Ушбу мурожаатларнинг ўрганилиши натижасида вояга етмаган фарзандлари таъминоти учун 286 млн 477 минг сўмдан ортиқ алимент тўловлари ундирилиши таъминланган.
Бунда, 8 та ҳолатда алимент тўламаган қонунбузарлар маъмурий жавобгарликка тортилган, 5 та ҳолатда эса айбдор-қарздорларга жиноят иши қўзғатилиб, суд ҳукми билан жазо тайинланиши белгиланган.
Маълумот учун, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 77-моддасига кўра, ота-оналар ва уларнинг ўрнини босувчи шахслар ўз фарзандларини вояга етгунига қадар боқиши, уларнинг тарбияси, таълим олиши, соғлом, тўлақонли ва ҳар томонлама камол топиши хусусида ғамхўрлик қилишга мажбурдирлар.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 474-моддасига кўра, вояга етмаган фарзандининг таъминоти учун алиментларни ўз вақтида тўламаган шахсларга 15 сутка қамоқ ёки БҲМнинг 20 баравари миқдорида жарима, шунингдек, 120 соатгача ҳақ тўланадиган жамоат ишларига мажбурий равишда жалб этиш жазоси қўлланиши мумкин.
Биринчи марта ҳуқуқбузарлик содир этган шахс, агар у маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишни кўриш жараёнида алимент мажбуриятлари бўйича қарздорликни ихтиёрий равишда тўлаган бўлса, жавобгарликдан озод этилади. Қарздорларга нисбатан маъмурий жазо қўлланилганидан сўнг ҳам алимент тўлаш мажбурияти бажарилмаса, бу уларни жиноий жавобгарликка тортишга асос бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 3 августдаги қарори билан тасдиқланган “Алимент тўловлари жамғармаси тўғрисида”ги Низомга кўра, вояга етмаган фарзандини моддий таъминлашдан бўйин товлаганлик учун жиноий жавобгарликка тортилган қарздордан жиноят ишлари бўйича суддан келиб тушган алимент тўловларидан юзага келган қарздорликни ундириш тўғрисидаги ижро ҳужжати бўйича давлат ижрочиси томонидан қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ундириш чоралари кўрилади.
Қонунчилик ҳужжатларида белгиланган барча чоралар натижасиз бўлган тақдирда, давлат ижрочиси томонидан алимент тўловларини қоплаб бериш тўғрисида қарор қабул қилинади ҳамда икки иш кунидан кечиктирилмаган ҳолда тўловлар амалга оширилади.
Таъкидлаш лозимки, ота-оналарнинг фарзандлар олдидаги масъулияти нафақат қонун билан, балки ҳар бир ота-она учун инсоний бурч сифатида ҳам муҳим ҳисобланади. Вояга етмаган фарзандларнинг таъминоти учун алимент тўловлари уларнинг соғлом ўсиши, таълим олиши ва ҳар томонлама камол топиши учун зарурдир.

В результате изучения этих обращений обеспечено взыскание алиментных выплат на содержание несовершеннолетних детей на сумму более 286 млн. 477 тыс. сумов.
При этом в 8 случаях нарушители, не уплатившие алименты, привлекались к административной ответственности, а в 5 случаях по отношению к виновным-должникам, возбуждались уголовные дела и назначались наказания по приговору суда.
Для информации, в соответствии со статьей 77 Конституции Республики Узбекистан родители и лица, их заменяющие, обязаны заботиться о своих детях до достижения ими совершеннолетия, обеспечивая их воспитание, образование, здоровое, полноценное и всестороннее развитие.
В соответствии со ст. 474 КоАП к лицам, не уплатившим вовремя алименты на содержание несовершеннолетнего ребенка, может быть применено наказание в виде лишения свободы на 15 суток или штрафа в размере 20-кратной МРОТ, а также обязательного привлечения к общественным работам на срок до 120 часов.
Лицо, совершившее правонарушение впервые, освобождается от ответственности, если оно добровольно погасило задолженность по алиментным обязательствам в процессе рассмотрения дела об административном правонарушении. В случае неисполнения обязанности по уплате алиментов даже после применения административного взыскания к должникам, это является основанием для привлечения их к уголовной ответственности.
Согласно Положению «О Фонде алиментных выплат», утверждённому постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 3 августа 2022 года, государственный исполнитель принимает меры по взысканию задолженности по алиментам в соответствии с исполнительным документом, поступившим из суда по уголовным делам, в отношении должника, привлечённого к уголовной ответственности за уклонение от материального содержания несовершеннолетнего ребёнка.
В случае неэффективности всех мер, предусмотренных законодательством, государственным исполнителем принимается решение о возмещении алиментных выплат и производится выплата не позднее двух рабочих дней.
Следует отметить, что ответственность родителей перед детьми важна не только законом, но и как человеческий долг для каждого родителя. Выплаты алиментов на содержание несовершеннолетних детей необходимы для их здорового роста, образования и всестороннего созревания.