Ўтган 2020 йилда пандемия шароитида Омбудсман бошчилигида 42 маротаба жазони ижро этиш муассасалари, 9 маротаба вақтинча сақлаш ҳибсхоналар, 8 маротаба ички ишлар органлари, 6 маротаба тергов ҳибсхоналар, 5 маротаба маъмурий қамоққа олинганларни сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхоналар, 2 маротаба муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация этиш марказлари, 4 маротаба карантин мажмуаси ва коронавирус билан касалланганларни даволашга ихтисослашган марказларга мониторинг ташрифлари уюштирилган. Уларда жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган 4 000 нафардан ортиқ шахслар билан жамоавий, 578 нафар шахслар билан индивидуал учрашувлар ўтказилган эди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев 2020 йил 29 декабрь куни Олий Мажлисга йўллаган мурожаатномасида қийноқларнинг олдини олишда Омбудсман томонидан ҳар чоракда жамоатчилик вакиллари билан биргаликда тергов изолятори ва жазони ўташ муассасаларига “мониторинг ташрифлари” тизими йўлга қўйилиши кераклигини алоҳида таъкидлаган эди.
Давлат раҳбари томонидан қийноқларни олдини олиш бўйича назоратни кучайтириш, шунингдек жазони ижро этиш муассасалари, қамоқда сақлаш жойлари ва махсус қабулхоналар ҳамдашахслар ўз ихтиёри билан чиқиб кета олмайдиган жойлардаги мавжуд ҳолатни ўрганиш, уни ОАВ орқали кенг ёриш мақсадида, жорий йилнинг 29 январь куни Омбудсман ҳузурида фаолият кўрсатувчи жамоатчилик вакилларидан иборат бўлган Эксперт гуруҳи томонидан қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашнинг олдини олиш мақсадида Миллий превентив механизм доирасида 13 ва 7-сонли жазони ижро этиш муассасаларига мониторинг ташрифлари амалга оширилди.
Жамоатчилик вакилларидан иборат бўлган Эксперт гуруҳи таркибига Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари буйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши буйича комиссияси аъзолари, жумладан Омбусдман Котибияти мудири Азимов Саидбек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази етакчи мутахассиси Музробов Давронбек “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати ижрочи директори Маматханов Аскар,“Эзгулик” жамияти марказий бошқарув аъзоси Нурматов Бекзод, “Ҳуқуқий таянч” нодавлат нотижорат ташкилоти раҳбари Формонов Азамжонлар кирган.
Эксперт гуруҳи аъзолари Тошкент вилоятидаги жазони ижро этиш муассасаларида жазо муддатини ўтаётган маҳкумларнинг яшаш, овқатланиш, меҳнат қилиш ва тиббий ёрдам олиш шароитлари ҳамда муассасаларда санитария-гигиена талабларига риоя этиш ҳолатларини ўрганишди.
Жиноят-ижроия кодексида белгиланган тартибга кўра, ҳар бир маҳкумга жазони ижро этувчи муассаса ёки орган маъмуриятига, бошқа давлат органлари ва жамоат бирлашмаларига ўз она тилида ёки бошқа тилда мурожаат этишлари, соғлиғини сақлаш, шу жумладан тиббий хулосага кўра амбулатория-поликлиника ва стационар шароитда тиббий ҳамда жазони ижро этиш муассасасининг психологик хизмат кўрсатиш ходимлари томонидан кўрсатиладиган психологик ёрдам олишлари, меҳнат тўғрисидаги қонун ҳужжатларига мувофиқ хавфсиз меҳнат шароитлари яратилиши керак.
