Uy-joyga to‘lov qilib, ham uysiz ham pulsiz qolgan fuqaro murojaati ijobiy hal etildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Xorazm viloyatidagi mintaqaviy vakiliga fuqaro R.P.  uy-joy sotib olish bo‘yicha tuzilgan shartnoma shartlari bajarilmagani bo‘yicha murojaat qildi.
Murojaatchining so‘zlariga ko‘ra, 3 yil avval Urganchdagi qurilish MCHJ bilan ko‘p qavatli uylardan xonadon sotib olish bo‘yicha shartnoma tuzgan va 75 mln so‘m to‘lagan.
Shartnoma shartlariga ko‘ra, quruvchi obyektni 2023 yil 6 yanvarga qadar egasiga topshirilishi kerak bo‘lgan uy hozirga qadar qurib bitkazilmagan. Fuqaro R.P. MCHJ direktoriga shartnomani bekor qilish va to‘lagan pullarini qaytarishini so‘rab bir necha marta murojaat qilishiga qaramay natija bo‘lmagan.
Ushbu murojaatga ilova qilingan hujjatlar o‘rganilib, MCHJ egasiga shartnoma shartlarining qo‘pol ravishda buzilgani va uning huquqiy oqibatlari hamda murojaatchining ijtimoiy himoya muhtoj ekanligi tushuntirildi.
Ish sudgacha yetib bormay murojaatchining quruvchiga to‘lagan 75 mln so‘m puli qisqa muddatda to‘liq qaytarib berildi.

The application of a citizen who was left without housing and without money after paying for housing was positively considered
Citizen R.P. appealed to the regional representative of the Authorized person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Khorezm region with a complaint about the non-fulfilment of the terms of a housing sale and purchase agreement.
According to the applicant, 3 years ago he had concluded a contract with a construction company in Urgench for the purchase of apartment buildings and paid 75 million soum.
Under the terms of the contract, the house, which the developer was supposed to hand over to the owner by January 6, 2023, has not yet been completed. Despite repeated appeals of citizen R.P. to the director of the construction company with a request to terminate the contract and return the money paid, there were no positive results.
The attached documents on the case were studied, the owner of the LLC was explained to the gross violations of the terms of the contract and its legal consequences, and it was noted about the need to ensure social protection of the applicant.
Without bringing the case to court, 75 million soums paid by the applicant to the developer were fully returned to the applicant as soon as possible.