Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан 2024 йилда амалга оширилган ишлар юзасидан БРИФИНГ
2024 йилда Омбудсманга Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, хорижий давлатлар фуқаролари ва омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан 23 422 та мурожаат келиб тушди. Уларнинг 2747 таси махсус қабулхоналар, вақтинча сақлаш ҳибсхоналари, тергов ҳибсхоналари, жазони ижро этиш муассасалари, интизомий қисмлар, мажбурий даволаш муассасаларидаги шахслардан ва уларнинг вакилларидан юборилган.
Омбудсманга келиб тушган мурожаатларнинг 32 фоизи ижтимоий ҳуқуқлар, 29 фоизи иқтисодий ҳуқуқлар, 17 фоизи шахсий ҳуқуқ ва эркинликлар, 14 фоизи мурожаат этиш ҳуқуқи, 1,4 фоизи экологик ҳуқуқлар ҳамда 7,0 фоизи бошқа йўналишдаги мурожаатларни ташкил этди.
Мурожаатлар вилоятлар кесимида аҳоли сонидан келиб чиқиб таҳлил қилинганда энг кўп масалалар Қашқадарё, Сурхондарё вилоятлари ва Тошкент шаҳрига тўғри келиши аниқланди.
Қайд этиш лозимки, ўтган йилда фуқароларга қулайлик яратиш мақсадида ombudsman.uz мобил иловаси ишга туширилди. Унда OneID идентификация тизими орқали тез ва осон рўйхатдан ўтиш, мурожаат юбориш ва жавоб хатларини олиш, онлайн маслаҳат ҳамда янгиликлар ва статистик маълумотлардан хабардор бўлиш имконияти яратилган.
Мурожаатлар таҳлили ҳамда мониторинг ташрифлари якунлари бўйича Парламент палаталарига – 9 та таҳлилий маълумот, Вазирлар Маҳкамасига – 5 та таҳлилий маълумот, давлат органлари ва ташкилотлари ҳамда судларга тақдимнома, хулоса, даъво аризаси, талабнома шаклидаги – 182 та таъсир чоралари киритилди.
Мурожаатларни кўриб чиқиш натижаларига кўра, Омбудсман томонидан фуқаролар манфаатида жами 4,12 млрд сўмдан ортиқ маблағ ундирилиши таъминланди.
Шундан, 1,83 млрд сўм иш ҳақи ва меҳнат муносабатларига, 1,49 млрд сўмдан ортиқ қарздорлик, компенсация ва бошқа ҳуқуқий муносабатларга тўғри келади.
Шунингдек, 409 млн сўмга яқин алимент тўловлари ундирилиши ҳамда Омбудсман тавсиясига кўра 460,5 млн сўм млн сўмлик ижтимоий ёрдам ажратилиши таъминланди.
Омбудсман кўмагида фуқароларнинг 85 млн сўмлик нореал қарздорлиги бартараф этилди. 64,5 млн сўмлик маъмурий жарималар бекор қилинди.
33 нафар фуқаронинг меҳнат ҳуқуқлари тикланди. 63 нафар шахс иш билан таъминланди. 12 та ҳолатда мурожаатчиларнинг пенсия ҳуқуқлари тикланди .
Омбудсман кўмагида 20 нафарга яқин фуқаронинг мулк ҳуқуқлари тикланди.
Омбудсман мурожаатига асосан 120 нафарга яқин ижтимоий ҳимояга муҳтож фуқарога ёрдам кўрсатилди.
Фуқаролар мурожаатларини ўрганиш натижасида ўз фаолиятига масъулият билан ёндошмаган қатор давлат ташкилотлари ва идоралари ходимларининг 67 нафарига “хайфсан” берилди. 8 нафар масъулга жарима қўлланилди. 7 нафар масъул лавозимидан озод этилди. 2 нафар масъул хатти-ҳаракатлари баҳоланиб, маъмурий судга оширилди.
Ички ишлар органлари тизимидаги 29 нафар ходимга “хайфсан” берилди. 13 нафар ходимга интизомий чоралар қўлланилди. 6 нафари лавозимидан озод этилди
Омбудсманга юборилган мурожаатларни кўриб чиқилиши натижасида фуқаро манфаатида 14 та ҳолатда жиноят иши қўзғатилди. 23 та ҳолатда жиноят иши кўзғатишни рад этиш ҳақидаги қарорлар бекор қилинди. 26 нафар масьул шахс маъмурий жавобгарликка тортилди. 2 та ҳолатда  фуқаро манфаатида жиноят иши тугатилди.
