Марказий Осиёдаги миллий инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш институтларини қўллаб-қувватлаш ташаббуси – бу Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистондаги инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш институтларининг минтақавий мулоқот платформаси бўлиб, у 2016 йил ноябрь ойида БМТ Тараққиёт Дастурининг Истанбул минтақавий маркази ва БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси кўмагида ташкил этилган.
Унинг мақсади минтақадаги инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш институтларини самарали, мустақил ва ҳамкорликда ишлаши, илғор амалиётлар билан танишиши ва ўзаро тажриба алмашишдан иборат. Шунингдек, ушбу платформа БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишга ҳисса қўшади.
Семинар шаклида ўтказилган минтақавий мулоқотда таъкидланишича, минтақавий платформа инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг салоҳиятини ошириш билан бирга минтақадаги мавжуд муаммоларни миллий ва халқаро стандартлар доирасида ҳал этишда инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг ўрнини оширишга хизмат қилади.
Тадбирда иштирок этган Ўзбекистон делегацияси раҳбари, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова мамлакатимизда амалга оширилаётган инсон қадрига асосланган ислоҳотларда Омбудсманнинг иштироки ҳақида тўхталар экан, у жамиятда кўтарилаётган инсон ҳуқуқларига оид масалаларга ўз муносабатларини бериб бораётгани ва мавжуд муаммоларни тизимли ҳал этиш мақсадида тегишли органларга ўз таклифларини бериб бораётганига урғу берди. Қолаверса, Янги Ўзбекистоннинг Янги Конституциясини ишлаб чиқиш борасидаги ислоҳотлар натижасида Омбудсман институтига қонунчилик ташаббуси ҳуқуқининг берилаётганини қайд этди.
Сессияларга бўлинган ҳолда ўтказилган тадбирда Омбудсманларнинг Миллий инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш муассасаларининг Глобал альянси томонидан аккредитациядан ўтказиш, Париж тамойилларини амалиётга татбиқ этиш, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг БМТнинг ҳуқуқни ҳимоя қилиш механизмларидаги иштироки, муқобил ҳисобот киритишдаги илғор амалиётлар, зиддиятли масалаларда Омбудсманларнинг ўрни, бизнес ва инсон ҳуқуқлари каби долзарб мавзуларда муҳокамалар ўтказилди.
Марказий Осиёдаги инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар учун ташкил этилган минтақавий семинар ўз ишини 22 ноябрга қадар давом эттиради.

The Initiative to Support National Human Rights Institutions in Central Asia is a regional dialogue platform for the human rights institutions of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan, which was launched in November 2016 with the support of the Istanbul Regional Center for the United Nations Development Program and the regional office of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights people in Central Asia.
Its goal is to ensure effective, independent and collaborative work of human rights institutions in the region, familiarization with best practices and exchange of experience between them. Also, this platform contributes to the implementation of the UN Sustainable Development Goals.
In the regional dialogue, held in the form of a seminar, it was noted that the regional platform, along with increasing the capacity of national human rights institutions, serves to enhance the position of national human rights institutions in solving existing problems in the region within the framework of national and international standards.
At the event, the head of the delegation the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights Feruza Eshmatova, speaking about the participation of the Ombudsman in reforms based on universal values that are being implemented in the country, emphasized that she responds in a timely manner to issues related to human rights that are raised in society, and submits its proposals to the relevant authorities in order to systematically solve existing problems. In addition, she noted that as a result of reforms related to the development of the New Constitution of New Uzbekistan, the ombudsman institution will be given the right of legislative initiative.
The event, which was divided into sessions, discussed the accreditation of ombudsmen by the Global Alliance of National Human Rights Institutions, the implementation of the Paris Principles, the participation of NHRIs in UN human rights mechanisms, best practices for alternative reporting, the role of ombudsmen in contentious issues, business and human rights. The regional seminar organized for national human rights institutions in Central Asia will continue its work until November 23rd.