “Омбудсман қутиси”, 40 таси пенитенциар муассасалар маъмурияти ва маҳкумларнинг (маҳбусларнинг) яқин қариндошлари томонидан почта алоқаси хизмати орқали, 21 таси Омбудсман ва унинг масъул ходимлари томонидан амалга оширилган шахсий қабуллар, 22 таси электрон тарзда ва таси Омбудсманнинг “Ишонч телефони” орқали келиб тушган.
Ушбу шикоятларнинг 64 фоизи юзасидан ходимларнинг хатти-ҳаракатларига нисбатан ўтказилган хизмат текширувлари ҳамда прокуратура органлари томонидан олиб борилган терговга қадар текширув якунларига кўра ўз тасдиғини топмаган.
Шикоятларнинг 8 таси юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодексининг 83-моддасининг 2-бандига асосан жиноят иши қўзғатишни рад қилиш ҳақида қабул қилинган қарорлар Омбудсманнинг хатига асосан юқори турувчи прокурорлар томонидан бекор қилиниб, қўшимча терговга қадар текширув ҳаракатларини ўтказиш белгиланган.
Шунингдек, 37 та шикоят юзасидан терговга қадар текширув ҳаракатлари давом этмоқда.
Таъкидлаш жоизки, Омбудсман томонидан ижтимоий тармоқларда эълон қилинган шу мазмундаги 20га яқин хабарлар зудлик билан ўрганилиб, Бош прокуратурага Омбудсман талабномалари киритилган.

During the reporting period, 113 high-security colonies, 81 remand prisons, 43 temporary detention facilities, 31 branches of narcological dispensaries, 27 special reception facilities, 16 Houses of Mercy, 15 rehabilitation centers and 10 psychoneurological dispensaries were visited.
International and local NGOs, media, bloggers, psychologists, educators and medical professionals participated in monitoring visits led by the Ombudsman.
During monitoring visits, about 7,000 convicts and prisoners were collectively interviewed, and 2,417 convicts (prisoners) were interviewed individually, which is 66.6% more than in the same reporting period last year.
In the course of monitoring visits, the quality of living conditions, nutrition, work and medical care of persons held in these institutions, spiritual and educational activities carried out for the detainees, compliance with sanitary and hygienic requirements were studied.
In addition, during monitoring visits by regional representatives to places of detention for persons with limited freedom of movement, appointments, medical examinations and other activities are conducted jointly with representatives of local authorities and organizations. In particular, the regional representative of the Ombudsman in the Republic of Karakalpakstan organized a medical examination of convicts and prisoners serving sentences in penal colonyNo. 27 in the Kungirot district.
The regional representative of the Ombudsman in Namangan region, in cooperation with the Namangan region administration of the "Hunarmand" Association, organized a 2-month training course in the direction of "metalwork making" of crafts based on the" master-apprentice tradition " for convicts serving their sentences in the penal colony No. 6 in the Pop district of the region. 56 convicts who completed this training course were awarded certificates.
On the initiative of the regional representative of the Authorized Person for Human Rights in Navoiregion, intellectual competitions were also held among young inmates serving sentences in the region's colonies.
In the first six months of the current year, the Ombudsman sent 5 appeals, 3 submissions, 3 conclusions and 3 analytical information to official ministries and departments, and 2 analytical reports to the chambers of the Oliy Majlis on the shortcomings identified by the Ombudsman and public groups during monitoring visits to closed institutions.
In the first six months of 2023, the Ombudsman received a total of 1,522 appeals from persons held in closed institutions with restricted freedom of movement, as well as their close relatives and lawyers. Compared to the same period in 2022, this figure decreased by 69 or 4.3 percent.
In the course of consideration of appeals, about 10 convicts were transferred to penitentiary institutions at their place of residence. Material assistance was provided to family members of 57 inmates and medical assistance was provided to close relatives of 17 inmates. Practical assistance was also provided in obtaining identity cards for some 50 persons held in theHouse of mercy, convicts and prisoners and their children.
The Authorized Person for Human Rights received 125 complaints of psychological, physical or other pressure on persons held in closed institutions with restricted freedom of movement by law enforcement officers. Of these, 19 were received at individual receptions during direct monitoring visits, 18 from the Ombudsman's box, 40 by the administration of penitentiary institutions and close relatives of inmates through the mail, 21 at personal receptions conducted by the Ombudsman and his responsible staff, 22 electronically and 5 through the Ombudsman's hotline.
64 percent of these complaints were not confirmed by the results of the verification conducted by the prosecutor's office and the investigation of the actions of the staff.
Based on the letter of the Ombudsman, the decision to refuse to open a criminal case based on Article 83 of the Code of Criminal Procedure of the Republic of Uzbekistan regarding 8 of the complaints was canceled by high-ranking prosecutors.
In addition, investigations on 37 complaints are continuing.
It should be noted that some 20 messages of similar content published by the Ombudsman on social media were immediately examined and the Ombudsman's appeals were forwarded to the Office of the General Procurator.