Тошкент вилоятидаги 13-сонли жазони ижро этиш муассасасида ҳозирда 1 100 га яқин маҳкумлар жазо муддатларини ўтамоқда. Муассаса ҳудудида тикувчилик, дурадгорлик, юмшоқ мебель ясаш ва бошқа касб-ҳунарга ихтисослашган жами 14 та цех мавжуд. Маҳкумларга ишбай асосда хақ тўланиб, кунлик норма тўлиқ бажарилган тақдирда уларга кунига 29 минг сўм иш хақи ҳисобланади. Нормани ошириб бажарганларга кўпроқ ва аксинча кам ишлаганларга камроқ кунлик маош ҳисобланади. Муҳими белгиланган нормани тўлиқ бажара олмаганлик учун жавобгарлик белгиланмаган.
8 йилдан буён жазосини ўтаётган маҳкум билан яккама-якка суҳбатлашилганда ҳафтада 6 кун ишлаши ва якшанба дам олиш куни ортиқча мажбурий меҳнатга жалб этилмаслигини, меҳнат шароити ва иш ҳақи бўйича ҳеч қандай эътирози йўқлигини билдирди. Иш ҳақлари ҳақида сўралганида эса, буюртмага қараб 900 мингдан 1 млн сўмгача деб жавоб берди.
Маҳкумларнинг узоқ муддатли оилавий учрашувлари учун қулайликларга эга 16 та хоналар ажратилган. Колонияда 5 та телефон ўрнатилган бўлиб, график асосида маҳкумлар 10 дақиқагача яқинлари билан пуллик асосда гаплашишлари мумкин. 13-сонли жазони ижро этиш муассасаси масъулларининг сўзларига кўра, яқин кунларда маҳкумлар учун онлайн видеомулоқот қила олишлари учун ҳам имконият яратилади.
Қийноқларни олдини олиш, инсон ҳуқуқларини таъминлаш мақсадида муассасага 80 та кузатув камералари ўрнатилган бўлиб, яқин кунларда яна 640 дан ортиқ нуқталарга видеокузатув мосламалари ўрнатилиши режалаштирилган.
Мониторинг давомида жамоатчилик вакилларидан иборат бўлган Эксперт гуруҳи аъзолари томонидан муассасаларда сақланаётган шахслар билан жамоавий ва якка тартибдаги учрашувлар ўтказилди.
Жамоавий учрашувлар давомида маҳкумларга уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари батафсил тўхталиб ўтилиб, уларнинг шаъни ва қадр-қимматини камситиш ҳолатлари юзага келган тақдирда Омбудсманга мурожаат қилишлари кераклиги тушунтирилди. Маҳкумлар билан ўтказилган якка тартибдаги қабулларда эса муассасада уларга қандай муносабатда бўлаётганликлари, қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллаш билан боғлиқ ҳолатлар бор ёки йўқлиги, маҳкумлар учун яратилаётган шарт-шароитлар юзасидан фикрлар ўрганилди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари буйича вакили (омбудсман) Котибияти мудири Саидбек Азимов, ушбу мониторинг давомида маҳкумлардан муассасада яратилган шароитлар ва қийноққа солиш масалаларида ҳеч қандай мурожаат келиб тушмаганини қайд этди.
Миллий превентив механизм доирасида жазони ижро этиш муассасаларига ўтказиладиган республика бўйлаб мониторинг ташрифлари жадвали ишлаб чиқилган бўлиб, бу йилдан эътиборан, ушбу жараёнлар жамоатчилик вакиллари ҳамда ОАВ ходимлари билан биргаликда амалга оширилмоқда. Айтишим жоизки, маҳкумларнинг руҳий ҳолатларини, уларнинг хоҳиш-истакларини инобатга олган ҳолда илк мониторинг тадбирига камроқ журналистларни жалб этдик ва албатта тасвирга олиш жараёнида ҳам кадрга тушишни истамаган маҳкумлар камера объективидан четлаштирилди. Мониторинг давомида маҳкумлар билан яккама-якка ўтказилган суҳбатларда ҳам мазкур муассасаларда уларга нисбатан қийноқ, руҳий камситилиш каби ҳолатлар бўйича мурожаатлар келиб тушмади. Қабулимда бўлганлар асосан, афв этилиш, озодликдан махрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо турлари билан алмаштириш каби илтимослар билан мурожаат этишди.
