Ombudsman nazoratidagi murojaat. Yoshlarni qishloq xo‘jaligida band qilish uchun berilgan yer maydonidan kim foydalanmoqda?
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (ombudsmanga) Buxoro viloyati Qorako‘l tumanida yashovchi fuqaro N.N. tomonidan yoshlar bandligini taʼminlash maqsadida ajratilgan yer maydoniga ekilgan g‘alla hosili va undan chiqadigan somon berilmaganligi hamda takroriy ekin uchun yer maydoni ajratilmaganligi haqida murojaat kelib tushdi.
Murojaatning o‘rganilishi natijasida haqiqatdan ham ushbu fuqaroga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 2 fevraldagi tegishli  yig‘ilish bayoniga binoan, qishloq xo‘jaligida yoshlar bandligini taʼminlash, ularni moliyaviy qo‘llab- quvvatlash, qishloq joylarda yangi ish o‘rinlarini yaratish maqsadida murojaatchiga ikkilamchi ijara shartnomasi asosida Qorako‘l tumanidagi “Navro‘z Botir” fermer xo‘jaligining g‘alla ekilgan maydonidan o‘n sotix yer maydoni ajratilgan. Mazkur yer maydonidagi g‘alla parvarishi bilan bog‘liq barcha agrotexnika tadbirlari “Navro‘z Botir” fermer xo‘jaligi tomonidan amalga oshirilganligi sababli, yetishtirilgan g‘alla hosili fermer xo‘jaligi tomonidan yig‘ishtirib olingan. Lekin, murojaatchining ulushi ajratib berilmagan.
Fuqaro N.N o‘z arizasida “...hosilni ololmagach, yerga takroriy ekin ekmoqchi bo‘lganimda, menga tegishli maydonga “Navro‘z Botir” fermer xo‘jaligi tomonidan allaqachon ekinlar ekilgani bois, menga boshqa yer ajratilishi aytildi. Lekin, avgust oyiga qadar yer ajratilgani yo‘q” deb yozgan.
Murojaat Ombudsman nazoratiga olingach, Vakilning prokuratura organlariga qilgan murojaatiga asosan, fuqaro H.N.ga o‘n sotix yer maydonidagi g‘alla hosilidagi ulushi undirib berildi.
Shuningdek, murojaatchiga avvalgi ajratib berilgan yer maydoni takroriy ekinlar ekilgan holda qaytarildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Matbuot xizmati

Обращение, находящееся на контроле Омбудсмана. Кто пользуется землей, отведенной в целях обеспечения занятости молодежи в сельском хозяйстве?
Уполномоченному Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсману) поступило обращение гражданина Каракульского района Бухарской области Н.Н. о том, что урожай зерна и солома, оставшаяся после сборки зерна, выращенной на выделенной в целях обеспечения занятости молодежи земле, не были переданы этому гражданину. Также данному гражданину не отведен земельный участок для проведения повторного посева.
Согласно соответствующему протокольному решению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 февраля 2021 года в целях обеспечения занятости молодежи в сельском хозяйстве, финансовой поддержки, создания новых рабочих мест в сельской местности заявителю была предоставлена субаренда части земли фермерского хозяйства «Навруз Ботир» Каракульского района. Из зерновых площадей фермерского хозяйства было выделено десять соток земли. В связи с тем, что все агротехнические мероприятия, связанные с возделыванием зерновых на этой земле, проводились фермерским хозяйством «Навруз Ботир», зерно было собрано данным фермерским хозяйством. Однако доля заявителя не была ему выделена.
Гражданин Н.Н. в своем заявлении пишет: «...после того, как я не смог получить свою долю урожая и хотел провести повторный посев, мне заявили, что фермерское хозяйство Навруз Ботир уже провело посевы на этой земле. Однако до августа мне так землю и не выделили.
После рассмотрения Омбудсманом данного обращения, на основании обращения Уполномоченного по правам человека в прокуратуру, дело решилось в пользу гражданина. Ему взыскали долю с урожая зерновых на десяти сотках земли.