Баъзи ҳолларда эса ходимларни асоссиз ишдан бўшатиш, ҳоллари ҳам кузатилди. Рақамларга мурожаат қиладиган бўлсак, 2020 йил давомида фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш юзасидан Омбудсманга 1000 дан ортиқ мурожаат келиб тушди.
Мурожаатлар бўйича давлат органлари ва идораларга Вакил хулосаси ва тақдимномалар киритилди. Натижада 439 млн сўмга яқин ойлик иш ҳақи ундирилди. Асоссиз равишда ишдан бўшатилган 13 нафар фуқаро иш жойига қайта тикланди, 12 нафар фуқаро ишга жойлаштирилди, 14 нафар болали оилаларга 31 млн сўмдан ортиқ нафақа ёки моддий ёрдам пуллари тайинланди, 5 нафар фуқарога ишсизлик нафақаси тайинланди.
Таъкидлаш лозимки, меҳнат қонунчилиги бузилгани юзасидан Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га келиб тушаётган мурожаатлар оқими ҳали ҳам катта.
Давлат раҳбари пандемия шароитида юқоридаги салбий ҳолатларнинг олдини олиш, фуқароларнинг бандлигини таъминлаш орқали улар даромадларини ошириш мақсадида қатор фармон ва қарорларга имзо чекди. Жумладан, 2020 йил 19 март кунги “Коронавирус пандемияси ва глобал инқироз ҳолатларининг иқтисодиёт тармоқларига салбий таъсирини юмшатиш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони билан, асосан коронавирус инфекцияси билан зарарланган ёки карантинга жойлаштирилган 14 ёшга тўлмаган боланинг ота-онаси, васийлари, ҳомийлари билан меҳнат шартномаларини иш берувчининг ташаббуси билан бекор қилиниши таъқиқланди.
Шунингдек, Меҳнат кодексининг 111-моддасида ҳам “Меҳнат шартномаси ғайриқонуний равишда бекор қилинган ёки ходим ғайриқонуний равишда бошқа ишга ўтказилган ҳолларда, у иш берувчининг ўзи, суд ёки бошқа ваколатли орган томонидан аввалги ишига тикланиши лозим.” эканлиги белгилаб қўйилган.
Шундай экан, амалдаги меҳнат қонунчилигига кўра, ассоссиз равишда ишдан бўшатилган ходимлар, бузилган ҳуқуқларини тиклаш бўйича Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига, Касаба уюшмасига, Бош Прокуратурага, судга қолаверса, Парламент ва Омбудсманга мурожаат қилиш ҳуқуқларига эга.
Шу нуқтаи назардан, жорий йил бошида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Самарқанд вилоятида яшовчи фуқаро Х.Ш. ишга қайта тиклаш масаласида мурожаат қилган эди.
Мазкур мурожаатни ўрганиш жараёнида аниқланишича, собиқ ходим 2013 йил 4 декабрдан буён Самарқанд вилояти Пастдарғом тумани ҳокимлиги молия бўлими юристконсульт лавозимида ишлаб келган. Пандемия шароитида Молия вазирининг 2020 йил 14 сентябрдаги туман (шаҳар) молия бўлимларидаги юристконсульт штат бирликларини қисқартиришга оид буйруғига асосан 2020 йилнинг 6 октябрь куни Х.Ш. билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинган. Орадан бир ойдан ошиқроқ вақт ўтгач эса Молия вазирининг юқоридаги буйруғига ўзгартириш киритилиб, туман (шаҳар) молия бўлими юристконсульт ходимлари ишга қайта тикланган. Афсуски, Самарқанд вилояти Пастдарғом тумани ҳокимлиги собиқ юристконсульти Х.Ш.ни 2021 йилда ҳам ишга тикламаган.
Шундан сўнг Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ишга тиклаш бўйича Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигига тақдимнома киритилган. Натижада ходим қайта лавозимига ишга тикланиб, унга етказилган маънавий зарар учун 1,5 млн сўм ҳамда мажбурий прогул учун 7 млн сўмдан ортиқ компенсация пуллари ундирилган.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) барча давлат ва нодавлат ташкилотлар раҳбарларини ўз ходимларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳурмат қилишга, Меҳнат кодекси билан иш берувчига юклатилган мажбуриятларни тўлиқ бажаришга чақиради.

OMBUDSMAN CALLS ON ALL EMPLOYERS TO COMPLY WITH THE LABOR LAW
It is known that strict quarantine requirements were established in the past 2020 due to the global prevalence of coronavirus infection. In many organizations and enterprises, employees have the opportunity to work remotely.
In some cases, unjustified dismissals were also observed. If we talk about figures, then during 2020, the Ombudsman's Office received more than 1000 applications to ensure the labor rights of citizens.
On appeals to state bodies and departments, the conclusions of the Ombudsman were submitted. As a result, about 439 million soums of monthly wages were collected, 13 unjustifiably dismissed citizens were reinstated at work, 12 citizens were employed, 14 families with children received benefits worth more than 31 million soums, and five people received unemployment benefits.
It should be noted that the flow of complaints to the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) regarding violations of labor legislation is still large.
The head of state signed a number of decrees and resolutions in order to prevent the above negative cases in the context of a pandemic, increase citizens' incomes by providing them with work. In particular, the Decree of March 19, 2020 "On Priority Measures to Mitigate the Negative Impact of the Coronavirus Pandemic and the Global Crisis on the Sectors of the Economy" provides for the termination of employment contracts at the initiative of the employer.
Article 111 of the Labor Code also states that "In the event of illegal termination of an employment contract or illegal transfer of an employee to another job, he or she must be reinstated at work by the employer, court or other competent authority."
Thus, according to the current labor legislation, employees who were unjustifiably dismissed have the right to apply to the Ministry of Employment and Labor Relations, the Trade Union, the General Prosecutor's Office, the courts, the Parliament and the Secretariat of the Ombudsman for the restoration of their violated rights.
In this regard, at the beginning of this year, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) received a citizen of the Samarkand region Kh.Sh., who submitted an application for reinstatement at work.
During the investigation, it turned out that the former employee had been working as a legal adviser for the financial department of the khokimiyat of the Pastdargom district of the Samarkand region since December 4, 2013. In connection with the pandemic, in accordance with the decree of the Minister of Finance of September 14, 2020 on the reduction of the staff of legal consultants in the district (city) financial departments, on October 6, 2020, the employment contract of the citizen H.Sh. was torn apart. Not more than a month later, amendments were made to the said order of the Minister of Finance, and citizen Kh.Sh. was reinstated in the position of legal adviser of the district (city) financial department. Unfortunately, the khokimiyat of the Pastdargom district of the Samarkand region did not restore the former legal adviser Kh.Sh.
After that, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) submitted a proposal to the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan to reinstate the citizen in office. As a result, the employee was reinstated at work and received compensation for 1.5 million soums of moral damage and more than 7 million soums due to forced suspension.
The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) calls on the heads of all state and non-state organizations to respect the rights and interests of their employees, to fully fulfill the obligations imposed on the employer by the Labor Code.