Мурожаат муаллифининг сўзларига кўра, “Жиззах сув таъминоти” МЧЖнинг Фориш тумани филиали ходимларига уч ой давомида иш ҳақларини бермасдан келган. Ишчилар ойлик маошларини талаб қилишганида эса туман ва вилоятдаги бош ҳисобчилар ташкилот кредит олгани сабабли шундай ҳолат юзага келгани тушунтирилади.
Вахоланки, Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 161 моддасида меҳнатга ҳақ тўлаш муддатлари жамоа шартномаси ёки бошқа локал норматив ҳужжатда белгиланади ва ҳар ярим ойда бир мартадан кам бўлиши мумкин эмаслиги белгиланган.
Мазкур мурожаат Омбудсман назоратига олингач, ҳодимларнинг уч ойлик маошлари тўлаб берилди. Мурожаатчининг сўзларига кўра, ҳозирда ишчиларга иш ҳақлари муддатидан кечиктирилмаган ҳолда тўланмоқда.

According to the complainant, the workers of the Forish district branch of Jizzak Water Supply LLC had not been paid their salaries for three months. When the workers demanded their salaries, the chief accountants of the district and province explained that this was because the organisation had received a loan.
However, Article 161 of the Labour Code provides that pay conditions shall be determined by collective agreement or other local normative document and may not be less than once every half a month.
Following the ombudsman's inspection, the employees were paid three months' wages. According to the complainant, the workers are now being paid their wages without delay.