Ушбу хабарга аниқлик киритиш мақсадида, Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили Диёр Ҳусанов 23 отябрь кунининг ўзида Самарқанд вилоятидаги 7-сон Тергов ҳибсхонасига бориб, маҳбус А.Э. билан ҳоли тарзда учрашди.
Суҳбат давомида маҳбус А.Э. хабарда кўрсатилган ҳолатларни тасдиқлаб, унга нисбатан тан жароҳати етказилганлигини маълум қилди ва ҳолат ўрганилиб, тегишли ходимларга нисбатан қонуний чора кўрилишида амалий ёрдам сўраб Омбудсман номига мурожаат қилди.
Ўрганиш давомида маҳбуснинг тиббий ҳолатига оид маълумотлар ҳам олинди.
Маҳбус А.Э.нинг мурожаати ва юқорида қайд этилган хабарлар юзасидан текширув ҳар томонлама, тўлиқ ва қонуний ўтказилишини бўйича Омбудсман номидан Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасига мурожаат қилинди.
Эслатиб ўтамиз, “Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонуни ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарорига мувофиқ, Омбудсман ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳларига қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ҳамда уларни тезкор бартараф этиш бўйича талабномаларни тегишли давлат органига тақдим қилиш ва қийноққа солиш ҳолатлари тўғрисидаги мурожаатларни кўриб чиқишда иштирок этиш каби вазифалар юклатилган.

Омбудсман официально отреагировала на сообщение «Был ли избит сотрудниками МВД или «упал с мотоцикла»»
23 октября текущего года на странице пресс-группы общественного объединения по правам человека Узбекистана «Правовая опора » в социальной сети facebook появилось сообщение под заголовком «Были ли сотрудники МВД избиты или «упали с мотоцикла»».
В нем сообщалось о том, что в результате пыток, примененных сотрудниками внутренних дел по отношению к заключенному А.Э., у подозреваемого сломаны три ребра и на теле имеются следы телесного повреждения.
В целях уточнения данного сообщения 23 сентября региональный представитель Омбудсмана в Самаркандской области Диёр Хусанов выехал в следственный изолятор № 7 в Самаркандской области и встретился с заключенным А.Э..
В ходе беседы заключенный А.Э. подтвердив указанные в сообщении обстоятельства, сообщил, что получил телесное повреждение и обратился к Омбудсману за практической помощью в изучении ситуации и привлечении к уголовной ответственности соответствующих сотрудников.
В ходе изучения также была получена информация о состоянии здоровья заключенного.
От имени Омбудсмана в Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан было направлено обращение с просьбой о проведении всесторонней, полной и законной проверки по вышеуказанным сообщениям и обращению заключенного А.Э..
Напомним, что в соответствии с Законом «Об Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмане)» и Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предотвращения пыток» на общественные группы по выявлению и предупреждению случаев пыток при Омбудсмене возлагаются задачи по выявлению фактов пыток и внесению заявлений об их скорейшем устранении в соответствующий государственный орган, участию в рассмотрении обращений о случаях пыток.