Шунингдек, ташриф давомида эксперт гуруҳи аъзолари 2009 йилдан буён хизмат кўрсатувчи “Atlantic” реабилитация марказида ҳам бўлиб, маҳкумларга яратилган шароитлар билан танишишди.
Эксперт гуруҳи аъзоси, Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари Ҳуқуқий таянч жамоат бирлашмаси раиси Аъзамжон Фармонов:
Бир вақтлар Ўзбекистон қамоқхоналаридан бирида Жаслиқ қамоқхонасида уйдирма айбловлар билан жазо муддатини ўтаб чиққанман. Ушбу Омбудсман ҳузуридаги комиссия аъзолари таркибида мени ҳам борлигим бу жуда бир катта сиёсий воқеа. Сабаби, кўпчилик одатда жазо муддатини ўтаётганимда ҳам давлат идораларидан кўп комиссиялар борган лекин, улар ўша зонани ичидаги аҳволни бизчалик ҳис қилмайди. Мен бугун шу 13 ва 7 сонли жазони ижро этиш муассасаларига келдим ва бу ердаги маҳкумларнинг яшаш шароитлари ва кун тартиблари билан танишиб чиқдим. Айрим маҳкумлар билан хаттоки, юзма-юз гаплашиш имкониятига эга бўлдим. Бу ердаги шароит ҳақиқатда, бундан 3-4 йил олдинги вақтларга нисбатан жуда кескин фарқ қилади. Уларни яшаш шароитлари яхшиланган ҳамда уларга турли хил касб эгаллаш билан боғлиқ имкониятлар тақдим қилинган. Мен жазони ижро этиш жойида асосий эътибор берган нарса бу – руҳий ва жисмоний қийноқлар қай ҳолатда? Бугунги кунда бирор бир маҳкумдан руҳий жисмоний қийноқлар ҳақида эшитмадим. Тўғри, биз мукаммал равишда ҳар бир маҳкум билан гаплашиб ўргана олмадик, лекин қисман бўлсада ўргандик, мониторингларимиз ҳали давом этади. Айнан бутун дунёҳамжамияти, халқаро ташкилотлар томонидан Ўзбекистондаги жазони ижро этиш муассасаларида ҳамон руҳий ва жисмоний қийноқлар давом этаётгани ҳақидаги хабарлар ижтимоий тармоқларда эълон қилиб борилади. Ўйлайманки, келгусида айнан шундай хабарлар бўйича ҳам жойига чиқиб, ҳолатни ўрганамиз.
Мен айнан Жиноят кодексининг 159, 244 моддалари билан жазо муддатини ўтаётган маҳкумлар билан ҳам суҳбатлашдим. Ўзимни собиқ маҳкум эканлигимни, қийноқлар бўлаётган бўлса тортинмасдан гапириб беришлари мумкинлигини айтганимда, улар ҳозир аввалгидек қийноқлар йўқлиги, фақат озодлик етишмаётгани, ўз оилаларини соғинганликларини билдиришди. Ҳақиқатда ўзим айланиб уларни яшаш шароитлари, озиқ-овқати ва бошқа шароитларни кириб ўргандим ва ҳеч қандай қониқарсиз ҳолатни учратмадим.
Таъкидлаш жоизки, маҳкумлар ўзига нисбатан тазйиқ ёки бошқа ноқонуний ҳолат бўйича ўз вақтида мурожаат қила олишлари учун ҳар бир жазони ижро этиш муассасаларида “Омбудсман қутиси” ўрнатилган бўлиб, уни фақатгина шахсан Омбудсман мутахассислари очиш ҳуқуқига эга.
Мониторинг ташрифи давомида, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Котибияти мудири С.Азимов жазони ижро этиш муассасаларида ўрнатилган “Омбудсман қутиси”га келиб тушган мурожаатларни шахсан қабул қилиб олди.
Ўрганиш давомида аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан тегишли муассасалар раҳбарларига зарурий тавсиялар берилди.
