Инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги халқаро ҳамкорлик мустаҳкамланмоқда
Жорий йилнинг 10 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Европа ва Марказий Осиёда Human Rights Watch бўлими директори Хью Уильямсон, Марказий Осиё бўйича катта илмий ходим Мира Ритман хамда Марказий Осиё бўйича илмий ёрдамчи Нурсултан Абдиловларни қабул қилди.
Учрашувда Омбудсман меҳмонларни мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар ва уларнинг самараси, жумладан, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясининг қабул қилингани, каби қатор йўналишларда амалга оширилган ишларга тўхталиб ўтди.
Ўзаро мулоқот давомида мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш, аҳоли мурожаатлари билан ишлаш жараёнига янги механизмларнинг татбиқ этилиши, қийноқларни олдини олиш, очиқлик ва шаффофликни таъминлаш, сўз эркинлигини мустаҳкамлаш борасида амалга оширилган ишлар муҳокама этилди.

International cooperation on human rights is being strengthened
On 10 November this year, the Authorized Person of theOliyMajlis for Human Rights (Оmbudsman) FeruzaEshmatovamet with Hugh Williamson, director of the Europe & Central Asia division, Mira Rittman Senior researcher for Central Asia, and NursultanAbdilov Researcher for Central Asia.
During the meeting, the Ombudsman informed the guests about the human rights reforms under way in the country and their effectiveness, including the adoption of the National Human Rights Strategy of the Republic of Uzbekistan.
During the talks, the sides discussed the work done in our country to ensure human rights, introduce new mechanisms in the complaints process, prevent torture, ensure openness and transparency and strengthen  freedom of expression.