Ombudsmanning Samarqanddagi mintaqaviy vakili tashabbusi bilan mahkumlar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi
2022 yilning 17 may kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (Ombudsmanning) Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili va Sog‘liqni saqlash boshqarmasi masʼul xodimlari bilan Samarqand viloyati Samarqand shahridagi 38-sonli Manzil-koloniyada sayyor qabul tashkil etildi. Sayyor qabulni tashkil etishdan maqsad - ushbu muassasada saqlanayotgan 413 nafar mahkumlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish va koloniyadagi sharoitlarni o‘rganishdir.
Tadbirning 1-bosqichida Viloyat Sog‘liqni saqlash boshqarmasi tomonidan maxsus uskunalar bilan jihozlangan  1 ta avtobus va 8 xil turdagi ko‘chma tibbiy uskunalar jazoni ijro etish manzil-koloniyasiga olib kelindi. 16 nafar tajribali tibbiy xodimlar soat 09:00 dan boshlab 254 nafar mahkumlarni 15 xil turdagi tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishdi.
Tibbiy yordamlarni ko‘rsatish uchun shifokorlar guruhini olib kelishga asosiy sabab, shu manzil koloniyada jazo o‘tayotgan mahkumning murojaati bo‘lgan – deydi Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili Diyor Xusanov.
-  Ushbu mahkum telefon orqali murojaat qilib isitmalayotgani va unga manzil-koloniyaning tibbiyot xodimi tomonidan shifoxonaga yo‘llanma berilmayotganligini aytgan edi. Bu masala darhol hal etilgan. Qolaversa, manzil- koloniyaning tibbiyot bo‘limida davolanayotgan bemor mahkumlar bilan suhbatlashganimda malakali shifokorlar guruhini manzil-koloniyaning o‘ziga olib kelish zarurati mavjud degan xulosaga kelganman. Hozirda bepul tartibda mahkumlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishni boshladik.
Tadbirning 2-bosqichida Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili va 38-sonli jazoni ijro etish manzil-koloniyasi rahbari 90 nafar mahkum bilan jamoaviy uchrashuvlar o‘tkazishdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 26 iyundagi “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori hamda 2021 yil 10 sentyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonlarning mazmun-mohiyati haqida tushuntirish berildi.
Samarqand shahridagi 38-sonli Manzil-koloniyada mahkumlar uchun yaratilgan shart sharoitlar ham o‘rganildi. Monitoring jarayonida mahkumlarning yashash sharoitlari ko‘zdan kechirilganda baʼzi xonalarning chiroqlari kuyganligi va almashtirilmaganligi, oilaviy  uchrashuv xonalarida suv yo‘qligi aniqlandi. Ushbu kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha manzil-koloniya rahbariga tegishli tavsiyalar berildi.
Tadbirning so‘nggi bosqichi sifatida Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili mahkumlarni yakkama-yakka tartibda qabul qilib, ular murojaatlarini qabul qildi. Sayyor qabulda Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakiliga 18 nafar mahkum tomonidan murojaat kelib tushgan bo‘lsa, ularning 6 nafariga joyida huquqiy tushuntirishlar berildi. Qolgan 12 ta murojaat o‘rganish va chora ko‘rish uchun olib ketildi.
Ushbu murojaat qilgan mahkumlarning 2 nafari bugungi kunda yaratilgan imkoniyatlardan foydalanib oliygohga o‘qishga kirish uchun yordam so‘radi. Ushbu murojaatlar bo‘yicha tegishli tartibda oliygohlar bilan hamkorlikda ishlar tashkil etilib, imtihonga tayyorgarlik ko‘rish uchun kerakli kitob va maʼlumotlar berilishi maʼlum qilindi.

По инициативе Регионального представителя Омбудсмана осужденные в Самарканде прошли медицинское осмотр
17 мая 2022 года был организован выездной приём Региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Самаркандской области и ответственными сотрудниками Управления здравоохранения в колонии-поселении № 38 города Самарканда Самаркандской области. Целью данного приёма является проведение медицинского осмотра 413 заключенных данного учреждения и мониторинг условий содержания в колонии.
На первом этапе мероприятия областным управлением здравоохранения в исправительную колонию доставили 1 автобус, оснащенный специальным оборудованием, и 8 видов переносной медицинской техники. 16 опытных медицинских работников начиная с 09:00 провели медицинские осмотры 254 заключенных по 15 различным направлениям.
Основной причиной привлечения группы врачей для оказания медицинской помощи стало обращение осужденного, отбывающего наказание в колонии, сообщил Региональный представитель Омбудсмана в Самаркандской области Диёр Хусанов.
- Осужденный позвонил и сказал, что у него повышенная температура и направление в больницу медперсонал колонии не давал. Этот вопрос был решен немедленно. Кроме того, пообщавшись с заключенными в медсанчасти колонии, я пришел к выводу, что необходимо привезти бригаду квалифицированных врачей в саму колонию. Сейчас мы начали бесплатные медицинские осмотры заключенных.
На втором этапе мероприятия Региональный представитель Уполномоченного по правам человека в Самаркандской области и начальник колонии-поселения №38 провели коллективную встречу с 90 осужденными. В ходе встречи были разъяснены содержание и сущность Постановления Президента Республики Узбекистан от 26 июня 2021 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток» и Указа Президента от 10 сентября 2021 года «О мерах по совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана)».
Также были изучены условия, созданные для осужденных в колонии № 38 г. Самарканд. В ходе мониторинга бытовых условий осужденных было установлено, что в некоторых комнатах лампочки перегорели и не заменены, а в комнатах для семейных собраний отсутствовала вода. Начальнику колонии даны соответствующие рекомендации по устранению этих недостатков.
На завершающем этапе мероприятия Региональный представитель Уполномоченного по правам человека в Самаркандской области по очереди принял обращения заключенных. В ходе визита к Региональному представителю Уполномоченного по правам человека в Самаркандской области поступили обращения от 18 осужденных, 6 из них на месте были даны правовые разъяснения. По остальным 12 обращениям были приняты меры для изучения и принятия мер.
Двое из этих заключенных обратились за помощью в поступлении в университет надеясь на возможности, созданные на сегодняшний день. Отмечалось, что для помощи этим заключенным будет организована работа во взаимодействии с вузами, а также будут предоставлены необходимые книги и информация для подготовки к экзамену.