Аниқланишича, Жиноят ишлари бўйича Бекобод туман судининг 2023 йил ноябрдаги ҳукмига кўра мурожаатчи П.Д. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 122-моддаси 1-қисми билан айбдор деб топилиб, 1 йилга озодликдан маҳрум этиш жазоси тайинланган ва суд залидан қамоққа олинган.
Мурожаатчи, аризасида ҳозирда алимент бўйича қарздорлиги тўлиқ қопланганлигини маълум қилган.
Мазкур мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, судланувчи П.Д.гa нисбатан озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо тайинлаш ҳақида судга Омбудсман хулосаси киритилди.
Тошкент вилоят суди жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати кассация инстанциясининг 2024 йил 5 февралдаги ажрими билан судланувчи П.Д.га 2 ой 15 кун озодликдан маҳрум этиш жазоси тайинланди ва у ҳозир оиласи бағрида.
Таъкидлаш лозимки, 2023 йилда Омбудсманга алимент ундириш бўйича 300га яқин мурожаат келиб тушган. Улар сони 2022 йилга нисбатан 17,8 фоизга ошган.
Ушбу мурожаатларнинг ўрганилиши натижасида Омбудсман томонидан хотин-қизларнинг вояга етмаган фарзандлари таъминоти учун 80,7 млн сўмлик алимент тўловларининг ундирилиши таъминланди.
Шунингдек, Омбудсманнинг тегишли давлат идораларига мурожаат қилиши натижасида алимент тўлашдан бўйин товлаган 5 нафар шахсга 15 суткага маъмурий қамоқ жазоси қўлланилган бўлса яна 3 та ҳолатда қарздорлар жиноий жавобгарликка тортилган.
Маълумот учун, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 77-моддасида, ота-оналар ва уларнинг ўрнини босувчи шахслар ўз фарзандларини вояга етгунига қадар боқиши, уларнинг тарбияси, таълим олиши, соғлом, тўлақонли ва ҳар томонлама камол топиши хусусида ғамхўрлик қилишга мажбур эканликлари белгиланган.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 474-моддасига кўра, вояга етмаган фарзандининг таъминоти учун алиментларни ўз вақтида тўламаган шахсларга 15 сутка қамоқ ёки БҲМнинг 20 баравари миқдорида жарима, шунингдек, 120 соатгача ҳақ тўланадиган жамоат ишларига мажбурий равишда жалб этиш жазоси қўлланиши мумкин.
Биринчи марта ҳуқуқбузарлик содир этган шахс, агар у маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишни кўриш жараёнида алимент мажбуриятлари бўйича қарздорликни ихтиёрий равишда тўлаган бўлса, жавобгарликдан озод этилади. Қарздорларга нисбатан маъмурий жазо қўлланилганидан сўнг ҳам алимент тўлаш мажбурияти бажарилмаса, бу уларни жиноий жавобгарликка тортишга асос бўлади.

For failure to pay alimony, one can be held criminally liable - Ombudsman
The accused P.D. who was brought to criminal responsibility for non-payment of alimony, turned to the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) with a request to mitigate the imposed punishment.
It was established that by the verdict of the Bekabad District Court for criminal cases of November 2023, the applicant P.D. was found guilty under Part 1 of Article 122 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, sentenced to 1 year of imprisonment, and removed from the courtroom under arrest.
The applicant stated in his application that his alimony debt is currently fully repaid. This appeal was taken under the control of the Ombudsman, and with regard to the defendant P.D., the Ombudsman's conclusion on the imposition of a punishment not related to deprivation of liberty was submitted to the court.
By the decision of the appellate instance, the criminal collegiate bench of the Tashkent Regional Court, dated February 5, 2024, the defendant P.D. was sentenced to 2 months and 15 days of imprisonment, and he is currently at home with his family.
It is worth noting that in 2023, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) received about 300 complaints regarding the recovery of alimony. This number increased by 17.8% compared to 2022. As a result of studying these appeals, the Ombudsman ensured the collection of alimony payments amounting to 80.7 million soums for the support of minor children of women.
Also, as a result of the Ombudsman's appeals to the relevant government agencies, administrative punishment in the form of 15 days' imprisonment was imposed on 5 individuals evading the payment of alimony, and in 3 cases, the debtors were subjected to administrative detention.
It is important to remember that according to Article 77 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, parents and those substituting them are obliged to care for their children until they reach adulthood, ensuring their upbringing, education, and healthy, full, and harmonious development.
In accordance with Article 474 of the Code of Administrative Offenses, individuals who fail to timely pay child support may face punishment in the form of up to 15 days of imprisonment or a fine of 20 times the minimum wage, as well as mandatory community service for up to 120 hours.
A person who commits an offense for the first time is exempt from liability if they voluntarily repay their child support debt during the consideration of the administrative offense case. Failure to fulfill the obligation to pay child support even after administrative penalties have been imposed on the debtor is grounds for criminal liability.