Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning 2022 yildagi murojaatlar bilan ishlash bo‘yicha faoliyati yuzasidan BRIFING
2022 yilda Ombudsman nomiga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslardan, chet el fuqarolari va xorijiy davlatlar ombudsmanlaridan, shuningdek harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslar, ularning yaqin qarindoshlari va advokatlardan jami 17761 ta murojaat kelib tushgan. Bu ko‘rsatkich 2021 yilga nisbatan 977 taga yoki 5,2 foizga kamaygan.
Murojaatlarning 95 tasi anonim deb topilgan bo‘lsada, ularda ko‘tarilgan muammoli masalalar o‘rganildi va tegishli choralar ko‘rildi.
Takroriy murojaatlar sonini keskin kamaytirish bo‘yicha ko‘rilgan choralar natijasida ular soni 2021 yilga nisbatan 15,8 foizga kamaydi.
Murojaatlar viloyatlar kesimida aholi sonidan kelib chiqib tahlil qilinganda eng ko‘p masalalar Toshkent shahri, Qashqadaryo, Surxondaryo, Navoiy va Jizzax viloyatlariga to‘g‘ri kelishi aniqlandi. Tuman va shaharlar kesimida eng ko‘p murojaatlar Qashqadaryo viloyatining Koson tumani (600 ta) va Qarshi shahri (414), Surxondaryo viloyatining Denov tumanidan (370 ta) kelib tushgan.
2022 yildan Ombudsmanning hududlarda doimiy asosda ishlovchi mintaqaviy vakillari ish boshladi. Bu esa fuqarolarning markazga kelish vaqtlari va xarajatlarini tejash, murojaatlarni tezlik bilan joyiga chiqib o‘rganish, monitoring tashriflari qamrovini kengaytirish imkonini berdi.
2022 yilda Ombudsman tomonidan davlat organlari va idoralariga fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklash yuzasidan 134 ta taʼsir choralari shaklidagi hujjatlar kiritilib, ularning 20 tasi xulosa, 36 tasi taqdimnoma hamda 78 tasi daʼvo arizalarni tashkil qildi.
Shuningdek, Ombudsmanning fuqarolar manfaatlarida yo‘llagan murojaatlari bo‘yicha so‘roviga asosan tashkilotlar tomonidan sudlarga 13 ta daʼvo arizalar kiritilgan.
Ombudsman xodimlari 143 marotaba sudlarda kuzatuvchi sifatida ishtirok etgan.
Natijalarga to‘xtalamiz. 2022 yilda fuqarolarning murojaatlari asosida undirilgan hamda undirishi belgilangan mablag‘lar 2 mlrd 372 mln so‘mni tashkil etdi.
Fuqarolarning qarzdorligi, sog‘lig‘iga yetkazilgan zararlar, moddiy va maʼnaviy zararlar hamda boshqa majburiy to‘lovlar oqibatida yuzaga kelgan huquqiy munosabatlar bilan bog‘liq murojaatlar o‘rganilishi natijasida jami 1 mlrd 358 mln so‘mdan ortiq mablag‘lar fuqarolar foydasiga undirilgan.
Bundan tashqari 45,4 mln so‘mdan ortiq aliment to‘lovlari undirilishi taʼminlangan.
Fuqarolarning ish haqi va mehnat munosabatlari bilan bog‘liq to‘lovlar bo‘yicha undirilgan jami summa – 505 mln 914 ming so‘mni tashkil etadi.
Shu bilan birga Ombudsman ko‘magida fuqarolarga jami – 447,1 mln so‘mga yaqin moddiy yordam, tadbirkorlik bilan shug‘ullanish uchun subsidiya va boshqa turdagi moliyaviy yordam ajratilgan.
Shuningdek, 13 nafar fuqaro ishga tiklandi, 4 nafar fuqaro ish bilan taʼminlandi.
14 nafar fuqaroning zararli mehnat sharoitlarida ishlaganlik fakti belgilandi.
7 nafar fuqaroga pensiya hisoblashda inobatga olinmagan staj qayta hisoblab chiqilishi belgilandi
Muruvvat uylarida yashovchi 30 nafarga yaqin shaxsning tug‘ilganlik fakti belgilandi va hujjatlari rasmiylashtirildi.
