Колонияда 1,5 мингга яқин маҳкумлар сақланаётгани аниқланди. Мониторинг ташрифида маҳкумаларнинг сақлаш шароитлари, овқатланиш, меҳнат қилиш, тиббий ёрдам кўрсатиш шароитлари, иситиш тизими ҳолати ва кутубхона ҳолати ўрганилди.
Мониторинг давомида, жамоавий ҳамда 10 нафардан ортиқ маҳкумлар билан якка тартибда суҳбатлашилди, мурожаатлари қабул қилинди. Шу билан бирга, Омбудсман қутиларига келиб тушган мурожаатлар ўрганиш учун олинди.
Тиббиёт бўлими 83 ўринга мўлжалланган бўлиб, ташриф куни 31 нафар маҳкума даволанаётганлиги аниқланди. Улар билан суҳбатлашилганида шифокор ва ҳамширалар фаолиятидан эътирози йўқлиги, дори-дармонлар етарли эканлиги маълум қилинди.
Маҳкумларнинг тиббий маълумотлари, жумладан, рентген натижаларини бериш тартиби ҳақида сўралганда маълумот маҳкуманинг ёзма аризасига кўра берилиши ва бу борада тақиқлар йўқлиги маълум қилинди.
Омбудсман вакиллари томонидан маҳкумаларнинг соғлиғини яхшилаш бўйича тиббий маълумотларни бошқа мутахассисларга кўрсатиш зарурати бўлган пайтларда шу каби тўсиқларни келажакда юзага келмаслиги учун қонунчиликка мувофиқ ҳал этилиши шартлиги тушунтирилди.
Колонияда фарзанди билан яшаётган маҳкумалар билан суҳбатлашилганда, болаларига 24 соат давомида тиббий ёрдам кўрсатиш учун шароитлар яратилгани қайд этилди.
Шунингдек, ётоқхоналарда иситиш тизими ишчи ҳолатда экани ва туркум ётоқхоналардаги ҳарорат 19-20 даражани кўрсатаётганлиги аниқланди. Иситиш тизими вақтинча яхшиланиб, сўнгра ўчириб қўйилаётганиҳақидаги шикоятлар маҳкумалар томонидан тасдиқланмади.
Суҳбат жараёнида маҳкумалар уларга берилган китоблар 1 ҳафта олдин йиғиб олинганини маълум қилишди. Колония маъмурияти бу ҳолатни кутубхонадаги саккиз мингга яқин турли мазмундаги адабиётлар йил бошида таъмирлаш ва қайта ҳисобини чиқариш учун йиғиб олингани билан изоҳлади. Ҳозирда бу борада муаммо йўқлиги ҳам маълум қилинди. Омбудсман институти томонидан маҳкумаларни китобхонликка тарғиб қилиш ҳамда уларнинг китоб ўқишини узлуксиз тарзда таъминлашга қаратилган тавсиялар берилди.
Ўрганиш жараёнида хабардаги ҳолатларнинг аксарияти тасдиқланмади. Шу нуқтаи назардан ҳолат ҳар томонлама ўрганилиши учун адвокатдан ишга алоқадор ҳужжатларни Омбудсманга тақдим этилиши сўралади. Агар келгусида янги маълумотлар ёки мурожаатлар бўлса, улар ҳам ҳар томонлама ўрганилиб, қонун доирасида тегишли чоралар кўрилади.
Маълумот учун: Омбудсман тавсиясига кўра, 2024 йилнинг июль ойида 23-сон маҳкумлар учун ихтисослашган касалхона негизида 50 ўринли аёллар бўлинмаси иш бошлаган. Мазкур касалхона терапия, неврология, жарроҳлик, стоматология, диагностика, сил касалликлари каби 20 та бўлимга ва 2 та лабораторияга эга, шунингдек у ерда мураккаб жарроҳлик амалиётлари ҳам ўтказилади.
Эслатиб ўтамиз, мониторинг ташрифлари якунлари бўйича маълумотлар ҳар чоракда Парламент палаталарига киритиб борилади.

It was established that the colony houses approximately 1,500 inmates. During the monitoring visit, the conditions of detention, nutrition, labor, medical assistance, heating system, and library facilities for inmates were assessed.
As part of the monitoring process, both collective and individual discussions were conducted with more than 10 inmates, and their appeals were received. Additionally, appeals submitted through the Ombudsman’s complaint boxes were examined.
It was found that the medical department has a capacity of 83 beds, with 31 inmates undergoing treatment on the day of the visit. During conversations with them, they reported having no complaints regarding the activities of doctors and nurses, and confirmed that an adequate supply of medicines was available.
Regarding medical information on inmates, particularly the provision of
X-ray results, they clarified that such information is provided only with the written consent of the inmate, and no restrictions exist in this regard.
Ombudsman representatives explained that, to prevent future obstacles in providing medical information to other specialists for the improvement of inmates’ health, such matters must be regulated in accordance with the law.
During discussions with inmates residing in the colony with their children, it was noted that conditions have been established for children to receive medical assistance around the clock.
It was also confirmed that the heating system in the dormitories is operational, maintaining a temperature of 19–20 degrees Celsius in the residential sector. Complaints that the heating system temporarily improves and then shuts down were not corroborated by the inmates.
During the visit, inmates reported that books they had received were collected a week ago. The administration of the colony explained that approximately 8,000 books of various subjects were collected earlier this year for restoration and re-inventorying of the library. Currently, there are no issues in this regard.
The Ombudsman’s institution recommended promoting book reading and ensuring a continuous supply of books.
The majority of the issues reported were not confirmed during the investigation. In this regard, the Ombudsman requests the attorney to provide the relevant case documents for a comprehensive review. If new information or complaints arise in the future, they will be thoroughly examined, and measures will be taken in accordance with the law.
For reference: Based on the Ombudsman’s recommendation, on July 23, 2024, a women's ward with 50 beds was established at the Specialized Hospital for Convicts No. 23. The hospital has a total of 20 departments, including therapy, neurology, surgery, dentistry, diagnostics, tuberculosis, and two laboratories, where complex surgical procedures are also performed.
It should be noted that information on the results of monitoring visits is submitted quarterly to the Chambers of Parliament.