Омбудсманнинг инсонпарварлик тамойилини қўллаш ҳақидаги мурожаатига асосан тегишли судлар томонидан 4 нафар айбланувчига танланган эҳтиёт чораси енгилроғига ўзгартирилди. 4 нафар маҳкум яшаш ҳудудига яқин колонияга ўтказилди. 17 нафар маҳкум ва маҳбусларнинг оила аъзоларига моддий ва ижтимоий кўмак ажратилишига кўмаклашилди.
32 нафар жазо муддатини ўтаётган шахслар махсус тиббий кўрикдан ўтказилиб, уларнинг 18 нафари даволаниш учун касалхоналарга жойлаштирилди.
Шунингдек, 2024 йилда қийноққа солиш ҳолларини олдини олиш бўйича ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларга 902  маротаба мониторинг ташрифлари амалга оширилди ва 10 мингдан ортиқ маҳкум бн жамоавий ва 4835 нафари бн якка тартибда суҳбатлашилди.
Омбудсман бошчилигида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган ёпиқ муассасаларга амалга оширилган мониторинг ташрифларидан сўнг, Омбудсман тавсиясига кўра, 23-сон маҳкумлар учун ихтисослашган касалхона негизида 50 ўринли аёллар бўлинмаси очилди.
Омбудсман, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти томонидан Руҳий ҳолати бузилган шахслар учун диспансер кузатув тартибини ўрнатиш ва Маҳкумлар учун ихтисослашган касалхонада маҳкумаларга тиббий профилактик хизмат кўрсатиш бўйича норматив ҳуқуқий ҳужжатлар ишлаб чиқилиши бўйича чора тадбирлар режаси ишлаб чиқилди
Қорақалпоғистон Республикаси Тахиатош туманидаги эскирган ва антисанитар ҳолатга келган Наркология диспансери қулай шароитга эга бинога кўчирилди.
Элликқалъа туманидаги 2-сон руҳий асаб касалликлари диспансери  таъмирланиб, учрашув хоналари ва психотерапия хонаси ташкил этилди.
Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ, Сирдарё вилоятининг Янгиер, Сурхондарё вилоятининг Шеробод, Қорақалпоғистон Республикасининг Хўжайли, Чимбой туманлари ва Жиззах вилоят Вақтинча сақлаш ҳибсхоналарида жорий таъмирлаш ишлари олиб борилди ва керакли буюмлар билан таъминланди.
Омбудсманнинг тавсиясига асосан, Тошкент вилоятидаги 1-сонли, Бухоро вилоятидаги 4-сонли, Хоразм вилоятидаги 11-сонли, Сурхондарё вилоятидаги 9-сонли тергов ҳибсхоналарида узоқ муддатли учрашув жойлари ташкил этилди. Қашқадарё вилоятидаги баъзи ВСҲларни қайта қуриш 2025 йилга режага киритилди.
Мониторинг ташрифларида аниқланган камчиликларни бартараф этиш масаласида киритилган таъсир чоралари шаклидаги ҳужжатлар ва тавсиялар асосида 56 нафар ходимга хайфсан берилди, 2 нафар ходим жаримага тортилди, 3 нафар ходим билан меҳнат шартномаси бекор қилинди.
Қорақалпоғистон Республикаси, Навоий, Бухоро, Сирдарё, Сурхондарё, Хоразм ва Самарқанд вилоятларидаги 6000 минг нафарга яқин маҳкум ва маҳбуслар тор доирадаги шифокорлар томонидан тиббий кўрикдан ўтказилди.

БРИФИНГ по деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) за 2024 год
В 2024 году Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) поступило 23 422 обращения от граждан Республики Узбекистан, иностранных граждан и омбудсманов иностранных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц. Из них 2747 обращений поступили от лиц, находящихся в специальных приемниках, изоляторах временного содержания, следственных изоляторах, учреждениях исполнения наказаний, дисциплинарных частей, учреждениях принудительного лечения, а также их представителей.
32 процента обращений, поступивших к Омбудсману, касались социальных прав, 29 процентов — экономических прав, 17 процентов — личных прав и свобод, 14 процентов — права на обращение, 1,4 процента — экологических прав и 7 процентов — обращений по другим направлениям.
Анализ обращений по регионам с учётом численности населения показал, что наибольшее количество вопросов приходится на Кашкадарьинскую и Сурхандарьинскую области, а также город Ташкент.
Следует отметить, что в прошлом году для удобства граждан было запущено мобильное приложение ombudsman.uz. В нём была создана возможность быстрой и удобной регистрации через систему идентификации OneID, направления обращений и получения ответов на них, получения онлайн-консультаций, а также ознакомления с новостями и статистическими данными.
