Унда ШҲТга аъзо мамлакатларнинг давлат ва нодавлат хотин-қизлар ташкилотларининг раҳбарлари, ШҲТнинг Тошкентдаги дипломатик корпуси вакиллари, кичик ва ўрта бизнес вакиллари тадбиркор хотин-қизлари, соҳа бўйича халқаро экспертлар иштирок этди.
Конференцияда кириш сўзи билан иштирок этган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева ушбу конференциянинг ташкил этишдан кўзланган асосий мақсад ва вазифалар, кутилаётган натижаларга тўхталиб ўтди.
Таъкидланганидек, иқтисодий фаровонликни таъминлашда тадбиркорлик субъектлари муҳим ўрин тутади. Тадбиркор ҳам давлатнинг, ҳам фуқаролик жамиятининг барқарорлигини ва ривожланишининг кафолати ва таянчидир.
Шу боис Ўзбекистон томони Тадбиркор аёллар конференциясини илк бор ўтказиш ва ШҲТга аъзо давлатларнинг ишбилармон доиралари вакилларини бирлаштириш ташаббусини илгари сурди – дейди Сенат Раиси Т.Нарбаева.
Ушбу конференция ШҲТга аъзо давлатларнинг тадбиркор аёллари ўртасида савдо-иқтисодий ва бизнес алоқаларини фаоллаштириш, тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланишда аёлларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш масалаларини муҳокама қилиш, истиқболли бизнес соҳаларини таҳлил қилиш, шунингдек, тадбиркорликни ташкил этиш ва ривожлантиришда ўзаро тажриба алмашиш учун ўзига хос майдон эканлиги таъкидланди.
Қайд этилганидек, бугунги кунда Ўзбекистон аҳолисининг деярли ярмини аёллар ташкил этади. Улар турли соҳаларда жамият манфаати учун меҳнат қилмоқда. Эътиборлиси, республикада банд бўлган аҳолининг 45 фоизи аёллардан иборат. Мамлакатимизда тадбиркор аёллар улуши 39 фоизни ташкил этади.
Конференция давомида Ўзбекистонда хотин-қизларни давлат бошқарувида фаолигини ошириш, аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ишлар ва сўнги йилларда эришилган натижаларга тўхталиб ўтилди.
Тадбиркорликни ривожлантиришга кўмаклашиш мақсадида мамлкатмизнинг барча ҳудудларида тадбиркорлик марказлари ташкил этилди. Биргина 2021 йилда 53.8 мин нафардан ортиқ хотин-қизлар касб-ҳунарга ўқитилди.
Хотин-қизлар ва оилаларни қўллаб-қувватлаш давлат мақсадли жамғармаси томонидан тадбиркорликни ривожлантириш учун 100,3 млрд сўмдан ортиқ маблағ ажратилди. Мазкур чора-тадбирлар туфайли мамлакатимизда 34,5 минг нафар хотин-қиз иш билан таъминланди.
Конференцияда Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларнинг етакчи хотин-қизлари ўз мамлакатларида аёллар тадбиркорлиги йўналишида амалга оширилаётган лойиҳалар ҳақидаги маърузалари билан иштирок этдилар.

Сотрудничество женщин-предпринимателей стран-членов ШОС выходит на новый уровень
В рамках очередного Форума женщин Шанхайской организации сотрудничества, который прошел 18-19 августа текущего года в Ташкенте, состоялась также первая конференция женщин-предпринимателей.
В мероприятии приняли участие руководители государственных и негосударственных женских организаций стран-членов ШОС, представители дипломатического корпуса ШОС в Ташкенте, представители малого и среднего бизнеса, женщины-предприниматели, международные эксперты в этой сфере.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, принявшая участие в конференции с приветственным словом, остановилась на основных целях и задачах проведения данной конференции, ожидаемых результатах.
Отмечалось, что субъекты предпринимательства играют важную роль в обеспечении экономического благополучия. Предприниматель является гарантией и опорой стабильности и развития как государства, так и гражданского общества.
Поэтому Узбекистан выдвинул инициативу проведения первой конференции женщин-предпринимателей и объединения представителей деловых кругов государств-членов ШОС, – сказала Председатель Сената Т.Нарбаева.
Отмечалось, что данная конференция является своеобразной площадкой для обсуждения вопросов активизации торгово-экономических и деловых связей между женщинами-предпринимателями государств-членов ШОС, расширения прав и возможностей женщин в осуществлении предпринимательской деятельности, взаимного обмена опытом анализа перспективных сфер бизнеса, а также организации и развития предпринимательства.
Подчеркивалось, что сегодня женщины составляют почти половину населения Узбекистана. Они трудятся на благо общества в различных сферах. Примечательно, что 45% занятого в республике населения – женщины. Доля женщин-предпринимателей в нашей стране составляет 39%.
В ходе конференции внимание акцентировано на проводимой в Узбекистане работе по повышению активности женщин в системе государственного управления, развитию женского предпринимательства, на достигнутых за последние годы результатах.
В целях поддержки развития предпринимательства во всех регионах нашей страны созданы центры предпринимательства. Только в 2021 году обучены профессиям более 53,8 тыс. женщин.
На развитие предпринимательства Государственным целевым фондом поддержки женщин и семьи выделено свыше 100,3 млрд сумов. Благодаря этим мерам 34,5 тыс. женщин нашей страны обеспечены работой.
В конференции приняли участие ведущие женщины государств-членов Шанхайской организации сотрудничества с докладами о проектах, реализуемых в сфере женского предпринимательства в их странах.