Шуниси эътиборлики, Сурхондарё воҳаси ёғингарчилик нотекис тақсимланадиган ҳудуд ҳисобланади. Жанубий туманлардаги текисликларга ёмғир-қор кам ёғади. Бироқ, тоғ ёнбағирлари бўйлаб кўтарилгач, ёғин миқдори икки баробар ортади. Айниқса, Ҳисор тоғларининг жанубий ёнбағирлари хатарли ҳудуд ҳисобланади. Шу жиҳатдан Сурхон дарёси ўзанининг ўзгариши кўплаб аҳоли пунктларида истиқомат қилаётган фуқаролар ҳаётини жиддий хавф остига қўяди. Шуни ҳисобга олган ҳолда, ушбу мурожаатларнинг барчаси Омбудсман назоратига олиниб, тегишли ташкилотлар томонидан масала ижобий ҳал этилиши юзасидан чоралар кўрилиши сўралди. Муаммони имкон қадар тезроқ ҳал этилиши учун идоралараро ҳамкорлик асосида кўриб чиқилди.
Мурожаатда баён этилганидек, ҳудуддан оқиб ўтадиган Сурхон дарёси ўзани 90 даражага ўзгариши оқибатида 6 та маҳалла аҳли сув тошқини хавфи остида қолган. Бундан хавотир олган аҳоли ушбу мурожаатни йўллаган. Омбудсманнинг сай-ҳаракатлари билан муаммо тўлиқ ҳал этилди. Жумладан, Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан 3 млрд сўм миқдорида пул маблағлари ажратилиб, Сурхон дарёсининг оқим йўналишининг 1,3 км.лик қисмида ўзанни таъмирлаш ва қирғоқларни мустаҳкамлаш ишлари олиб борилди.
Шу кунларда Узун туманининг юқорида тилга олинган ҳудудида истиқомат қилаётган аҳолидан келиб тушган ташаккурномада фуқаролар муаммонинг ўз вақтида ҳал этилгани учун мамлакатимиз раҳбарияти ва Омбудсманга миннатдорчилик билдирдилар. Эндиликда Файзобод маҳалласи аҳли ҳам тинч меҳнат қилиб, хотиржам яшамоқда.

Обеспечена безопасность 6 махаллей Сурхандарьинской области
В адрес Уполномоченного ОлийМажлиса по правам человека (омбудсмана) несколько раз поступило обращение от жителей махалли«Файзобод» Узунского района Сурхандарьинской области. Последнее датировано 3 июля 2021 года.
Стоит отметить, что Сурхандарьинский оазис является территорией с неравномерным распределением осадков. На равнинах южных районов региона выпадает мало дождей и снега. Однако, ближе к горам количество осадков возрастает вдвое. Особенно опасными считаются территории южных предгорий Гиссарского хребта. В этом контексте изменение русла реки Сурхон несет угрозу гражданам, проживающим во многих населенных пунктах.
С учетом этого, все эти обращения были взяты под контроль Омбудсмана. Для скорейшего решения проблемы задействованы механизмы межведомственного сотрудничества.
Как изложено в обращениях, в результате изменения русла реки Сурхан на 90 градусов под угрозой наводнения оказались 6 махаллей. Это и подвигло население направить обращение. Благодаря стараниям Омбудсмана проблема решена полностью. В частности, за счет средств государственного бюджета выделено средств в размере 3 миллиардов сумов, на 1,3 километровой части течения реки Сурхан проведены работы по ремонту русла и укреплению берегов.
В благодарственном письме, поступившем в эти дни от населения вышеназванных махаллейУзунского района, граждане выражают благодарность руководству страны и Омбудсману. Теперь жители махаллиФайзободживут и трудятся в полном спокойствии.