Сирдарёда зўравонликдан жабрланган аёлларни қўллаб-қувватлашга қаратилган мулоқот ўтказилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ташаббуси билан йўлга қўйилган “Тенглик ва ҳурмат” платформаси доирасидаги навбатдаги тадбир Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳузуридаги Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Сирдарё вилояти ҳудудий марказида ўтказилди.
Унда Омбудсманнинг Сирдарё вилоятидаги минтақавий вакили, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги Сирдарё вилояти бошқармаси, вилоят Адлия бошқармаси, Ўзбекистон мусулмонлари идорасининг Сирдарё вилоятидаги вакилининг хотин-қизлар бўйича ўринбосари ҳамда Гулистон давлат университети психологлари иштирок этди.
Айни вақтда мазкур марказда фарзандлари билан бирга 3 нафар аёл яшамоқда. Учрашув давомида улар билан очиқ мулоқот ўтказилиб, ҳаётида дуч келган синовлар, бугунги эҳтиёжлари ва келгуси режалари ҳақида суҳбатлашилди.
Мулоқотда реабилитация марказларидаги аёлларни қийнаётган асосий масалалардан бири — бошпана муаммосига алоҳида эътибор қаратилди. Чунки уларнинг айримлари яна зўравонликка учраган хонадонига қайтишни истамайди. Шу боис хавфсиз яшаш муҳитини таъминлаш ва ижтимоий уй-жой ажратиш имкониятлари ҳам муҳокама қилинди.
Шунингдек, суҳбат давомида зўравонлик қурбонларини қўллаб-қувватлашга оид ҳуқуқий механизмлар, мавжуд имтиёз ва ҳимоя чоралари бўйича тушунтиришлар берилди. Психологлар томонидан эса аёллар билан ички хавотир ва қўрқувларни енгишга қаратилган алоҳида машғулотлар ўтказилди.

В Сырдарье проведён диалог, направленный на поддержку женщин, пострадавших от насилия
Очередное мероприятие в рамках платформы «Равенство и уважение», инициированной Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсманом), состоялось в Территориальном центре реабилитации и адаптации женщин Сырдарьинской области при Национальном агентстве социальной защиты.
В мероприятии приняли участие региональный представитель Омбудсмана по Сырдарьинской области, представители управления Национального агентства социальной защиты Сырдарьинской области, областного управления юстиции, заместитель представителя Управления мусульман Узбекистана по Сырдарьинской области по вопросам женщин, а также психологи Гулистанского государственного университета.
В настоящее время в центре проживают 3 женщины вместе со своими детьми. В ходе встречи с ними был проведён открытый диалог, в рамках которого обсуждены пережитые ими жизненные трудности, текущие потребности и планы на будущее.
В ходе диалога особое внимание было уделено одной из ключевых проблем женщин, находящихся в реабилитационных центрах, — вопросу обеспечения жильём. Отмечено, что некоторые из них не желают возвращаться в семьи, где они подвергались насилию. В этой связи также обсуждены возможности обеспечения безопасной среды проживания и предоставления социального жилья.
Кроме того, участникам были даны разъяснения по правовым механизмам поддержки жертв насилия, существующим льготам и мерам защиты. Психологами проведены индивидуальные занятия, направленные на преодоление внутренней тревожности и страхов.