По результатам анализа обращений и итогов мониторинговых визитов было внесено 9 аналитических справок в палаты Парламента, 5 аналитических справок в Кабинет Министров, а также 182 мер воздействия в форме представлений, заключений, исков и требований в государственные органы, организации и суды.
По результатам рассмотрения обращений Омбудсманом в интересах граждан было обеспечено взыскание более 4,12 млрд сумов.
Из них: – 1,83 млрд сумов приходится на заработную плату и трудовые отношения, свыше 1,49 млрд сумов на задолженности, компенсацию и другие правовые отношения.
Также были взысканы алиментные платежи на сумму около 409 млн сумов, по рекомендации Омбудсмана было обеспечено выделение социальной помощи на сумму 460,5 млн сумов.
При содействии Омбудсмана была устранена нереальная задолженность граждан на сумму 85 млн сумов. Были отменены административные штрафы на сумму 64,5 млн сумов.
Трудовые права 33 граждан были восстановлены. 63 лиц были обеспечены работой. В 12 случаях были восстановлены пенсионные права заявителей.
При содействии Омбудсмана были восстановлены имущественные права около 20 граждан.
На основании обращения Омбудсмана была оказана помощь почти 120 гражданам, нуждающимся в социальной защите.
По результатам изучения обращений граждан, за безответственность в своей деятельности 67 сотрудников ряда государственных организаций и ведомств получили «выговор». В отношении 8 должностных лиц применен штраф. 7 должностных лиц были освобождены от должности. Действия 2 должностных лиц были оценены и переданы в административный суд.
29 сотрудников органов внутренних дел получили «выговор». В отношении 13 сотрудников были применены дисциплинарные меры. 6 сотрудников освобождены от должности.
По результатам рассмотрения направленных Омбудсману обращений, в интересах граждан в 14 случаях возбуждены уголовные дела. В 23 случаях были отменены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела. 26 должностных лиц были привлечены к административной ответственности. В 2 случаях в интересах граждан были прекращены уголовные дела.
На основании обращения Омбудсмана о применении принципа гуманности, соответствующими судами в отношении 4 обвиняемых была изменена мера пресечения на более мягкую, 4 осуждённых были переведены в колонии, расположенные ближе к месту проживания. Оказано содействие в выделении материальной и социальной помощи семьям 17 осуждённых и заключённых.
32 лицам, отбывающие наказание, были проведены специальный медицинский осмотр, из них для лечения 18 человек госпитализированы.
Также, в 2024 году в целях предотвращения пыток было осуществлено 902 мониторинговых визита в закрытые учреждения, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения и проведены коллективные беседы с более чем 10 000 осуждёнными и 4835 индивидуальных бесед.
По итогам мониторинговых визитов под руководством Омбудсмана в закрытые учреждения, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения, на основании рекомендации Омбудсмана, на базе специализированной больницы для осуждённых №23 открыто женское отделение на 50 койко-мест.
Совместно с Министерством здравоохранения и Департаментом исполнения наказаний при Министерстве внутренних дел разработан план мероприятий по разработке нормативных правовых актов, предусматривающих порядок диспансерного наблюдения за лицами с психическими расстройствами и оказания профилактической медицинской помощи женщинам-осуждённым в специализированной больнице.
Наркологический диспансер в Тахиаташском районе Республики Каракалпакстан, находившийся в неудовлетворительном состоянии, был перенесён в здание с надлежащими условиями.
Психоневрологический диспансер №2 в Элликкалинском районе отремонтирован, созданы помещения для встреч и кабинет психотерапии.
В изоляторах временного содержания Бостанлыкского района Ташкентской области, города Янгиер Сырдарьинской области, Шерабадского района Сурхандарьинской области, Ходжейлийского и Чимбайского районов Республики Каракалпакстан и Джизакской области были проведены ремонтные работы и обеспечены необходимыми предметами.
На основании рекомендации Омбудсмана, в следственных изоляторах №1 Ташкентской области, №4 Бухарской области, №11 Хорезмской области и №9 Сурхандарьинской области были созданы помещения для длительных свиданий. Ремонт некоторых изоляторов временного содержания Кашкадарьинской области включены в план 2025 года.
На основании внесенных мер воздействия в виде документов и рекомендаций по итогам мониторинговых визитов по выявленным недостаткам 56 сотрудников получили выговоры, 2 сотрудника привлечены к штрафу, с 3 сотрудниками расторгнуты трудовые договоры.
В Республике Каракалпакстан, Навоийской, Бухарской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Хорезмской и Самаркандской областях врачами узкого профиля проведен медицинский осмотр около 6000 осуждённым и заключённым.