Ombudsmanning Samarqanddagi mintaqaviy vakili tashabbusi bilan mahkumlar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi
2022 yilning 17 may kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (Ombudsmanning) Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili va Sog‘liqni saqlash boshqarmasi masʼul xodimlari bilan Samarqand viloyati Samarqand shahridagi 38-sonli Manzil-koloniyada sayyor qabul tashkil etildi. Sayyor qabulni tashkil etishdan maqsad - ushbu muassasada saqlanayotgan 413 nafar mahkumlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish va koloniyadagi sharoitlarni o‘rganishdir.
Tadbirning 1-bosqichida Viloyat Sog‘liqni saqlash boshqarmasi tomonidan maxsus uskunalar bilan jihozlangan  1 ta avtobus va 8 xil turdagi ko‘chma tibbiy uskunalar jazoni ijro etish manzil-koloniyasiga olib kelindi. 16 nafar tajribali tibbiy xodimlar soat 09:00 dan boshlab 254 nafar mahkumlarni 15 xil turdagi tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishdi.
Tibbiy yordamlarni ko‘rsatish uchun shifokorlar guruhini olib kelishga asosiy sabab, shu manzil koloniyada jazo o‘tayotgan mahkumning murojaati bo‘lgan – deydi Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili Diyor Xusanov.
-  Ushbu mahkum telefon orqali murojaat qilib isitmalayotgani va unga manzil-koloniyaning tibbiyot xodimi tomonidan shifoxonaga yo‘llanma berilmayotganligini aytgan edi. Bu masala darhol hal etilgan. Qolaversa, manzil- koloniyaning tibbiyot bo‘limida davolanayotgan bemor mahkumlar bilan suhbatlashganimda malakali shifokorlar guruhini manzil-koloniyaning o‘ziga olib kelish zarurati mavjud degan xulosaga kelganman. Hozirda bepul tartibda mahkumlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishni boshladik.
Tadbirning 2-bosqichida Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili va 38-sonli jazoni ijro etish manzil-koloniyasi rahbari 90 nafar mahkum bilan jamoaviy uchrashuvlar o‘tkazishdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 26 iyundagi “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori hamda 2021 yil 10 sentyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonlarning mazmun-mohiyati haqida tushuntirish berildi.
Samarqand shahridagi 38-sonli Manzil-koloniyada mahkumlar uchun yaratilgan shart sharoitlar ham o‘rganildi. Monitoring jarayonida mahkumlarning yashash sharoitlari ko‘zdan kechirilganda baʼzi xonalarning chiroqlari kuyganligi va almashtirilmaganligi, oilaviy  uchrashuv xonalarida suv yo‘qligi aniqlandi. Ushbu kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha manzil-koloniya rahbariga tegishli tavsiyalar berildi.
Tadbirning so‘nggi bosqichi sifatida Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili mahkumlarni yakkama-yakka tartibda qabul qilib, ular murojaatlarini qabul qildi. Sayyor qabulda Ombudsmanning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakiliga 18 nafar mahkum tomonidan murojaat kelib tushgan bo‘lsa, ularning 6 nafariga joyida huquqiy tushuntirishlar berildi. Qolgan 12 ta murojaat o‘rganish va chora ko‘rish uchun olib ketildi.
Ushbu murojaat qilgan mahkumlarning 2 nafari bugungi kunda yaratilgan imkoniyatlardan foydalanib oliygohga o‘qishga kirish uchun yordam so‘radi. Ushbu murojaatlar bo‘yicha tegishli tartibda oliygohlar bilan hamkorlikda ishlar tashkil etilib, imtihonga tayyorgarlik ko‘rish uchun kerakli kitob va maʼlumotlar berilishi maʼlum qilindi.

At the initiative of the Regional Representative of the Ombudsman convicts in Samarkand underwent a medical examination
On May 17, 2022, an on-site reception was organized by the Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Samarkand region and responsible employees of the Health Department in the colony-settlement No. 38 of the city of Samarkand, Samarkand region. The purpose of the reception is to conduct a medical examination of 413 prisoners of the institution and monitor the conditions of detention in the colony.
At the first stage of the event, the Health Department delivered 1 bus equipped with special equipment and 8 types of portable medical equipment to the correctional colony. Starting from 09:00 am, 16 experienced medical workers conducted medical examinations of 254 prisoners in 15 different areas.
The main reason for attracting a group of doctors to provide medical care was the appeal of a convict serving a sentence in a colony, said the Regional Representative of the Ombudsman in the Samarkand region Diyor Khusanov.
- The convict called and said that he had a fever and the medical staff of the colony did not give him a referral to the hospital. This issue was resolved immediately. In addition, after talking with the prisoners in the medical unit of the colony, I came to the conclusion that it is necessary to bring a team of qualified doctors to the colony itself. Now we have started free medical examinations of prisoners.
At the second stage of the event, the Regional Representative of the Authorized Person for Human Rights in the Samarkand region and the head of the colony-settlement No. 38 held a collective meeting with 90 convicts. During the meeting, the content and essence of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan of June 26, 2021 “On additional measures to improve the system for detecting and preventing cases of torture” and the Decree of the President from September 10, 2021 “On measures to improve the activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)".
The conditions created for convicts in colony No. 38 in Samarkand were also studied. In the course of monitoring the living conditions of the convicts, it was found that in some rooms the light bulbs burned out and were not replaced, and there was no water in the rooms for family meetings. The head of the colony was given appropriate recommendations to eliminate these shortcomings.
At the final stage of the event, the Regional Representative of the Authorized Person for Human Rights in the Samarkand region accepted in turn the appeals of the prisoners. During the visit, the Regional Representative of the Authorized Person for Human Rights in the Samarkand region received appeals from 18 convicts, 6 of them were given legal explanations on the spot. For the remaining 12 appeals, measures were taken to study and take action.
Two of these prisoners applied for help in getting into university hoping for the opportunities created to date. It was noted that in order to help these prisoners, work will be organized in cooperation with universities, as well as the necessary books and information will be provided to prepare for the exam.