Омбудсман тўғрисидаги қонун сенаторлар томонидан маъқулланди
2024 йилнинг 23 октябрь куни Олий Мажлис Сенатининг эллик тўққизинчи ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонуни муҳокама қилинди.
Мазкур Қонун 8 та боб, 57 та моддадан иборат бўлиб, Ўзбекистон Республикасининг янгиланган Конституциясига мувофиқлаштирилган. Амалдаги қонун эса 22 модда ва бир нечта прим моддалардан иборат эди.
Мазкур Қонун мамлакатимизда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишни тўлақонли таъминлаш ва кучайтиришни назарда тутувчи бир қатор ўзгаришларни ўз ичига олган. Хусусан, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Ўзбекистон Республикаси Президентига, Олий Мажлис палаталарига ва Вазирлар Маҳкамасига инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш юзасидан ҳуқуқий, ташкилий, ижтимоий-иқтисодий ва бошқа чора-тадбирлар кўришга қаратилган махсус маърузалар тақдим этиши белгиланмоқда.
Қонун билан Омбудсманнинг қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Олий Мажлис Қонунчилик палатасига киритиш ҳуқуқи жорий этилмоқда.
Шунингдек, Қонунда Омбудсман ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳларининг ҳуқуқий фаолияти ҳамда Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларнинг доимий асосда ишлаши, мониторинг ташрифларидаги иштироки, маҳкум ва маҳбусларнинг “Омбудсман қутиси” орқали мурожаат қилишининг ҳуқуқий механизми ҳам мустаҳкамланмоқда.
Қонунда Омбудсманнинг таъсир чораларини аниқ белгилаш мақсадида уларнинг турлари (огоҳлантириш, тақдимнома, илтимоснома ва талабнома) алоҳида бобда акс эттирилиб, алоҳида моддаларда ифода этилди.
Ушбу Қонуннинг қабул қилиниши Омбудсман институтининг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институт сифатидаги аҳамиятини янада ошириб, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотларни амалга оширишга қаратилган қонун ҳужжатларини тўлдиради ҳамда Омбудсман фаолиятининг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлайди.
Унинг инсон ҳуқуқ ва эркинликларига риоя этилишини таъминлаш борасидаги ваколатлари кенгайишига ва ҳудудий вакилликлари фаолияти самарадорлигини оширишга хизмат қилади.

The Law on the Ombudsman approved by senators
On October 23, 2024, at the fifty-ninth plenary session of the Senate of the Oliy Majlis, the law "On the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)" was reviewed.
The law comprises 8 chapters and 57 articles and is aligned with the updated Constitution of the Republic of Uzbekistan. In contrast, the previous law contained 22 articles with some additional clauses.
The new law includes several changes aimed at fully ensuring and strengthening the protection of citizens' rights and freedoms in the country. Notably, the Authorized Person for Human Rights submits special reports to the President of the Republic of Uzbekistan, the chambers of the Oliy Majlis, and the Cabinet of Ministers, suggesting legal, organizational, socio-economic, and other measures for the protection of human rights, freedoms, and legal interests.
The law grants the Ombudsman the right to propose legislative initiatives to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis. It also formalizes the activities of public groups under the Ombudsman to detect and prevent cases of torture, ensures the permanent involvement of the Ombudsman’s regional representatives in monitoring visits, and establishes a legal mechanism for inmates to submit appeals through the "Ombudsman Box."
To precisely define the Ombudsman’s measures, the types of actions (warning, presentation, petition, and demand) are set out in a separate chapter with distinct articles.
The adoption of this law will further enhance the role of the Ombudsman as a national human rights institution, complement legislative acts aimed at implementing human rights reforms, and strengthen the legal foundations of the Ombudsman’s activities. It will expand the Ombudsman’s powers in ensuring human rights and freedoms and improve the effectiveness of its regional offices.