Мурожаат муаллифининг сўзларига кўра, “Жиззах сув таъминоти” МЧЖнинг Фориш тумани филиали ходимларига уч ой давомида иш ҳақларини бермасдан келган. Ишчилар ойлик маошларини талаб қилишганида эса туман ва вилоятдаги бош ҳисобчилар ташкилот кредит олгани сабабли шундай ҳолат юзага келгани тушунтирилади.
Вахоланки, Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 161 моддасида меҳнатга ҳақ тўлаш муддатлари жамоа шартномаси ёки бошқа локал норматив ҳужжатда белгиланади ва ҳар ярим ойда бир мартадан кам бўлиши мумкин эмаслиги белгиланган.
Мазкур мурожаат Омбудсман назоратига олингач, ҳодимларнинг уч ойлик маошлари тўлаб берилди. Мурожаатчининг сўзларига кўра, ҳозирда ишчиларга иш ҳақлари муддатидан кечиктирилмаган ҳолда тўланмоқда.

По словам заявителя, работникам филиала ООО «Джизакское водоснабжение» Форишского районного уже три месяца не выплачивается заработная плата. Когда рабочие потребовали заработную плату, главные бухгалтеры района и области объяснили, что это связано с тем, что организация получила ссуду.
Однако статья 161 Трудового кодекса Республики Узбекистан предусматривает, что сроки оплаты труда устанавливаются в коллективном договоре или ином локальном нормативном акте и не могут быть реже одного раза в каждые полмесяца.
После проверки Омбудсмана сотрудникам была выплачена трехмесячная заработная плата. По словам заявителя, сейчас заработная плата работникам выплачивается без промедления.