2022 йилнинг 27 май куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова Финляндия Ташқи ишлар вазирлигининг Россия, Шарқий Европа ва Марказий Осиё департаменти бош директори Мария Лиивала бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашди. Учрашувда Финляндиянинг Ўзбекистондаги элчиси Илкка Ряйсянен ҳам иштирок этди.
Ўзаро мулоқот давомида меҳмонларга мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилган ислоҳотлар, шунингдек Омбудсманнинг аҳоли мурожаатлари билан ишлаш ҳамда қийноқларни олдини олиш бўйича фаолияти ҳақида маълумот берилди.
Суҳбат давомида Финляндия делегацияси раҳбари Мария Лиивала Ўзбекистон Финляндия учун инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида ўзаро тажриба алмашиш бўйича муҳим шериклардан бири эканлигини қайд этди. Шунингдек, Ўзбекистон ва Финляндия Омбудсманлари институтлари ўртасида мустаҳкам ҳамкорликни йўлга қўйиш муҳимгини таъкидланди.
Шунингдек, ўтган йиллар давомида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) институтининг ҳуқуқий мақоми мунтазам такомиллашиб боргани, унинг фаолият қамрови ва ваколатлари кенгайгани, инсон ҳуқуқларини таъминлашда Омбудсманга берилган янги таъсирчан чоралар ҳақида ҳам тўхталинди.

The Ombudsman met with members of the Finnish delegation that visited our country
On May 27, 2022, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova met with members of the delegation headed by the Director of the Department of Russia, Eastern Europe and Central Asia of the Ministry of Foreign Affairs of Finland Maria Livala. The Ambassador of Finland to Uzbekistan Ilkka Ryasyanen also took part in the meeting.
During the dialogue, the guests were informed about the ongoing human rights reforms in the country, as well as about the activities of the Authorized Person for consideration of appeals and prevention of torture.
During the conversation, the head of the Finnish delegation, Maria Livala, noted that Uzbekistan is one of the important partners for the exchange of experience in the field of human rights for Finland. She also stressed the importance of establishing close cooperation between the ombudsman institutions of Uzbekistan and Finland.
The issues of continuous improvement of the legal status of the institution of the the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) over the past years, expansion of its activities and powers, provision of new effective measures to ensure human rights were also discussed.