Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги янги қонунчилик механизмларига жамоатчилик эътиборини қаратиш мақсадида ўтказилган тадбирда сенатор ва депутатлар, давлат органлари, маҳаллий ҳокимият вакиллари, суд, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва фуқаролик жамияти вакиллари иштирок этишди.
Таъкидлаш лозимки, 2024 йилнинг 15 ноябрь куни кучга кирган “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги қонуни Конституцияга мувофиқлаштирилган ҳамда у инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотларни амалга оширишга қаратилган қонун ҳужжатларини тўлдиради.
Омбудсман фуқаролар мурожаатларида кўтарилган муаммоларга тизимли ечим таклиф этиш ва ҳуқуқий бўшлиқларни тўлдириш бўйича мониторинг ва таҳлил фаолиятини амалга оширади. Қонунга билан, Омбудсманга қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Қонунчилик палатасига киритиш ҳуқуқи мустаҳкамланди.
Тадбир давомида иштирокчиларга “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонунда белгиланган асосий вазифалардан келиб чиқиб, Омбудсманнинг ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва фаолият кафолатлари, мурожаатларни кўриб чиқиш тартиби, Омбудсман таъсир чоралари, шунингдек, Омбудсманнинг қийноққа солиш ҳолларининг олдини олиш бўйича фаолиятига оид маълумотлар берилди.
Шу билан бир қаторда, давра суҳбатида иштирокчилар томонидан инсон ҳуқуқларини таъминлаш йўналишида кўплаб фикр ва мулоҳазалар билдирилди.

Мероприятие было направлено на привлечение внимания общественности к новым законодательным механизмам в области защиты прав человека. В нём приняли участие сенаторы и депутаты, представители государственных органов, местных властей, судебных и правоохранительных органов, а также институтов гражданского общества.
Следует отметить, что принятый 15 ноября 2024 года Закон «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)» был приведён в соответствие с Конституцией и дополняет правовую базу реформ в сфере прав человека.
Омбудсман осуществляет мониторинг и аналитическую деятельность для системного решения проблем, поднятых в обращениях граждан, а также для устранения правовых пробелов. Законом закреплено право Омбудсмана вносить законодательные предложения в порядке законодательной инициативы в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В рамках мероприятия участникам были предоставлены разъяснения об основных задачах, правах, обязанностях и гарантиях деятельности Омбудсмана, порядке рассмотрения обращений, мерах реагирования Омбудсмана, а также о его работе по предотвращению случаев пыток.
Кроме того, в ходе круглого стола участники обменялись мнениями и предложениями по вопросам обеспечения прав человека.