Ўтган 2020 йилда пандемия шароитида Омбудсман бошчилигида 42 маротаба жазони ижро этиш муассасалари, 9 маротаба вақтинча сақлаш ҳибсхоналар, 8 маротаба ички ишлар органлари, 6 маротаба тергов ҳибсхоналар, 5 маротаба маъмурий қамоққа олинганларни сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхоналар, 2 маротаба муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация этиш марказлари, 4 маротаба карантин мажмуаси ва коронавирус билан касалланганларни даволашга ихтисослашган марказларга мониторинг ташрифлари уюштирилган. Уларда жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган 4 000 нафардан ортиқ шахслар билан жамоавий, 578 нафар шахслар билан индивидуал учрашувлар ўтказилган эди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев 2020 йил 29 декабрь куни Олий Мажлисга йўллаган мурожаатномасида қийноқларнинг олдини олишда Омбудсман томонидан ҳар чоракда жамоатчилик вакиллари билан биргаликда тергов изолятори ва жазони ўташ муассасаларига “мониторинг ташрифлари” тизими йўлга қўйилиши кераклигини алоҳида таъкидлаган эди.
Давлат раҳбари томонидан қийноқларни олдини олиш бўйича назоратни кучайтириш, шунингдек жазони ижро этиш муассасалари, қамоқда сақлаш жойлари ва махсус қабулхоналар ҳамдашахслар ўз ихтиёри билан чиқиб кета олмайдиган жойлардаги мавжуд ҳолатни ўрганиш, уни ОАВ орқали кенг ёриш мақсадида, жорий йилнинг 29 январь куни Омбудсман ҳузурида фаолият кўрсатувчи жамоатчилик вакилларидан иборат бўлган Эксперт гуруҳи томонидан қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашнинг олдини олиш мақсадида Миллий превентив механизм доирасида 13 ва 7-сонли жазони ижро этиш муассасаларига мониторинг ташрифлари амалга оширилди.
Жамоатчилик вакилларидан иборат бўлган Эксперт гуруҳи таркибига Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари буйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши буйича комиссияси аъзолари, жумладан Омбусдман Котибияти мудири Азимов Саидбек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази етакчи мутахассиси Музробов Давронбек “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати ижрочи директори Маматханов Аскар,“Эзгулик” жамияти марказий бошқарув аъзоси Нурматов Бекзод, “Ҳуқуқий таянч” нодавлат нотижорат ташкилоти раҳбари Формонов Азамжонлар кирган.
Эксперт гуруҳи аъзолари Тошкент вилоятидаги жазони ижро этиш муассасаларида жазо муддатини ўтаётган маҳкумларнинг яшаш, овқатланиш, меҳнат қилиш ва тиббий ёрдам олиш шароитлари ҳамда муассасаларда санитария-гигиена талабларига риоя этиш ҳолатларини ўрганишди.
Жиноят-ижроия кодексида белгиланган тартибга кўра, ҳар бир маҳкумга жазони ижро этувчи муассаса ёки орган маъмуриятига, бошқа давлат органлари ва жамоат бирлашмаларига ўз она тилида ёки бошқа тилда мурожаат этишлари, соғлиғини сақлаш, шу жумладан тиббий хулосага кўра амбулатория-поликлиника ва стационар шароитда тиббий ҳамда жазони ижро этиш муассасасининг психологик хизмат кўрсатиш ходимлари томонидан кўрсатиладиган психологик ёрдам олишлари, меҳнат тўғрисидаги қонун ҳужжатларига мувофиқ хавфсиз меҳнат шароитлари яратилиши керак.
Тошкент вилоятидаги 13-сонли жазони ижро этиш муассасасида ҳозирда 1 100 га яқин маҳкумлар жазо муддатларини ўтамоқда. Муассаса ҳудудида тикувчилик, дурадгорлик, юмшоқ мебель ясаш ва бошқа касб-ҳунарга ихтисослашган жами 14 та цех мавжуд. Маҳкумларга ишбай асосда хақ тўланиб, кунлик норма тўлиқ бажарилган тақдирда уларга кунига 29 минг сўм иш хақи ҳисобланади. Нормани ошириб бажарганларга кўпроқ ва аксинча кам ишлаганларга камроқ кунлик маош ҳисобланади. Муҳими белгиланган нормани тўлиқ бажара олмаганлик учун жавобгарлик белгиланмаган.
8 йилдан буён жазосини ўтаётган маҳкум билан яккама-якка суҳбатлашилганда ҳафтада 6 кун ишлаши ва якшанба дам олиш куни ортиқча мажбурий меҳнатга жалб этилмаслигини, меҳнат шароити ва иш ҳақи бўйича ҳеч қандай эътирози йўқлигини билдирди. Иш ҳақлари ҳақида сўралганида эса, буюртмага қараб 900 мингдан 1 млн сўмгача деб жавоб берди.
