Аризада кўрсатилишича у тоғ-кон металлургия соҳасида 6 йил 10 ой давомида ишлаб келган. Соғлиғининг ёмонлашгани, йўтал, кўкрак қафаси, бўйин ва белдаги кучли оғриқлар ҳамда кучли заифлик сабабли Соғлиқни сақлаш вазирлиги Санитария, гигиена ва касб касалликлари илмий-тадқиқот институти томонидан тиббий текширувдан ўтказилади. Унга институт томонидан 2022 йил 6 январь куни Силикоз — бронх-ўпка аппаратининг касбий касаллиги ташхиси қўйилади.
Мазкур мурожаат Омбудсман назоратига олиниб ўрганилиши давомида 2021 йилнинг 23 июнь куни мурожаатчи фаолият юритган корхона ва суғурта компанияси ўртасида “Иш берувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш” шартномаси тузилгани аниқланди.
Мурожаатчи касб касаллигини орттириб олгани факти бўлса ҳам унинг мурожаати суғурта компанияси ходимлари томонидан эътиборсиз қолдирилган.
Шундан сўнг, Омбудсман томонидан суғурта компаниясига фуқаро Б.И. суғурта шартномасининг юридик кучга эга бўлган даврида касб касаллигини орттириб олганига етарли асослар борлиги ва шу нуқтаи назардан шартнома мажбуриятларининг бажарилиши бўйича тақдимнома киритилди.
Тақдимнома натижаларига кўра фуқаро Б.И. касб касаллигини орттириб олгани суғурта ҳодисаси деб ҳисобланиб унга жами 191 млн сўмдан ортиқ суғурта товони тўланиши белгиланди.
Ҳозирда мурожаатчига 118 млн сўмга яқин суғурта товони тўлаб берилди. Суғурта товонининг қолган 73 млн сўмдан ортиқ қисми ойма-ой тўланиши маълум қилинган.

По представлению Омбудсмана гражданину, пострадавшему от профессионального заболевания, выплачивается страховое возмещение в размере более 191 млн. сумов
К Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) обратился гражданин Б.И. и  пожаловался на невыплату страхового возмещения, несмотря на наличие договора страхования.
В обращении указано, что он работал в горной металлургии в течение 6 лет 10 месяцев. Гражданин Б.И. прошел медицинское обследование в научно-исследовательском институте санитарии, гигиены и профессиональных заболеваний Министерства здравоохранения из-за ухудшения здоровья, кашля, сильной боли в груди, шее и спине, а также сильной слабости. Институтом 6 января 2022 года гражданину был поставлен диагноз «профессиональное заболевание силикозно-бронхиального аппарата».
Обращение было взято на контроль Омбудсмана и в ходе изучения 23 июня 2021 года было установлено, что между предприятием, в котором работал заявитель и страховой компанией, заключен договор «Обязательного страхования гражданской ответственности работодателя».
Несмотря на то, что заявитель заболел профессиональным заболеванием, его обращение было проигнорировано страховой компанией.
Омбудсманом в страховую компанию внесено представление о наличии достаточных оснований для исполнения договорных обязательств в связи с профессиональным заболеванием гражданина Б.И. в период действия договора страхования.
По результатам внесения представления факт приобретения профессионального заболевания гражданином Б.И. был признан страховым случаем, и было определено, что ему будет выплачено в общей сложности 191 миллион сумов страхового возмещения.
В настоящее время заявителю выплачено страховое возмещение в размере около 118 млн сумов. Сообщалось, что оставшаяся часть страхового возмещения в размере более 73 млн сумов будет выплачиваться ежемесячно.