Ушбу мурожаатларнинг ўрганилиши натижасида вояга етмаган фарзандлари таъминоти учун 286 млн 477 минг сўмдан ортиқ алимент тўловлари ундирилиши таъминланган.
Бунда, 8 та ҳолатда алимент тўламаган қонунбузарлар маъмурий жавобгарликка тортилган, 5 та ҳолатда эса айбдор-қарздорларга жиноят иши қўзғатилиб, суд ҳукми билан жазо тайинланиши белгиланган.
Маълумот учун, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 77-моддасига кўра, ота-оналар ва уларнинг ўрнини босувчи шахслар ўз фарзандларини вояга етгунига қадар боқиши, уларнинг тарбияси, таълим олиши, соғлом, тўлақонли ва ҳар томонлама камол топиши хусусида ғамхўрлик қилишга мажбурдирлар.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 474-моддасига кўра, вояга етмаган фарзандининг таъминоти учун алиментларни ўз вақтида тўламаган шахсларга 15 сутка қамоқ ёки БҲМнинг 20 баравари миқдорида жарима, шунингдек, 120 соатгача ҳақ тўланадиган жамоат ишларига мажбурий равишда жалб этиш жазоси қўлланиши мумкин.
Биринчи марта ҳуқуқбузарлик содир этган шахс, агар у маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишни кўриш жараёнида алимент мажбуриятлари бўйича қарздорликни ихтиёрий равишда тўлаган бўлса, жавобгарликдан озод этилади. Қарздорларга нисбатан маъмурий жазо қўлланилганидан сўнг ҳам алимент тўлаш мажбурияти бажарилмаса, бу уларни жиноий жавобгарликка тортишга асос бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 3 августдаги қарори билан тасдиқланган “Алимент тўловлари жамғармаси тўғрисида”ги Низомга кўра, вояга етмаган фарзандини моддий таъминлашдан бўйин товлаганлик учун жиноий жавобгарликка тортилган қарздордан жиноят ишлари бўйича суддан келиб тушган алимент тўловларидан юзага келган қарздорликни ундириш тўғрисидаги ижро ҳужжати бўйича давлат ижрочиси томонидан қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ундириш чоралари кўрилади.
Қонунчилик ҳужжатларида белгиланган барча чоралар натижасиз бўлган тақдирда, давлат ижрочиси томонидан алимент тўловларини қоплаб бериш тўғрисида қарор қабул қилинади ҳамда икки иш кунидан кечиктирилмаган ҳолда тўловлар амалга оширилади.
Таъкидлаш лозимки, ота-оналарнинг фарзандлар олдидаги масъулияти нафақат қонун билан, балки ҳар бир ота-она учун инсоний бурч сифатида ҳам муҳим ҳисобланади. Вояга етмаган фарзандларнинг таъминоти учун алимент тўловлари уларнинг соғлом ўсиши, таълим олиши ва ҳар томонлама камол топиши учун зарурдир.

For reference, according to Article 77 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, parents and their substitutes are required to care for their children until they reach adulthood, ensuring their upbringing, education, healthy, complete, and comprehensive development. Under Article 474 of the Code of Administrative Offenses, individuals who fail to pay child support for a minor child in a timely manner may face penalties, including up to 15 days of imprisonment, a fine equivalent to 20 times the minimum wage, or mandatory community service for up to 120 hours. An individual committing this offense for the first time may be exempted from liability if they voluntarily settle the debt during the administrative violation proceedings. However, failure to pay child support even after administrative penalties have been imposed may result in criminal liability.
According to the "Regulation on the Alimony Payment Fund," approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan on August 3, 2022, state enforcement officers take measures to recover unpaid child support in accordance with the enforcement document issued by the criminal court against the debtor found criminally liable for evading financial responsibility for a minor child. If all legally prescribed measures prove ineffective, the state enforcement officer decides on compensation from the alimony fund, ensuring payment within two business days.
It should be noted that parents’ responsibility towards their children is not only a legal obligation but also a moral duty for every parent. Child support payments are essential for children’s healthy growth, education, and overall development.