Маҳкумларнинг узоқ муддатли оилавий учрашувлари учун қулайликларга эга 16 та хоналар ажратилган. Колонияда 5 та телефон ўрнатилган бўлиб, график асосида маҳкумлар 10 дақиқагача яқинлари билан пуллик асосда гаплашишлари мумкин. 13-сонли жазони ижро этиш муассасаси масъулларининг сўзларига кўра, яқин кунларда маҳкумлар учун онлайн видеомулоқот қила олишлари учун ҳам имконият яратилади.
Қийноқларни олдини олиш, инсон ҳуқуқларини таъминлаш мақсадида муассасага 80 та кузатув камералари ўрнатилган бўлиб, яқин кунларда яна 640 дан ортиқ нуқталарга видеокузатув мосламалари ўрнатилиши режалаштирилган.
Мониторинг давомида жамоатчилик вакилларидан иборат бўлган Эксперт гуруҳи аъзолари томонидан муассасаларда сақланаётган шахслар билан жамоавий ва якка тартибдаги учрашувлар ўтказилди.
Жамоавий учрашувлар давомида маҳкумларга уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари батафсил тўхталиб ўтилиб, уларнинг шаъни ва қадр-қимматини камситиш ҳолатлари юзага келган тақдирда Омбудсманга мурожаат қилишлари кераклиги тушунтирилди. Маҳкумлар билан ўтказилган якка тартибдаги қабулларда эса муассасада уларга қандай муносабатда бўлаётганликлари, қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллаш билан боғлиқ ҳолатлар бор ёки йўқлиги, маҳкумлар учун яратилаётган шарт-шароитлар юзасидан фикрлар ўрганилди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари буйича вакили (омбудсман) Котибияти мудири Саидбек Азимов, ушбу мониторинг давомида маҳкумлардан муассасада яратилган шароитлар ва қийноққа солиш масалаларида ҳеч қандай мурожаат келиб тушмаганини қайд этди.
Миллий превентив механизм доирасида жазони ижро этиш муассасаларига ўтказиладиган республика бўйлаб мониторинг ташрифлари жадвали ишлаб чиқилган бўлиб, бу йилдан эътиборан, ушбу жараёнлар жамоатчилик вакиллари ҳамда ОАВ ходимлари билан биргаликда амалга оширилмоқда. Айтишим жоизки, маҳкумларнинг руҳий ҳолатларини, уларнинг хоҳиш-истакларини инобатга олган ҳолда илк мониторинг тадбирига камроқ журналистларни жалб этдик ва албатта тасвирга олиш жараёнида ҳам кадрга тушишни истамаган маҳкумлар камера объективидан четлаштирилди. Мониторинг давомида маҳкумлар билан яккама-якка ўтказилган суҳбатларда ҳам мазкур муассасаларда уларга нисбатан қийноқ, руҳий камситилиш каби ҳолатлар бўйича мурожаатлар келиб тушмади. Қабулимда бўлганлар асосан, афв этилиш, озодликдан махрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо турлари билан алмаштириш каби илтимослар билан мурожаат этишди.
Шунингдек, ташриф давомида эксперт гуруҳи аъзолари 2009 йилдан буён хизмат кўрсатувчи “Atlantic” реабилитация марказида ҳам бўлиб, маҳкумларга яратилган шароитлар билан танишишди.
Эксперт гуруҳи аъзоси, Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари Ҳуқуқий таянч жамоат бирлашмаси раиси Аъзамжон Фармонов:
Бир вақтлар Ўзбекистон қамоқхоналаридан бирида Жаслиқ қамоқхонасида уйдирма айбловлар билан жазо муддатини ўтаб чиққанман. Ушбу Омбудсман ҳузуридаги комиссия аъзолари таркибида мени ҳам борлигим бу жуда бир катта сиёсий воқеа. Сабаби, кўпчилик одатда жазо муддатини ўтаётганимда ҳам давлат идораларидан кўп комиссиялар борган лекин, улар ўша зонани ичидаги аҳволни бизчалик ҳис қилмайди. Мен бугун шу 13 ва 7 сонли жазони ижро этиш муассасаларига келдим ва бу ердаги маҳкумларнинг яшаш шароитлари ва кун тартиблари билан танишиб чиқдим. Айрим маҳкумлар билан хаттоки, юзма-юз гаплашиш имкониятига эга бўлдим. Бу ердаги шароит ҳақиқатда, бундан 3-4 йил олдинги вақтларга нисбатан жуда кескин фарқ қилади. Уларни яшаш шароитлари яхшиланган ҳамда уларга турли хил касб эгаллаш билан боғлиқ имкониятлар тақдим қилинган. Мен жазони ижро этиш жойида асосий эътибор берган нарса бу – руҳий ва жисмоний қийноқлар қай ҳолатда? Бугунги кунда бирор бир маҳкумдан руҳий жисмоний қийноқлар ҳақида эшитмадим. Тўғри, биз мукаммал равишда ҳар бир маҳкум билан гаплашиб ўргана олмадик, лекин қисман бўлсада ўргандик, мониторингларимиз ҳали давом этади. Айнан бутун дунёҳамжамияти, халқаро ташкилотлар томонидан Ўзбекистондаги жазони ижро этиш муассасаларида ҳамон руҳий ва жисмоний қийноқлар давом этаётгани ҳақидаги хабарлар ижтимоий тармоқларда эълон қилиб борилади. Ўйлайманки, келгусида айнан шундай хабарлар бўйича ҳам жойига чиқиб, ҳолатни ўрганамиз.