24 nafar xotin-qizlar “Ayollar daftari”ga, 12 nafar fuqaro “Yoshlar daftari”ga, 5 nafar fuqaro “Temir daftar”ga kiritildi. 3 nafar fuqaroga uy-joy ajratilishi va 9 nafar xotin-qizlarga “himoya orderi” berilishi taʼminlandi.
2 nafar fuqaroning qonun hujjatlarida belgilangan imtiyozlaridan foydalanishiga amaliy yordam berish natijasida ular oliy taʼlim muassasasiga qabul qilindi.
Fuqarolarning davlat organlari va tashkilotlar mansabdor shaxslari xatti-harakatlaridan norozi bo‘lib yozgan murojaatlarini o‘rganish natijasida huquqni muhofaza qiluvchi organlarning 3 nafar masʼul xodimlari o‘z vazifasini lozim darajada bajarmaganligi uchun intizomiy javobgarlikka tortilgan, 1 nafariga ogohlantirish berilgan.
10 ta holatda jinoyat ishi ko‘zg‘atishni rad etish haqida qabul qilingan qarorlar bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlari o‘tkazilishi belgilangan.
Ombudsman so‘roviga asosan, vakolatli davlat organlari tomonidan masʼul mansabdor shaxslarning harakatlarida qonunbuzilish holatlari mavjudligi aniqlanib, 3 nafar masʼul egallab turgan lavozimidan ozod etilgan, 22 nafar xodimga “hayfsan” intizomiy jazo chorasi qo‘llanilgan, 6 nafar shaxsga o‘rtacha oylik ish haqining 30% miqdorida “jarima” intizomiy jazosi qo‘llanilgan, 3 nafar masʼul ishiga sovuqqonlik bilan yondashgani uchun maʼmuriy javobgarlikka tortilgan.
Ombudsman tomonidan fuqarolar murojaatlarida aniqlangan muammo va kamchiliklarni tahlil qilish natijasida qonunchilikka o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish yuzasidan bir qator taklif va tavsiyalar ishlab chiqilib, tegishli tartibda o‘rganib chiqish uchun manfaatdor davlat organlari va tashkilotlarga kiritildi.
Alohida qayd etish lozimki, Ombudsmanga 2022 yilda chet el fuqarolari, chet eldagi O‘zbekiston fuqarolari hamda chet davlatlar Ombudsmanlari tomonidan 61 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 26 ta murojaat Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Armaniston, Rossiya Federatsiyasi va boshqa davlatlar Ombudsmanlari tomonidan yuborildi. Ushbu murojaatlarning 70 foizdan ortig‘i ijobiy hal etilgan.
Xususan, Gruziya Xalq himoyachisi (Ombudsman) bilan olib borilgan hamkorlik natijasida boshqa uchinchi davlatda qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha Gruziyada qamoqqa olingan fuqaromiz I.Sh.ga nisbatan tanlangan qamoq ehtiyot chorasi uy qamog‘iga almashtirilishiga erishilgan.
Shuningdek, Qirg‘iziston Akiykatchisi (Ombudsman) bilan hamkorlikda olib borilgan ishlar natijasida Qirg‘iziston Respublikasi Jinoyat kodeksining qator moddalari bilan aybdor deb topilib, ozodlikdan mahrum etish jazosiga hukm etilgan jizzaxlik fuqaromizga tayinlangan jazo insonparvarlik tamoyili asosida jarima jazosiga o‘zgartirilib, u sud zalidan ozod etilgan. Shuningdek, Qirg‘iziston Akiykatchisi (Ombudsman) tomonidan hamyurtimizga chet elga chiqish yuzasidan hujjatlar tayyorlashda ham amaliy yordam ko‘rsatildi.
Bugun taqdim etilgan maʼlumotlar Ombudsmanning faqatgina murojaatlar bilan ishlash bo‘yicha faoliyatiga taalluqli. Navbatdagi brifing Ombudsmanning Qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha 2022 yilda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan o‘tkaziladi.

On the activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) with appeals in 2022 BRIEFING
In total, in 2022, the Ombudsman received 17,761 appeals from citizens and stateless persons of the Republic of Uzbekistan, foreign citizens and authorized foreign states, as well as persons held in closed institutions with limited freedom of movement, their close relatives and lawyers. Compared to 2021, this figure decreased by 977 or 5.2 percent.
Although 95 complaints were deemed anonymous, the issues raised in them were investigated and appropriate action taken.
As a result of the measures taken to drastically reduce the number of repeat applications, their number decreased by 15.8% compared to 2021.
