Шу куннинг ўзида яна 10 нафар фуқаронинг қамоқ эҳтиёт чораси инсонпарварлик тамойили асосида уй қамоғи тарзидаги эҳтиёт чорасига алмаштирилди.
30 август кунининг ўзида жами 34 нафар фуқаро инсонпарварлик тамойили асосида оиласи бағрига қайтарилди.
Эслатиб ўтамиз, Бош прокуратурага киритилган рўйхат, Комиссия аъзоларига намойишларда иштирок этганликда гумон қилиниб, олиб кетилган шахсларнинг оила аъзолари томонидан қилинган мурожаатларининг ўрганилиши ва гумонланувчилар билан шахсан суҳбатлашиш асосида шакллантирилган.

Prosecutor General's Office returned 24 suspects to their families on a voluntary basis
On August 30 we reported that on the basis of a public guarantee at the suggestion of members of the Commission and the petition of Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, the Prosecutor General's Office returned 24 suspects to their families.
On the same day, the measure of restraint in the form of detention of another 10 citizens was replaced with a measure of restraint in the form of house arrest on the principle of humanity.
On August 30 alone, a total of 34 citizens were returned to their families.
It should be reminded that the list submitted to the Prosecutor General's Office was formed on the basis of a study of applications to the Commission by family members of detainees suspected of participating in demonstrations, and a personal conversation with the suspects.