Омбудсман ҳамда Омбудсман ҳузурида жамоатчилик вакилларидан иборат бўлган Эксперт гуруҳи томонидан жазони ўташ муассасалари ва тергов ҳибсхоналарида мониторинглар давом эттирилади.

Во время пандемии 2020 года под руководством Омбудсмена были проведены мониторинги в пенитенциарных учреждениях 42 раза, 9 раз в изоляторах временного содержания, 8 раз в правоохранительных органах, 6 раз в СИЗО, 5 раз в специальных приемных для административных задержанных, 2 раза прошли контрольные посещения реабилитационных центров для бездомных, 4 раза карантинных комплексов и центров, специализирующихся на лечении больных коронавирусом. Там провели коллективные встречи с более чем 4000 заключенных в пенитенциарных учреждениях и индивидуальные встречи с 578 заключенными.
Известно, что Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев в своем послании Олий Мажлису 29 декабря 2020 года подчеркнул, что Уполномоченному по правам человека совместно с общественностью следует наладить систему «мониторинговых визитов» в СИЗО и пенитенциарных учреждениях.
Усиление контроля Президента над предупреждением пыток, а также изучение текущей ситуации в пенитенциарных учреждениях, следственных изоляторах и специальных приемных центрах, которые люди не могут покинуть добровольно. В целях предотвращения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания со стороны Экспертной группы, состоящей из представителей общественности, работающих под руководством Омбудсмена, 29 января этого года в рамках Национального превентивного механизма были совершены мониторинговые визиты в пенитенциарные учреждения №13 и 7.
В Экспертную группу, состоящую из представителей общественности, входят члены Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод при Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен), в том числе Азимов Саидбек, руководитель Секретариата Омбудсмена, и Давронбек Музробов, ведущий специалист Национального центра по правам человека, Маматханов Аскар, исполнительный директор национального движения «Юксалиш», Нурматов Бекзод, член центрального правления общества «Эзгулик», и Азамжон Формонов, глава общественной организации «Ҳуқуқий таянч».
Члены экспертной группы изучили условия проживания, питания, труда и здоровья осужденных, отбывающих наказание в пенитенциарных учреждениях Ташкентской области, а также соблюдение санитарно-гигиенических требований в учреждениях.
В порядке, установленном Уголовным кодексом, каждый осужденный имеет право обращаться в администрацию пенитенциарного учреждения или органа, в другие государственные органы и общественные объединения на своем родном языке или на другом языке для медицинской помощи, в том числе и на получение психологической помощи, оказываемой психологической службой пенитенциарного учреждения, для создания безопасных условий труда в соответствии с трудовым законодательством.
В настоящее время в ИК № 13 Ташкентской области отбывают наказание около 1100 осужденных. Всего на территории заведения работает 14 мастерских, специализирующихся на шитье, столярных изделиях, производстве мягкой мебели и других профессиях.
При оплате осужденным в нерабочее время и полном соблюдении суточной нормы им будет выплачиваться 29 тысяч сумов в день. Тем, кто превышает норму, платят больше, а тем, кто работает меньше, платят меньшую ежедневную плату. Важно отметить, что ответственность за несоблюдение установленной нормы не установлена.
В беседе один на один с осужденным, отбывающим наказание в течение 8 лет, он заявил, что работает 6 дней в неделю, не подвергается чрезмерному принудительному труду по воскресеньям и не возражает против условий труда и заработной платы. На вопрос о заработной плате он сказал, что она составляет от 900 тысяч до 1 миллиона сумов в зависимости от заказа.
Имеется 16 комнат с помещениями для длительных семейных посиделок заключенных. В колонии 5 телефонов, по расписанию заключенные могут разговаривать со своими родственниками до 10 минут на платной основе. По словам сотрудников колонии № 13, в ближайшие дни заключенные также смогут совершать онлайн-видеозвонки.
