2022 йилнинг 27 май куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова Финляндия Ташқи ишлар вазирлигининг Россия, Шарқий Европа ва Марказий Осиё департаменти бош директори Мария Лиивала бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашди. Учрашувда Финляндиянинг Ўзбекистондаги элчиси Илкка Ряйсянен ҳам иштирок этди.
Ўзаро мулоқот давомида меҳмонларга мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилган ислоҳотлар, шунингдек Омбудсманнинг аҳоли мурожаатлари билан ишлаш ҳамда қийноқларни олдини олиш бўйича фаолияти ҳақида маълумот берилди.
Суҳбат давомида Финляндия делегацияси раҳбари Мария Лиивала Ўзбекистон Финляндия учун инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида ўзаро тажриба алмашиш бўйича муҳим шериклардан бири эканлигини қайд этди. Шунингдек, Ўзбекистон ва Финляндия Омбудсманлари институтлари ўртасида мустаҳкам ҳамкорликни йўлга қўйиш муҳимгини таъкидланди.
Шунингдек, ўтган йиллар давомида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) институтининг ҳуқуқий мақоми мунтазам такомиллашиб боргани, унинг фаолият қамрови ва ваколатлари кенгайгани, инсон ҳуқуқларини таъминлашда Омбудсманга берилган янги таъсирчан чоралар ҳақида ҳам тўхталинди.

Омбудсман встретилась с членами финской делегации, посетившей нашу страну
27 мая 2022 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова встретилась с членами делегации во главе с директором Департамента России, Восточной Европы и Центральной Азии Министерства иностанных дел Финляндии Мария Ливала. Во встрече также принял участие посол Финляндии в Узбекистане Илкка Ряйсянен.
В ходе диалога гости были проинформированы о реализуемых в стране реформах по обеспечению прав человека, а также о деятельности Уполномоченного по рассмотрению обращений и предупреждению пыток.
В ходе беседы глава финской делегации Мария Ливала отметила, что Узбекистан является для Финляндии одним из важных партнеров по обмену опытом в области прав человека. Она также подчеркнула важность налаживания тесного сотрудничества между институтами омбудсменов Узбекистана и Финляндии.
Также были затронуты вопросы постоянного совершенствования правового статуса института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) за прошедшие годы, расширения его деятельности и полномочий, предоставления новых действенных мер в обеспечении прав человека.