Markaziy Osiyoda tazyiq ostida bo‘lgan xotin-qizlar mavzusiga bag‘ishlangan xalqaro kengaytirilgan muloqot tashkil etildi
2022 yilning 25 noyabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova “Markaziy Osiyoda tazyiq ostida bo‘lgan xotin-qizlar: zo‘ravonlik ildizlarini yo‘q qilish va jabrlanganlarni qo‘llab-quvvatlash” mavzusiga bag‘ishlangan kengaytirilgan muloqotda ishtirok etdi. Gibrid shaklida tashkil etilgan mazkur muloqot Qozog‘iston Respublikasi Ombudsmani hamda "BMT-Qozog‘iston ayollari" tuzilmasi tomonidan tashkil etildi. Mazkur tadbirda O‘zbekiston tomondan Oliy Majlis Senati, Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi va Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi vakillari ham ishtirok etdi.
Qozog‘iston, O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Turkiya va Ozarbayjon davlatlari Ombudsmanlari hamda mavzuga aloqador vazirlik va idoralar, jamoatchilik tashkilotlari vakillari hamda xalqaro ekspertlar ishtirok etishdi.
Tadbirda taʼkidlanishicha, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti maʼlumotlariga ko‘ra, hayoti davomida uchta ayoldan biri tazyiq va zo‘ravonlikka uchraydi. Bu esa xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlik muammosining global pandemiya ekaniga ishoradir.
Tahlillar Markaziy Osiyoda ham ayollar va qizlarga nisbatan zo‘ravonlik keng tarqalganini ko‘rsatmoqda. Shu kunga qadar baʼzi Markaziy Osiyo mamlakatlari oiladagi zo‘ravonlik va xotin-qizlarga nisbatan kamsitishlarga qarshi qonunchilikni kuchaytirgan bo‘lishsa, boshqalari Milliy strategiyalarni qabul qilishdi. Lekin ular ijrosini taʼminlashga to‘sqinlik qiluvchi omillar, xususan, huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining yetarli malakaga ega emasligi, moliyaviy resurslarning yetishmasligi, zo‘ravonlikdan omon qolgan shaxslar uchun ixtisoslashtirilgan xizmatlarning yetarli emasligi kabi holatlar ayniqsa chekka hududlar yaqqol ko‘zga tashlanmoqda.
Xalqaro miqyosda BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari (SDG) gender tengligini taʼminlash va ayollarga nisbatan kamsitishning har qanday shakllarini yo‘q qilish masalalarini o‘z ichiga oladi va bu global muammo kompleks yondoshuvni talab etadi.
Oiladagi zo‘ravonlikning oldini olish choralari asosiy sabablarni bartaraf etishi va jabrlanganlarni qo‘llab-quvvatlashni profilaktika va huquqiy choralar bilan birlashtirishi kerak.
Kengaytirilgan muloqot ishtirokchilari o‘z tajribalari bilan bo‘lishgan holda zo‘ravonlikni keltirib chiqarayotgan sabablarni tahlil qilib, oiladagi zo‘ravonlikdan aziyat chekkan ayollarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha aniq vositalarni ishlab chiqish bo‘yicha o‘z takliflarini berishdi.

Организован международный расширенный диалог на тему женщин подвергающихся притеснению и насилию в Центральной Азии
25 ноября 2022 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова приняла участие Расширенном Диалоге в Центральной Азии на тему: «Борьба с насилием: Женщины и девочки в группе риска. Устранение причин и оказание помощи. Укрепление доступа к правосудию». Этот гибридный диалог был организован Омбудсменом Республики Казахстан и организацией «ООН-Женщины Казахстана». В мероприятии также приняли участие представители Сената Олий Мажлиса, Государственного комитета по делам семьи и женщин и Министерства занятости и трудовых отношений.
В нем также приняли участие омбудсмены Казахстана, Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана, Турции и Азербайджана, а также представители профильных министерств и ведомств, общественных организаций и международные эксперты.
На мероприятии было отмечено, что, по данным Всемирной организации здравоохранения, каждая третья женщина в течение жизни подвергается домогательствам и насилию. Это признак того, что проблема насилия в отношении женщин носит глобальный характер.
Анализ показывает, что насилие в отношении женщин и девочек также широко распространено в Центральной Азии. На сегодняшний день некоторые страны Центральной Азии ужесточили законодательство против домашнего насилия и дискриминации в отношении женщин, а другие приняли национальные стратегии. Однако факторы, препятствующие их реализации, в частности, недостаточная квалификация сотрудников правоохранительных органов, нехватка финансовых средств, отсутствие специализированных служб для пострадавших от насилия, особенно ярко проявляются в отдаленных районах.
На международном уровне Цели устойчивого развития (ЦУР) ООН включают вопросы обеспечения гендерного равенства и ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, и этот глобальный вопрос требует комплексного подхода.
Меры по предотвращению домашнего насилия должны устранять коренные причины и сочетать поддержку жертв с превентивными и юридическими мерами.
Участники расширенного диалога поделились своим опытом, проанализировали причины насилия и дали свои предложения по разработке конкретных инструментов поддержки женщин, пострадавших от домашнего насилия.