В целях предотвращения пыток и обеспечения прав человека на объекте установлено 80 камер наблюдения, а в ближайшие дни планируется установить устройства видеонаблюдения более чем в 640 точках. В ходе мониторинга члены Экспертной группы, состоящей из представителей общественности, проводили коллективные и индивидуальные встречи с задержанными.
Во время групповых встреч осужденным подробно разъясняли их права и обязанности и объясняли, что им следует обращаться к Уполномоченному по правам человека в случае дискриминации в отношении них. Во время индивидуальных приемов с осужденными их спрашивали об обращении с ними в учреждении, были ли случаи пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, а также об условиях, созданных для осужденных.
Саидбек Азимов, руководитель секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена), сообщил, что в ходе мониторинга жалоб от заключенных на условия содержания и пытки не поступало.
«Разработан график мониторинговых посещений пенитенциарных учреждений в рамках национального превентивного механизма, и с этого года эти процессы осуществляются совместно с общественностью и СМИ. Надо сказать, что с учетом психического состояния заключенных, их пожеланий, мы привлекли меньше журналистов к первому мониторингу и, конечно же, заключенных, которые не хотели фотографироваться во время съемок, сняли с объектива камеры. В ходе индивидуальных бесед с заключенными, сообщений о пытках или психологической дискриминации в отношении них не поступало. В моей приемной в основном ходатайствовали об амнистии, замене приговорами, не связанными с лишением свободы.
В ходе визита члены экспертной группы также посетили реабилитационный центр «Атлантик», который работает с 2009 года, и ознакомились с условиями, созданными для заключенных.
Азамжон Фармонов, член экспертной группы и председатель Общественного объединения «Правовые основы прав человека Узбекистана»:
- Однажды я отбывал наказание в одной из тюрем Узбекистана в тюрьме Жаслык по сфабрикованным обвинениям. То, что я являюсь членом комиссии при Омбудсмане, - большое политическое событие. Причина в том, что большую часть времени правительственные органы получали много заказов, даже когда я отбывал наказание, но они не чувствуют ситуацию в этой зоне так, как мы. Я приехал сегодня в эти колонии №13 и 7 и ознакомился с условиями содержания и повесткой дня осужденных. У меня даже была возможность поговорить с некоторыми заключенными лицом к лицу. На самом деле условия здесь разительно отличаются от тех, что были 3-4 года назад. Условия их жизни улучшились, и им была предоставлена возможность сделать различную карьеру. В колониях по отбыванию наказания, я обращаю внимание на состояние моральных и физических пыток. Сегодня я не слышал о каких-либо психических или физических пытках от заключенных. Конечно, мы не смогли поговорить с каждым заключенным, но хотя и частично, наш мониторинг все еще продолжается. Мировое сообщество и международные организации публикуют в социальных сетях сообщения о том, что в пенитенциарных учреждениях Узбекистана продолжаются психические и физические пытки. Думаю, что в будущем мы будем исследовать ситуацию на основе таких отчетов.
Я также общался с осужденными, отбывающими наказание по статьям 159 и 244 Уголовного кодекса. Когда я сказал им, что я бывший осужденный и что они могут без колебаний сказать мне, применялись ли пытки, они сказали, что пыток не было, как раньше, их мучает только отсутствие свободы, они скучают по своим семьям. Я действительно лично познакомился с условиями их жизни, питанием и другими условиями и не обнаружил ни одной неудовлетворительной ситуации.
Следует отметить, что во всех пенитенциарных учреждениях есть «ящик Омбудсмена», чтобы осужденные могли своевременно обращаться в случае давления или других противоправных обстоятельств, и только специалисты Омбудсмена имеют право открывать его лично.
В ходе мониторингового визита руководитель Секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) С. Азимов лично принял обращения, поступившие в «ящик Омбудсмена», установленную в пенитенциарных учреждениях.
Руководителям соответствующих институтов даны необходимые рекомендации по устранению недостатков, выявленных в ходе исследования.
Омбудсмен и Группа экспертов при Омбудсмене, состоящая из представителей общественности, будут продолжать контролировать пенитенциарные учреждения и следственные изоляторы.