Омбудсман тўғрисидаги қонун сенаторлар томонидан маъқулланди
2024 йилнинг 23 октябрь куни Олий Мажлис Сенатининг эллик тўққизинчи ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонуни муҳокама қилинди.
Мазкур Қонун 8 та боб, 57 та моддадан иборат бўлиб, Ўзбекистон Республикасининг янгиланган Конституциясига мувофиқлаштирилган. Амалдаги қонун эса 22 модда ва бир нечта прим моддалардан иборат эди.
Мазкур Қонун мамлакатимизда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишни тўлақонли таъминлаш ва кучайтиришни назарда тутувчи бир қатор ўзгаришларни ўз ичига олган. Хусусан, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Ўзбекистон Республикаси Президентига, Олий Мажлис палаталарига ва Вазирлар Маҳкамасига инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш юзасидан ҳуқуқий, ташкилий, ижтимоий-иқтисодий ва бошқа чора-тадбирлар кўришга қаратилган махсус маърузалар тақдим этиши белгиланмоқда.
Қонун билан Омбудсманнинг қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Олий Мажлис Қонунчилик палатасига киритиш ҳуқуқи жорий этилмоқда.
Шунингдек, Қонунда Омбудсман ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳларининг ҳуқуқий фаолияти ҳамда Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларнинг доимий асосда ишлаши, мониторинг ташрифларидаги иштироки, маҳкум ва маҳбусларнинг “Омбудсман қутиси” орқали мурожаат қилишининг ҳуқуқий механизми ҳам мустаҳкамланмоқда.
Қонунда Омбудсманнинг таъсир чораларини аниқ белгилаш мақсадида уларнинг турлари (огоҳлантириш, тақдимнома, илтимоснома ва талабнома) алоҳида бобда акс эттирилиб, алоҳида моддаларда ифода этилди.
Ушбу Қонуннинг қабул қилиниши Омбудсман институтининг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институт сифатидаги аҳамиятини янада ошириб, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотларни амалга оширишга қаратилган қонун ҳужжатларини тўлдиради ҳамда Омбудсман фаолиятининг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлайди.
Унинг инсон ҳуқуқ ва эркинликларига риоя этилишини таъминлаш борасидаги ваколатлари кенгайишига ва ҳудудий вакилликлари фаолияти самарадорлигини оширишга хизмат қилади.

Настоящий закон состоит из 8 глав, 57 статей и приведен в соответствие с обновленной Конституцией Республики Узбекистан. Однако действующий закон состоял из 22 статей и нескольких статей прим.
Настоящий закон содержит ряд изменений, предусматривающих полное обеспечение и усиление защиты прав и свобод граждан в нашей стране. В частности, отмечается, что Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека представляет президенту Республики Узбекистан, палатам Олий Мажлиса и Кабинету министров специальные доклады, направленные на принятие правовых, организационных, социально-экономических и иных мер по защите прав, свобод и законных интересов человека.
Законом вводится право Омбудсмана вносить законодательные предложения в Законодательную палату Олий Мажлиса в порядке законодательной инициативы.
Закон также закрепляет правовую деятельность общественных групп при Омбудсмане по выявлению и пресечению случаев пыток, а также работу региональных представителей Омбудсмана в регионах на постоянной основе, участие в мониторинговых визитах, правовой механизм обращения осужденных и заключенных через “Ящик Омбудсмана”.
В целях точного определения мер воздействия Омбудсмана в законе их виды (предостережение, представление, ходатайство и требование) отражены в отдельной главе и выражены в отдельных статьях.
Принятие данного закона еще больше повысит значение института Омбудсмана как национального института по правам человека, дополнит законодательные акты, направленные на осуществление реформ в области прав человека, а также укрепит правовые основы деятельности Омбудсмана.
Расширению его полномочий по обеспечению соблюдения прав и свобод человека и повышению эффективности деятельности его территориальных представительств.