Омбудсман ҳузуридаги Миллий превентив механизм фаолияти янада кучайтирилди
Инсон ҳуқуқларини таъминлаш, қийноқларга қарши курашиш масалаласи жуда кенг ҳамда доимий изланиш ва ўрганишни талаб қилгани учун ҳам дунё ҳамжамияти ушбу иллатга қарши курашда кучларни бирлаштириш, халқаро миқёсда бажарилиши мажбурий бўлган нормаларни ишлаб чиқиш йўлидан бормоқда.
Маълумки, озодликда бўлган инсонларга нисбатан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасалардаги шахсларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш бироз мураккаб бўлган жараён. Чунки, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасаларда бўлаётган ҳодисалар доим ҳам жамоатчилик назоратида бўлавермайди.
Шунинг учун ҳам 2002 йил 18 декабрда БМТ Бош Ассамблеясининг 57/199-резолюцияси билан Қийноқлар ҳамда муомала ва жазолашнинг бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситадиган турларига қарши Конвенцияга доир Факультатив протоколи билан миллий превентив механизм (МПМ) ташкил этилиши назарда тутилган.
Миллий превентив механизм – қийноқнинг ҳар қандай кўринишларининг олдини олиш мақсадида мустақил халқаро ва миллий органларнинг озодликдан маҳрум этилган шахслар сақланадиган жойларга мунтазам ташрифлар тизимини яратишдир.
Мамлакатимизда 2017 — 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш доирасида қийноқларга қарши курашиш борасида муҳим қадам қўйилди. 2019 йилда илғор халқаро тажрибаларга асосланиб, омбудсман ҳузурида қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларининг олдини олиш бўйича миллий превентив механизм йўлга қўйилди ва тегишли қонун ҳужжатлари билан мустаҳкамланди. Унга мувофиқ Вакил қамоқда сақлаш жойларига мунтазам кириб туриш орқали қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашнинг олдини олиш бўйича чоралар кўриши белгилаб берилди.
Ҳозирда қулоғимизга тез-тез чалинаётган “жамоатчилик назорати” термини сўнгги йилларда хаттоки ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларгача етиб келди. Чунки, Омбудсман ҳузурида тузилган қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашнинг олдини олиш бўйича фаолиятига кўмаклашувчи эксперт гуруҳи таркибига нодавлат нотижорат вакиллари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари ҳам киритилди.
Эксперт гуруҳи томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга, яъни маъмурий қамоққа олинган, жиноят ишини юритиш чоғида қамоққа олинган, озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлган жазоларга ҳукм қилинган, мажбурий даволаш муассасаларига мониторинг ташрифлари амалга оширилмоқда.
Шу кунга қадар 2019 йилда 46 маротаба, 2020 йилда 71 маротаба, 2021 йилда эса 128 маротаба мониторинг ташрифлари амалга оширилди. Натижада қийноққа солиш ҳолатларининг олдини олиш бўйича Парламент ва жамоатчилик назорати ўрнатилишига эришилди.
Шунингдек, МПМ доирасида маҳкумлар ва уларнинг яқин қариндошлари томонидан келиб тушаёган мурожаатлар сони ҳам йил сайин ортиб, Омбудсман институтига бўлган ишонч янада ортди. Рақамлар статистикасига кўра, 2017 йилги мурожаатлар 565 тани ташкил қилган бўлса, 2020 йилга қадар бу кўрсатгич 1 563 тага етди. 2021 йилнинг 11 ойида эса маҳкумлар ва уларнинг яқин қариндошларидан 2 058 та мурожаат қабул қилинган.
Ислоҳотларнинг мантиқий давоми сифатида Давлат раҳбарининг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарори билан қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини халқаро ҳуқуқнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги умумэътироф этилган принциплари ва нормаларига мувофиқлаштириш, қийноққа солиш ҳолатлари тўғрисидаги мурожаатларнинг тезкор ва холисона кўриб чиқилиши ҳамда айбдор шахсларнинг муқаррар жавобгарликка тортилиши механизмини такомиллаштириш, қийноққа солишдан жабрланганларга ижтимоий, ҳуқуқий, психологик ва тиббий ёрдам кўрсатилишини ҳамда уларга етказилган зарарнинг компенсация қилинишини таъминлаш, қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш фаолиятига фуқаролик жамияти институтларини кенг жалб қилиш каби масалалар устувор йўналишлар сифатида белгиланди ва Омбудсман ҳузуридаги МПМ фаолияти янада такомиллаштирилди. Жумладан, Омбудсман ҳузуридаги эксперт гуруҳи негизида Омбудсман ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳлари ташкил этилди. Улар зиммасига қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ҳамда уларни тезкор бартараф этиш бўйича талабномаларни тегишли давлат органига тақдим қилиш, қийноққа солиш ҳолатлари тўғрисидаги мурожаатларни кўриб чиқишда иштирок этиш, қийноққа солиш ҳолатларини экспертлик баҳолаш масалалари бўйича услубий тавсиялар ишлаб чиқиш каби вазифалар юклатилди.
