Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman navbatdagi fuqarolar qabulini o‘tkazdi
2023 yilning 28 aprel kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatovaning navbatdagi fuqarolar qabuli bo‘lib o‘tdi. Unda 15 nafarga yaqin fuqarolarning murojaatlari qabul qilindi va nazoratga olindi.
Murojaatlarda davlat idoralari mansabdor shaxslari qabuliga kirish, afv, prokuratura, sud-tergov masalasi, ishga joylashish, mulkiy nizolar, ijtimoiy yordam, jumladan, bola puli olish, uyni taʼmirlash, boshpanasi yo‘qlarga uy ajratishda amaliy yordam ko‘rsatish kabi masalalar ko‘tarilgan.
Baʼzi murojaatlar joyiga chiqib o‘rganish va tegishli choralar ko‘rish uchun Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillariga yuborildi. Qolgan murojaatlar bo‘yicha tegishli davlat idoralari va tashkilotlarga fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklash bo‘yicha Ombudsman murojaati yuborildi.

The Authorized Person for Human Rights held another reception for citizens
On April 28, 2023, the next reception of citizens of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova was held. Approximately 15 appeals of citizens were accepted and taken under control.
The appeals raised such issues as admission to government agencies, issues of pardon, the prosecutor's office, judicial investigation, employment, property disputes, social assistance, including child support, housing repairs, and practical assistance in providing housing for the homeless.
Separate appeals were sent to the regional representatives of the Authorized Person for Human Rights to conduct an on-site study and take appropriate measures. For the rest of the appeals, the relevant appeal of the Commissioner for the restoration of violated rights of citizens was sent to state bodies and organizations.
It should be noted that citizens can directly contact the Regional Representatives of the Authorized Person for Human Rights. You can get information about their names, tasks, appointment dates, addresses and phone numbers through the website ombudsman.uz.