Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги янги қонунчилик механизмларига жамоатчилик эътиборини қаратиш мақсадида ўтказилган тадбирда сенатор ва депутатлар, давлат органлари, маҳаллий ҳокимият вакиллари, суд, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва фуқаролик жамияти вакиллари иштирок этишди.
Таъкидлаш лозимки, 2024 йилнинг 15 ноябрь куни кучга кирган “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги қонуни Конституцияга мувофиқлаштирилган ҳамда у инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотларни амалга оширишга қаратилган қонун ҳужжатларини тўлдиради.
Омбудсман фуқаролар мурожаатларида кўтарилган муаммоларга тизимли ечим таклиф этиш ва ҳуқуқий бўшлиқларни тўлдириш бўйича мониторинг ва таҳлил фаолиятини амалга оширади. Қонунга билан, Омбудсманга қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритиш ҳуқуқи мустаҳкамланди.
Тадбир давомида иштирокчиларга “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонунда белгиланган асосий вазифалардан келиб чиқиб, Омбудсманнинг ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва фаолият кафолатлари, мурожаатларни кўриб чиқиш тартиби, Омбудсман таъсир чоралари, шунингдек, Омбудсманнинг қийноққа солиш ҳолларининг олдини олиш бўйича фаолиятига оид маълумотлар берилди.
Шу билан бир қаторда, давра суҳбатида иштирокчилар томонидан инсон ҳуқуқларини таъминлаш йўналишида кўплаб фикр ва мулоҳазалар билдирилди.

The purpose of the event was to raise public awareness about new legislative mechanisms for human rights protection. Participants included senators, deputies, representatives of state bodies, local authorities, judicial and law enforcement agencies, as well as civil society institutions.
It is noteworthy that the Law on the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), adopted on November 15, 2024, was aligned with the Constitution and enhances the legal framework for human rights reforms.
The Ombudsman conducts monitoring and analytical activities to address systemic issues raised in citizen appeals and to eliminate legal gaps. The law also grants the Ombudsman the right to submit legislative proposals to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis under legislative initiative.
During the event, participants were provided with explanations about the key tasks, rights, duties, and guarantees of the Ombudsman’s activities, the procedures for reviewing appeals, response measures by the Ombudsman, and efforts to prevent cases of torture.
Furthermore, participants exchanged views and suggestions on ways to improve the protection of human rights.