Мен айнан Жиноят кодексининг 159, 244 моддалари билан жазо муддатини ўтаётган маҳкумлар билан ҳам суҳбатлашдим. Ўзимни собиқ маҳкум эканлигимни, қийноқлар бўлаётган бўлса тортинмасдан гапириб беришлари мумкинлигини айтганимда, улар ҳозир аввалгидек қийноқлар йўқлиги, фақат озодлик етишмаётгани, ўз оилаларини соғинганликларини билдиришди. Ҳақиқатда ўзим айланиб уларни яшаш шароитлари, озиқ-овқати ва бошқа шароитларни кириб ўргандим ва ҳеч қандай қониқарсиз ҳолатни учратмадим.
Таъкидлаш жоизки, маҳкумлар ўзига нисбатан тазйиқ ёки бошқа ноқонуний ҳолат бўйича ўз вақтида мурожаат қила олишлари учун ҳар бир жазони ижро этиш муассасаларида “Омбудсман қутиси” ўрнатилган бўлиб, уни фақатгина шахсан Омбудсман мутахассислари очиш ҳуқуқига эга.
Мониторинг ташрифи давомида, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Котибияти мудири С.Азимов жазони ижро этиш муассасаларида ўрнатилган “Омбудсман қутиси”га келиб тушган мурожаатларни шахсан қабул қилиб олди.
Ўрганиш давомида аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан тегишли муассасалар раҳбарларига зарурий тавсиялар берилди.
Омбудсман ҳамда Омбудсман ҳузурида жамоатчилик вакилларидан иборат бўлган Эксперт гуруҳи томонидан жазони ўташ муассасалари ва тергов ҳибсхоналарида мониторинглар давом эттирилади.

The Ombudsman, together with representatives of the public and the media, began monitoring visits to penitentiary institutions to prevent torture.
The expert group on the prevention of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment within the framework of the National Preventive Mechanism under the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) has been monitoring since 2019. Thanks to this, parliamentary and public control over the observance of human rights in penitentiary institutions, pre-trial detention centers and other closed institutions is established.
During the 2020 pandemic, under the leadership of the Ombudsman, monitoring was carried out in penitentiary institutions 42 times, 9 times in temporary detention facilities, 8 times in law enforcement agencies, 6 times in pre-trial detention centers, 5 times in special reception rooms for administrative detainees, 2 times there were control visits to rehabilitation centers for the homeless, 4 times to quarantine complexes and centers specializing in the treatment of patients with coronavirus. They held collective meetings with more than 4,000 inmates in penitentiary institutions and individual meetings with 578 inmates.
It is known that the President of the Republic of Uzbekistan Sh.Mirziyoyev, in his message to the Oliy Majlis on December 29, 2020, emphasized that the Ombudsman, together with the public, should establish a system of “monitoring visits” in pre-trial detention centers and penitentiary institutions.
Strengthening the President's control over the prevention of torture, as well as studying the current situation in penitentiary institutions, pre-trial detention centers and special reception centers that people cannot leave voluntarily. In order to prevent torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment by the Expert Group, which consists of members of the public working under the leadership of the Ombudsman, on January 29 this year, within the framework of the National Preventive Mechanism, monitoring visits were made to penitentiary institutions No. 13 and 7.
The Expert Group, consisting of representatives of the public, includes members of the Commission on the Observance of Constitutional Rights and Freedoms under the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), including Azimov Saidbek, head of the Ombudsman's Secretariat, and Davronbek Muzrobov, leading specialist of the National Center for Human Rights , Mamatkhanov Askar, executive director of the national movement "Yuxalish", Nurmatov Bekzod, member of the central board of the society "Ezgulik", and Azamzhon Formonov, head of the public organization "Hukukiy tayanch".
