Миллий гвардия ҳамда Бош прокуратура масъулларининг июль ойидаги оммага эълон қилган маълумотларида намойишлардаги иштироки учун 516 киши қўлга олингани маълум қилинган эди. Жамоатчиликда қолган шахслар қаерда деган мазмундаги саволлар юзага келди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Мустақил комиссия шуни маълум қиладики, суд жараёнларида 22 нафар судланувчига оид жиноят иши кўриб чиқилаётган бўлса, қўлга олинганларнинг 107 нафари Комиссия ташаббуси билан жамоат кафиллиги ва қамоқ эҳтиёт чораси инсонпарварлик тамойили асосида уй қамоғи тарзидаги эҳтиёт чорасига алмаштирилиши орқали ўз оиласи бағрига қайтарилган. Қолган шахслар эса маъмурий жавобгарликка тортилган.
Суд мажлисида кузатувчи сифатида иштирок этган Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолат ва воқеаларни ўрганиш ҳамда улар юзасидан мустақил текширув ўтказиш бўйича комиссия аъзоларининг маълум қилишича, суд жараёнлари қонунчиликка мувофиқ ўтказилмоқда.
29 ноябрь кунги суд жараёнларида намойишларга бошчилик қилган Даулетмурат Тажимуратовга нисбатан гувоҳларнинг фикрлари ўрганилмоқда. Комиссия жараёнларни кузатиб бормоқда.

Based on the foregoing, the Independent Commission reports that while the criminal cases against 22 defendants are pending in court proceedings, 107 of those arrested have been returned to their families at the initiative of the Commission, by changing the preventive measure in the form of imprisonment to house arrest in accordance with the principle of humanism on the basis of public guarantee. The rest of the people were brought to administrative responsibility.
Members of the Commission for Independent Investigation of the Circumstances and Events in the Republic of Karakalpakstan, who participated in the court session as observers, reported that the trials are conducted in accordance with the law.
During court proceedings on November 29, witnesses are being questioned in relation to Dauletmurat Tadzhimuratov, who led the demonstrations. The Commission oversees litigation.