When analyzing appeals by the population of the regions, it was found that most of the questions fall on the city of Tashkent, Kashkadarya, Surkhandarya, Navoi and Jizzakh regions. In the context of districts and cities, the largest number of applications came from Koson district of Kashkadarya region (600) and the city of Karshi (414), Denov district of Surkhandarya region (370).
Since 2022, the regional representatives of the Ombudsman have started working in the regions on a permanent basis. This made it possible to save time and money for citizens arriving at the center, quickly study applications on the spot, and expand the volume of control visits.
In 2022, the Authorized Person sent 134 documents in the form of enforcement measures to state bodies and institutions on the restoration of violated rights of citizens, including 20 conclusions, 36 submissions, 78 claims.
Also, based on the appeals of the Commissioner, directed in the interests of citizens, the organizations filed 13 lawsuits with the courts.
The Ombudsman's employees participated in court sessions as observers 143 times.
If we dwell on the results, then in 2022, based on the appeals of citizens, the amount of penalties collected and imposed amounted to 2 billion 372 million soums.
As a result of consideration of appeals related to legal relations caused by the debt of citizens, causing harm to health, material and moral damage, other obligatory payments, more than 1 billion 358 million soums were recovered in favor of citizens.
In addition, the collection of alimony payments in the amount of more than 45.4 million soums was ensured.
The total amount of recovered unpaid wages of citizens and payments related to labor relations amounted to 505 million 914 thousand soums.
At the same time, with the support of the Ombudsman, a total of 447.1 million soums of material assistance, business subsidies and other types of financial assistance were allocated to citizens.
Also, 13 citizens were restored to work, 4 citizens were provided with jobs.
It was established that the fact of work of 14 citizens in harmful working conditions.
A decision was made to recalculate the length of service not taken into account when calculating pensions for 7 citizens
The fact of birth of about 30 people living in Muruvvat houses was established, and their documents were issued.
24 women are included in the “Women's Notebook”, 12 citizens are included in the “Youth Notebook”, 5 citizens are included in the “Iron Notebook”. 3 citizens were given housing, and 9 women were given “protection orders”.
As a result of providing practical assistance to 2 citizens in obtaining the benefits established by law, they were admitted to a higher educational institution. Based on the results of the study of citizens' appeals with complaints about the actions of officials of state bodies and organizations, 3 responsible law enforcement officers were brought to disciplinary responsibility for improper performance of their duties, 1 person received a strict warning.
In 10 cases, decisions to refuse to initiate criminal proceedings were canceled and a decision was made to conduct pre-investigation checks.
Based on the request of the Ombudsman, violations in the actions of responsible employees of state bodies were revealed, 3 responsible employees were dismissed from their positions, 22 responsible persons received a disciplinary sanction “reprimand”, 6 responsible persons were subjected to a disciplinary sanction “fine” in the amount of 30.0% of the average monthly wages, 3 responsible employees were brought to administrative responsibility for negligent attitude to their work.
As a result of the analysis of the problems and shortcomings identified by the Ombudsman on the basis of citizens' appeals, a number of proposals and recommendations for amendments and additions to the legislation were developed, which were submitted to the relevant state bodies and organizations for study.
Separately, it should be noted that in 2022, the Ombudsman received 61 appeals from foreign citizens, citizens of Uzbekistan abroad, ombudsmen of foreign states. Of these, 26 appeals were sent by the Ombudsmen of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Armenia, the Russian Federation and other countries. More than 70 percent of these appeals were resolved positively.
In particular, in a criminal case initiated in a third state against a citizen of the Republic of Uzbekistan I.Sh., who was arrested in Georgia due to cooperation with the Public Defender of Georgia (Ombudsman), the chosen measure of restraint in the form of detention was replaced by house arrest.
Also, as a result of the work carried out jointly with the Akyikatchy (Ombudsman) of the Kyrgyz Republic, the sentence against a resident of the Jizzakh region B.R., found guilty under a number of articles of the Criminal Code of the Kyrgyz Republic, was replaced by a fine on the principle of humanism, and he was released from the courtroom. In addition, Akyikatchy (Ombudsman) of the Kyrgyz Republic provided practical assistance to citizen B.R. in the preparation of documents for traveling abroad.
The information presented today relates only to the activities of the Authorized Person for Human Rights in considering applications. The next briefing will be about the activities of the Ombudsman for the Prevention of Torture in 2022.