Қолаверса, Омбудсман экспертлик гуруҳи негизидаги Жамоатчилик гуруҳлари таркибига Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ экспертлари, тиббиёт ходимлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари, оммавий ахборот воситалари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари вакилларини жалб қилиши белгиланди. Бунда уларнинг мониторинг ташрифларини амалга ошириш учун касбий малакаси ва амалий билимларга эга бўлишини ҳамда гендер тенглиги таъминланиши ҳисобга олинади.
Қайд этиш лозимки, мониторинг жараёнларига оммавий ахборот воситаларининг ҳам жалб қилиниши инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги давлат сиёсатининг ёпиқ муассасаларга ҳам етиб борганини аҳолига кўрсатиш, ушбу объектлардаги шарт-шароитларнинг халқаро стандартларга мослашаётганини кўрсатиш имконини берди.
Жорий йилда Омбудсман бошчилигида амалга оширилган мониторинг ташрифларини ёритган оммавий ахборот воситалари вакилари маҳкумларнинг яшаш, овқатланиш, меҳнат қилиш, тиббий хизматдан фойдаланиш каби шароитлари билан танишиш баробарида маҳкум ва маҳбуслар билан шахсан мулоқот қилдилар.
Ўтган давр мобайнида Омбудсман ва унинг ҳузуридаги Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга амалга оширилган мониторинг ташрифлари давомида аниқланган камчиликлар юзасидан таҳлилий маълумотлар тайёрланиб, мутасадди вазирлик ва идораларга юборилди ва уларни бартараф этиш бўйича тегишли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Хулоса ўрнида айтиш мумкинки, мамлакатда олиб борилаётган ислоҳотлар қийноқларни аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини халқаро ҳуқуқнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги умумэътироф этилган принциплари ва нормаларига мувофиқлаштиришга ва уларни муваффақиятли амалга оширишга хизмат қилади.

The national preventive mechanism under the Ombudsman has been strengthened
Since the issue of ensuring human rights and combating torture requires very broad and continuous research and study, the international community is working to join forces in combating this scourge and to develop binding norms at the international level.
It is well known that ensuring the rights and interests of persons in institutions with restricted freedom of movement is quite a complicated process. This is due to the fact that incidents in institutions where people with restricted freedom of movement are held are not always under public scrutiny.
That is why on December 18, 2002, UN General Assembly Resolution 57/199 established the National Preventive Mechanism (NPM) in accordance with the Optional Protocol to the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment.
In 2019, the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment under the Ombudsman was established based on international best practices and secured by appropriate legislation. According to it, the Ombudsman will take measures to prevent torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment through regular visits to places of detention.
The term "public monitoring", which is now widely used, has been used in recent years even in relation to places of detention. Representatives of non-governmental organizations and civil society institutions were also included in an expert group created under the Ombudsman to assist in preventing torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment.
The expert group conducts monitoring visits to places of detention for persons with restricted freedom of movement, that is, places of administrative detention, detention of persons in custody in criminal cases, sentenced to imprisonment, compulsory medical institutions.
To date, 46 monitoring visits have been carried out in 2019, 71 in 2020 and 128 in 2021. As a result, parliamentary and public oversight was established in order to prevent torture.
The number of appeals received from convicts and their close relatives under the NPM has also increased from year to year, and the trust in the Institute of the Authorized Person has grown. According to statistics, in 2017 there were 565 appeals, and by 2020 the number rose to 1,563. In the first 11 months of 2021, there were 2,058 appeals from prisoners and their close relatives.
As a logical continuation of the reforms the Presidential Decree of June 26, 2021 "On additional measures to improve the system of detection and prevention of torture" identified as priorities such areas as bringing the system for detecting and preventing torture in accordance with generally recognized principles and norms of international law in the field of rights human rights, coordination, prompt and impartial consideration of allegations of torture and improvement of the mechanism of inevitable prosecution of perpetrators, provision of social, legal, psychological and medical assistance to victims of torture and compensation for harm caused to them, broad participation of civil society institutions in identification and prevention of torture, and the work of the NPM under the Ombudsman has been improved. In particular, public groups for identification and prevention of cases of torture were created on the basis of the expert group under the Authorized Person for Human Rights. They were instructed to identify cases of torture and submit applications to the corresponding state agency for their prompt elimination, to participate in the consideration of applications of torture, and to develop methodological recommendations for expert evaluation of cases of torture.
In addition, experts of the National Center for Human Rights, medical personnel, representatives of non-governmental organizations, mass media and other civil society institutions are included in the expert groups of the Ombudsman. When selecting experts, professional skills and practical knowledge for conducting monitoring visits and ensuring gender equality was important factor.
It should be noted that media participation in the monitoring process allowed to show the public that state policy in the sphere of human rights has reached closed institutions, and therefore it is an indication that conditions in these institutions meet international standards.
This year, media representatives covering monitoring visits led by the Ombudsman got acquainted with the living, food, work and health conditions of the convicts, and talked to them personally.
During the past period the Ombudsman and Public groups prepared analytical data on the shortcomings identified during the monitoring visits to places of detention of convicts, submitted them to the relevant ministries and departments, and appropriate measures are being taken to eliminate them.
In conclusion it should be noted that the reforms conducted in the country serve to bring the system of detection and prevention of torture in conformity with the generally recognized principles and standards of international human rights law and their successful implementation.
Temurbek Khaitov
Head of the Department of the Secretariat of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights