Колонияда 1,5 мингга яқин маҳкумлар сақланаётгани аниқланди. Мониторинг ташрифида маҳкумаларнинг сақлаш шароитлари, овқатланиш, меҳнат қилиш, тиббий ёрдам кўрсатиш шароитлари, иситиш тизими ҳолати ва кутубхона ҳолати ўрганилди.
Мониторинг давомида, жамоавий ҳамда 10 нафардан ортиқ маҳкумлар билан якка тартибда суҳбатлашилди, мурожаатлари қабул қилинди. Шу билан бирга, Омбудсман қутиларига келиб тушган мурожаатлар ўрганиш учун олинди.
Тиббиёт бўлими 83 ўринга мўлжалланган бўлиб, ташриф куни 31 нафар маҳкума даволанаётганлиги аниқланди. Улар билан суҳбатлашилганида шифокор ва ҳамширалар фаолиятидан эътирози йўқлиги, дори-дармонлар етарли эканлиги маълум қилинди.
Маҳкумларнинг тиббий маълумотлари, жумладан, рентген натижаларини бериш тартиби ҳақида сўралганда маълумот маҳкуманинг ёзма аризасига кўра берилиши ва бу борада тақиқлар йўқлиги маълум қилинди.
Омбудсман вакиллари томонидан маҳкумаларнинг соғлиғини яхшилаш бўйича тиббий маълумотларни бошқа мутахассисларга кўрсатиш зарурати бўлган пайтларда шу каби тўсиқларни келажакда юзага келмаслиги учун қонунчиликка мувофиқ ҳал этилиши шартлиги тушунтирилди.
Колонияда фарзанди билан яшаётган маҳкумалар билан суҳбатлашилганда, болаларига 24 соат давомида тиббий ёрдам кўрсатиш учун шароитлар яратилгани қайд этилди.
Шунингдек, ётоқхоналарда иситиш тизими ишчи ҳолатда экани ва туркум ётоқхоналардаги ҳарорат 19-20 даражани кўрсатаётганлиги аниқланди. Иситиш тизими вақтинча яхшиланиб, сўнгра ўчириб қўйилаётганиҳақидаги шикоятлар маҳкумалар томонидан тасдиқланмади.
Суҳбат жараёнида маҳкумалар уларга берилган китоблар 1 ҳафта олдин йиғиб олинганини маълум қилишди. Колония маъмурияти бу ҳолатни кутубхонадаги саккиз мингга яқин турли мазмундаги адабиётлар йил бошида таъмирлаш ва қайта ҳисобини чиқариш учун йиғиб олингани билан изоҳлади. Ҳозирда бу борада муаммо йўқлиги ҳам маълум қилинди. Омбудсман институти томонидан маҳкумаларни китобхонликка тарғиб қилиш ҳамда уларнинг китоб ўқишини узлуксиз тарзда таъминлашга қаратилган тавсиялар берилди.
Ўрганиш жараёнида хабардаги ҳолатларнинг аксарияти тасдиқланмади. Шу нуқтаи назардан ҳолат ҳар томонлама ўрганилиши учун адвокатдан ишга алоқадор ҳужжатларни Омбудсманга тақдим этилиши сўралади. Агар келгусида янги маълумотлар ёки мурожаатлар бўлса, улар ҳам ҳар томонлама ўрганилиб, қонун доирасида тегишли чоралар кўрилади.
Маълумот учун: Омбудсман тавсиясига кўра, 2024 йилнинг июль ойида 23-сон маҳкумлар учун ихтисослашган касалхона негизида 50 ўринли аёллар бўлинмаси иш бошлаган. Мазкур касалхона терапия, неврология, жарроҳлик, стоматология, диагностика, сил касалликлари каби 20 та бўлимга ва 2 та лабораторияга эга, шунингдек у ерда мураккаб жарроҳлик амалиётлари ҳам ўтказилади.
Эслатиб ўтамиз, мониторинг ташрифлари якунлари бўйича маълумотлар ҳар чоракда Парламент палаталарига киритиб борилади.

Установлено, что в колонии содержатся около 1,5 тысяч осужденных. В ходе мониторингового визита изучены условия содержания, питания, труда, оказания медицинской помощи осужденным, состояние отопительной системы и библиотеки.
В ходе мониторинга осуществлены коллективные, а также индивидуальные беседы с более 10 осужденными, приняты их обращения. Наряду с этим, для изучения приняты обращения, поступившие в ящики Омбудсмана.
Установлено, что медицинское отделение рассчитано на 83 койко-мест, в день посещения на лечении находилось 31 осужденных. При беседе с ними выяснилось, что они не имеют претензии к деятельности врачей и медсестер, лекарств достаточно.
На вопрос о медицинских сведениях осужденных, в частности о порядке предоставления результатов рентгена, они пояснили о получении с письменного согласия осужденной и отсутствии каких-либо запретов в этом.
Представителями Омбудсмана разъяснено, во избежание в будущем подобных препятствий по предоставлению медицинских сведений другим специалистам для улучшения здоровья осужденных, решение вопроса регулируется в соответствии с законодательством.
При беседе с осужденными, проживающие с детьми в колонии, было отмечено о созданных условиях для круглосуточного получения детьми медицинской помощи.
Также установлено, что система отопления в спальных помещениях находится в рабочем состоянии и температура в жилом секторе составляет 19-20 градусов. Осужденными не подтверждены жалобы о том, что система отопления временами улучшается, позже отключается.
В ходе беседы осужденные сообщили, что полученные ими книги были собраны неделю назад. Администрация колонии данный факт комментировала тем, что около восьми тысяч литературы различного содержания в начале года были собраны для реставрации и переучета библиотеки. И в настоящее время проблем в этом плане нет. Институт омбудсмана дал рекомендации по повышению чтения книг и их непрерывному обеспечению книгами.
В ходе изучения большая часть сообщений не подтверждена. В связи с этим просим адвоката предоставить Омбудсману соответствующие документы по делу для всестороннего изучения. Если в будущем появятся новые сведения или обращения, они будут всесторонне изучены и будут приняты меры в соответствии с законодательством.
Для сведения: по рекомендации Омбудсмана 23 июля 2024 года на базе специализированной больницы для осужденных № 23 начала свою деятельность женское отделение на 50 коек-мест. Больница имеет в общем 20 таких отделений, как терапия, неврология, хирургия, стоматология, диагностика, туберкулез и 2 лаборатории, где также проводятся сложные хирургические процедуры.
Напомним, что информация о результатах мониторинговых посещениях вносится ежеквартально в Палаты парламента.