Ombudsman nazoratidagi murojaat. Yoshlarni qishloq xo‘jaligida band qilish uchun berilgan yer maydonidan kim foydalanmoqda?
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (ombudsmanga) Buxoro viloyati Qorako‘l tumanida yashovchi fuqaro N.N. tomonidan yoshlar bandligini taʼminlash maqsadida ajratilgan yer maydoniga ekilgan g‘alla hosili va undan chiqadigan somon berilmaganligi hamda takroriy ekin uchun yer maydoni ajratilmaganligi haqida murojaat kelib tushdi.
Murojaatning o‘rganilishi natijasida haqiqatdan ham ushbu fuqaroga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 2 fevraldagi tegishli  yig‘ilish bayoniga binoan, qishloq xo‘jaligida yoshlar bandligini taʼminlash, ularni moliyaviy qo‘llab- quvvatlash, qishloq joylarda yangi ish o‘rinlarini yaratish maqsadida murojaatchiga ikkilamchi ijara shartnomasi asosida Qorako‘l tumanidagi “Navro‘z Botir” fermer xo‘jaligining g‘alla ekilgan maydonidan o‘n sotix yer maydoni ajratilgan. Mazkur yer maydonidagi g‘alla parvarishi bilan bog‘liq barcha agrotexnika tadbirlari “Navro‘z Botir” fermer xo‘jaligi tomonidan amalga oshirilganligi sababli, yetishtirilgan g‘alla hosili fermer xo‘jaligi tomonidan yig‘ishtirib olingan. Lekin, murojaatchining ulushi ajratib berilmagan.
Fuqaro N.N o‘z arizasida “...hosilni ololmagach, yerga takroriy ekin ekmoqchi bo‘lganimda, menga tegishli maydonga “Navro‘z Botir” fermer xo‘jaligi tomonidan allaqachon ekinlar ekilgani bois, menga boshqa yer ajratilishi aytildi. Lekin, avgust oyiga qadar yer ajratilgani yo‘q” deb yozgan.
Murojaat Ombudsman nazoratiga olingach, Vakilning prokuratura organlariga qilgan murojaatiga asosan, fuqaro H.N.ga o‘n sotix yer maydonidagi g‘alla hosilidagi ulushi undirib berildi.
Shuningdek, murojaatchiga avvalgi ajratib berilgan yer maydoni takroriy ekinlar ekilgan holda qaytarildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Matbuot xizmati

An appeal under the Ombudsman’s supervision. Who uses the land allotted for youth employment in agriculture?
The Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) received an appeal from a citizen of Karakul district of Bukhara region N.N. about the fact that the harvest of grain and straw that remained after harvesting of grain grown on the land allocated for the purposes of youth employment were not given to this citizen. Also, this citizen isn’t allocated a plot of land for reseeding.
According to the relevant protocol decision of the Cabinet of Minister’s of the Republic of Uzbekistan dated February 2, 2021 in order to ensure youth employment in agriculture, financial support, creating new jobs in rural areas, the applicant was granted a subleases of part of the land of the farm “Navruz Botir” in Karakul district. Ten acres of land were allocated from the farm’s grain acreage. Due to the fact that all agro-technical activities related to the cultivation of grain on this land were carried out by the farm “Navruz Botir”, the grain was harvested by the farm. However, the applicant’s share wasn’t allocated to him.
Citizen N.N. writes in his application “…after I failed to get my share of the crop and wanted to re-sow, I was told that the Navruz Botir farm had already sown on the land. However, I wasn’t allocated any land until august”.
After, the Ombudsman had reviewed the complaint and on the basis of the Ombudsman’s appeal to the prosecutor’s office the case was resolved in favor of the citizen. He was charged a share of the garin crop on ten acres of land.