Мурожаат муаллифи турмуш ўртоғи вафот этгани, 2003 йилда туғилган ўғли Ў.Д. билан ҳамон ота-онасининг уйида яшаб келаётгани, уй-жойга муҳтож экани сабабли кўплаб ташкилотларга ёрдам берилишини сўраб мурожаат қилганлиги, лекин бундан ҳеч бир натижа бўлмаганидан шикоят қилган.
Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили И.Тўхтасинов Нуробод тумани ҳокимлиги билан ҳамкорликда фуқаро С.Д.нинг мурожаатини ўрганиб чиқди. Ўрганиш натижасида фуқаро С.Д. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 апрелдаги “Оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган хотин-қизларга, ногиронлиги бўлган, кам таъминланган, фарзандларини тўлиқсиз оилада тарбиялаётган ва уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож оналарга арзон уй-жойлар бериш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги Қарорига мувофиқ арзон уй-жой билан таъминланди. Фуқаро С.Д.нинг 2021 йил якунига қадар янги уй-жойга кўчиб ўтиши белгиланди.
Маълумот учун: Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили Илҳомжон Тўхтасинов ҳар ҳафтанинг сешанба куни соат 14:00 дан 16:00 гача фуқаролар мурожаатларини қабул қилмоқда.

С помощью представителя Уполномоченного по правам человека в Самарканде гражданину было предоставлено доступное жилье
Региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмену) в Самаркандской области поступило обращение от жительницы села Джом Нурабадского района С.Д. о том, что она нуждается в жилье.
Заявитель утверждает, что ее супруг погиб,  сын О.Д., 2003 года рождения все еще живет в доме своих родителей и что она обращалась во многие организации за помощью, поскольку ей нужно жилье, но старания оказались безрезультатными. Областной представитель Уполномоченного по правам человека в Самаркандской области И. Тухтасинов совместно с хокимиятом Нурабадского района изучили обращение гражданки С.Д.
В результате расследования, в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 апреля 2018 года «Об утверждении Положения о порядке предоставления доступного жилья женщинам, находящимся в трудном социальном положении, матерям-инвалидам, малообеспеченным, одиноким» гражданка С. Д. была обеспечена доступным жильем. Переезд гражданки С.Д. в новый дом запланирован к концу 2021 года.
Для справки: Ильхомжон Тухтасинов, региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) в Самаркандской области, принимает обращения граждан каждый вторник с 14:00 до 16:00.