The members of the expert group studied the living conditions, food, work and health of convicts serving sentences in penitentiary institutions of the Tashkent region, as well as compliance with sanitary and hygienic requirements in institutions. In accordance with the procedure established by the Criminal Code, each convicted person has the right to apply to the administration of a penitentiary institution or body, other state bodies and public associations in his native language or in another language for medical assistance, including to receive psychological assistance provided by the psychological service. of the penitentiary institution, to create a safe working environment in accordance with labor legislation.
Currently, about 1,100 convicts are serving their sentences in penal colony No. 13 of the Tashkent region. In total, there are 14 workshops on the territory of the institution, specializing in sewing, carpentry, production of upholstered furniture and other professions. If convicts are paid outside working hours and in full compliance with the daily rate, they will be paid 29 thousand soums a day. Those who exceed the norm are paid more and those who work less are paid a lower daily wage. It is important to note that liability for non-compliance with the established norm has not been established.
In a one-on-one conversation with a convict serving a sentence for 8 years, he said that he works 6 days a week, is not subjected to excessive forced labor on Sundays, and does not object to working conditions and wages. When asked about the salary, he said that it ranges from 900 thousand to 1 million soums, depending on the order.
There are 16 rooms with rooms for long family gatherings of prisoners. The colony has 5 telephones, according to the schedule, prisoners can talk with their relatives for up to 10 minutes on a paid basis. According to employees of the colony No. 13, in the coming days, prisoners will also be able to make online video calls.
During group meetings, convicts were explained in detail their rights and obligations and explained that they should contact the Ombudsman in case of discrimination against them. During individual receptions with convicts, they were asked about their treatment in the institution, whether there were cases of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, as well as about the conditions created for convicts.
Saidbek Azimov, head of the Secretariat of the Oliy Majlis Authorized Person for Human Rights (Ombudsman), said that during the monitoring, no complaints were received from prisoners about conditions of detention and torture.
“A schedule has been developed for monitoring visits to penitentiary institutions within the framework of the national preventive mechanism, and since this year these processes are being carried out jointly with the public and the media. I must say that taking into account the mental state of the prisoners, their wishes, we attracted fewer journalists to the first monitoring and, of course, the prisoners who did not want to be photographed during the filming were removed from the camera lens. During individual interviews with prisoners, there were no reports of torture or psychological discrimination against them. In my reception room, they mainly petitioned for amnesty, commutation by sentences not related to imprisonment.
During the visit, the members of the expert group also visited the Atlantic rehabilitation center, which has been operating since 2009, and got acquainted with the conditions created for the prisoners.
Azamjon Farmonov, member of the expert group and chairman of the Public Association "Legal Foundations of Human Rights of Uzbekistan":
- Once I was serving a sentence in one of the prisons of Uzbekistan in the Jaslyk prison on trumped-up charges. The fact that I am a member of the Commission under the Ombudsman is a great political event. The reason is that most of the time, government agencies received many orders, even when I was serving my sentence, but they do not feel the situation in this zone the way we do. I arrived today at these colonies No. 13 and 7 and got acquainted with the conditions of detention and the agenda of the convicts. I even had the opportunity to speak face to face with some of the prisoners. In fact, the conditions here are strikingly different from those of 3-4 years ago. Their living conditions improved and they were given the opportunity to pursue different careers. In the penal colonies, I draw attention to the state of mental and physical torture. Today I have not heard of any mental or physical torture from prisoners. Of course, we were not able to speak with every prisoner, but although partially, our monitoring is still ongoing. The world community and international organizations publish messages on social networks that mental and physical torture continues in the penitentiary institutions of Uzbekistan. I think that in the future we will investigate the situation based on such reports. I also spoke with convicts serving sentences under Articles 159 and 244 of the Criminal Code. When I told them that I was a former convict and that they could tell me without hesitation whether torture had been used, they said that there was no torture, as before, they were tormented only by the lack of freedom, they miss their families.
I really got to know their living conditions, food and other conditions personally and did not find a single unsatisfactory situation. It should be noted that in all penitentiary institutions there is an “Ombudsman's box” so that convicts can timely apply in case of pressure or other unlawful circumstances, and only Ombudsman specialists have the right to open it personally.
During the monitoring visit, the head of the Secretariat of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) S. Azimov personally accepted the appeals received in the “Ombudsman's box” installed in penitentiary institutions.
The heads of the relevant institutions were given the necessary recommendations to eliminate the shortcomings identified in the course of the study. The Ombudsman and the Ombudsman's Panel of Experts, composed of members of the public, will continue to monitor prisons and pre-trial detention centers.