Аниқланишича, Жиноят ишлари бўйича Бекобод туман судининг 2023 йил ноябрдаги ҳукмига кўра мурожаатчи П.Д. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 122-моддаси 1-қисми билан айбдор деб топилиб, 1 йилга озодликдан маҳрум этиш жазоси тайинланган ва суд залидан қамоққа олинган.
Мурожаатчи, аризасида ҳозирда алимент бўйича қарздорлиги тўлиқ қопланганлигини маълум қилган.
Мазкур мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, судланувчи П.Д.гa нисбатан озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо тайинлаш ҳақида судга Омбудсман хулосаси киритилди.
Тошкент вилоят суди жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати кассация инстанциясининг 2024 йил 5 февралдаги ажрими билан судланувчи П.Д.га 2 ой 15 кун озодликдан маҳрум этиш жазоси тайинланди ва у ҳозир оиласи бағрида.
Таъкидлаш лозимки, 2023 йилда Омбудсманга алимент ундириш бўйича 300га яқин мурожаат келиб тушган. Улар сони 2022 йилга нисбатан 17,8 фоизга ошган.
Ушбу мурожаатларнинг ўрганилиши натижасида Омбудсман томонидан хотин-қизларнинг вояга етмаган фарзандлари таъминоти учун 80,7 млн сўмлик алимент тўловларининг ундирилиши таъминланди.
Шунингдек, Омбудсманнинг тегишли давлат идораларига мурожаат қилиши натижасида алимент тўлашдан бўйин товлаган 5 нафар шахсга 15 суткага маъмурий қамоқ жазоси қўлланилган бўлса яна 3 та ҳолатда қарздорлар жиноий жавобгарликка тортилган.
Маълумот учун, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 77-моддасида, ота-оналар ва уларнинг ўрнини босувчи шахслар ўз фарзандларини вояга етгунига қадар боқиши, уларнинг тарбияси, таълим олиши, соғлом, тўлақонли ва ҳар томонлама камол топиши хусусида ғамхўрлик қилишга мажбур эканликлари белгиланган.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 474-моддасига кўра, вояга етмаган фарзандининг таъминоти учун алиментларни ўз вақтида тўламаган шахсларга 15 сутка қамоқ ёки БҲМнинг 20 баравари миқдорида жарима, шунингдек, 120 соатгача ҳақ тўланадиган жамоат ишларига мажбурий равишда жалб этиш жазоси қўлланиши мумкин.
Биринчи марта ҳуқуқбузарлик содир этган шахс, агар у маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишни кўриш жараёнида алимент мажбуриятлари бўйича қарздорликни ихтиёрий равишда тўлаган бўлса, жавобгарликдан озод этилади. Қарздорларга нисбатан маъмурий жазо қўлланилганидан сўнг ҳам алимент тўлаш мажбурияти бажарилмаса, бу уларни жиноий жавобгарликка тортишга асос бўлади.

За неуплату алиментов могут привлечь к уголовной ответственности-Омбудсман
К Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) обратился обвиняемый П. Д., который был привлечен к уголовной ответственности за неуплату алиментов, с просьбой о смягчении назначенного ему наказания. Установлено, что по приговору Бекабадского районного суда по уголовным делам от ноября 2023 года заявитель П. Д. был признан виновным по ч. 1 ст. 122 УК Республики Узбекистан, приговорен к 1 году лишения свободы и выведен из зала суда под арест.
Заявитель сообщил в своем заявлении, что его задолженность по алиментам в настоящее время полностью погашена.
Данное обращение было взято на контроль Омбудсмана и в отношении подсудимого П. Д. в суд было внесено заключение Омбудсмана о назначении ему наказания, не связанного с лишением свободы.
Решением кассационной инстанции Судебной коллегии по уголовным делам Ташкентского областного суда от 5 февраля 2024 года подсудимому П. Д. назначено наказание в виде 2 месяцев 15 дней лишения свободы, и в настоящее время он находится в кругу семьи.
Важно отметить, что в 2023 году Омбудсман получил около 300 обращений о взыскании алиментов. Их число увеличилось на 17,8% по сравнению с 2022 годом.
В результате изучения этих обращений Омбудсманом было обеспечено взыскание алиментных выплат на сумму 80,7 млн. сумов на содержание несовершеннолетних детей женщин.
Также в результате обращения Омбудсмана в соответствующие госорганы 5 лицам, уклоняющимся от уплаты алиментов, было назначено административное наказание в виде 15 суток лишения свободы, а также в 3 случаях должники были привлечены к уголовной ответственности.
Важно помнить, что согласно статье 77 Конституции Республики Узбекистан, родители и заменяющие их лица обязаны содержать своих детей до их совершеннолетия, заботиться об их воспитании, образовании, здоровом, полноценном и гармоничном развитии.
В соответствии со статьи 474 КоАП к лицам, не уплатившим вовремя алименты на содержание несовершеннолетнего ребенка, может быть применено наказание в виде лишения свободы на 15 суток или штрафа в размере 20-кратной МРОТ, а также обязательного привлечения к общественным работам на срок до 120 часов.
Лицо, совершившее правонарушение впервые, освобождается от ответственности, если оно добровольно погасило задолженность по алиментным обязательствам в процессе рассмотрения дела об административном правонарушении. В случае неисполнения обязанности по уплате алиментов даже после применения административного взыскания к должникам, это является основанием для привлечения их к уголовной ответственности.