Омбудсман БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссарининг Нью-Йоркдаги ваколатхонаси раҳбари билан учрашди
Жорий йилнинг 30 август куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Феруза Эшматова БМТ Бош котибининг инсон ҳуқуқлари бўйича ёрдамчиси, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссарининг Нью-Йоркдаги ваколатхонаси раҳбари Илсе Брандс Керис билан учрашди.
Учрашувда мезбон Брандс Керис 2023 йилда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Фолькер Тюркнинг Ўзбекистонга ташрифи барча соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашга хизмат қилгани ва Ф.Тюрк Президент Шавкат Мирзиёев билан учрашувини ҳамон илиқлик билан эслашини қайд этди.
Шунингдек, Ўзбекистонда амалга оширилаётган тизимли ўзгаришларни юксак баҳолади. Биз сизнинг мамлакатингизда амалга оширилаётган ижобий жараёнлардан хабардормиз ва Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар фаолиятининг ҳуқуқий асослари кучайтирилаётганлигини  кузатиб бормоқдамиз ва буни муҳим деб ҳисоблаймиз.- деди БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссарининг Нью-Йоркдаги ваколатхонаси раҳбари.
Самимий суҳбат давомида мезбон Омбудсманнинг қийноқларни олдини олиш борасидаги фаолиятини долзарб ҳисоблаб,  инсон ҳуқуқлари бўйича қонунчиликка таклифларни ташаббус ҳуқуқи тартибида илгари суриш, фуқаролик жамияти институтларини мустаҳкамлаш, аҳолининг, шу жумладан ёшларнинг инсон ҳуқуқлари тўғрисида хабардорлигини ошириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни қўллаб-қувватлади ва Ўзбекистон билан мамлакат учун устувор бўлган барча соҳаларда ҳамкорликни янада кенгайтиришдан манфаатдор эканини таъкидлади.
Омбудсман шу куни БМТ қароргоҳида БМТ Котибияти томонидан ташкил этилган Инсон ҳуқуқлари ҳимояси масалаларига бағишланган йиғилишда ҳам иштирок этди.

Ombudsman met with the Head of the New York Office of the UN High Commissioner for Human Rights
On August 30 of this year Ombudsman Feruza Eshmatova, met with the Assistant Secretary-General for Human Rights, Head of the New York Office of the UN High Commissioner for Human Rights, Ilze Brands Kehris.
During the meeting, Ilze Brands Kehris noted that the visit of the UN High Commissioner for Human Rights, Volker Türk, to Uzbekistan in 2023 contributed to the further expansion and strengthening of mutually beneficial cooperation in all areas and that Mr. Türk still fondly remembers his meeting with President Shavkat Mirziyoyev.
In addition, she highly praised the systematic reforms being implemented in Uzbekistan. “We are aware of the positive processes taking place in your country and are observing the strengthening of the legal foundations of the national human rights institutions in Uzbekistan, which we consider important,” said the head of the New York Office of the UN High Commissioner for Human Rights.
During the sincere conversation, Ilze Brands Kehris emphasized the relevance of the Ombudsman's work in preventing torture, supported the measures being taken to advance legislative initiatives in the field of human rights, strengthen civil society institutions, and raise awareness of human rights among the population, including youth. She also highlighted her interest in further expanding cooperation with Uzbekistan in all areas that are priorities for the country.
On the same day, the Ombudsman also participated in a meeting organized by the UN Secretariat dedicated to the protection of human rights.