Fuqarolar murojaatiga asosan avariya xavfi yuqori bo‘lgan chorrahaga svetofor o‘rnatildi-Ombudsman
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga Farg‘ona viloyatidan fuqaro O.P. bir guruh mahalla fuqarolari nomidan avariya xavfi yuqori bo‘lgan chorrahaga svetofor o‘rnatilishida amaliy yordam berilishini so‘rab murojaat qildi.
Murojaatchining qayd etishicha, Marg‘ilon shahridagi “Xo‘ja porso” MFY idorasi, 4-oilaviy poliklinika va 10-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktabi yo‘l yoqasiga yaqin joylashgan. Shu sababli mazkur hududdagi 7000 ming nafardan ortiq aholi, maktab o‘quvchilari va bemorlar katta yo‘l kesishmasidan o‘tishlariga to‘g‘ri keladi.
Mazkur murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, holat Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan Marg‘ilon shahar hokimligi bilan hamkorlikda joyiga chiqib o‘rganildi.
Haqiqatdan ham mazkur chorrahada avtomobillar oqimi juda yuqori hamda poliklinika va maktab yo‘l yoqasiga yaqin joylashgani sababli hududdagi aholi yo‘l kesishmasidan o‘tishda ko‘plab qiyinchiliklarga duch kelayotgani aniqlandi.
Ombudsmanning tegishli tashkilotlarga murojaatidan so‘ng, Marg‘ilon shahar, Alisher Navoiy ko‘chasidagi mazkur chorrahaga svetofor o‘rnatildi.
Maʼlumot uchun, Davlat rahbarining 2022-yil 4-apreldagi “Avtomobil yo‘llarida inson xavfsizligini ishonchli taʼminlash va o‘lim holatlarini keskin kamaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qaroriga muvofiq, svetofor qurilmasi o‘rnatilishi rejalashtirlayotgan chorraha yoki yo‘l uchastkasi shaharsozlik normalari va qoidalariga mosligi nuqtai-nazaridan o‘rganiladi, shuningdek, ushbu joydan o‘tadigan piyodalar va transport vositalarining harakat jadalligi hisoblanadi. Mazkur joy amaldagi normativ-huquqiy hujjatlar talablariga javob bersa, svetofor qurilmasini o‘rnatish bo‘yicha ijobiy xulosa qilinadi.

По обращению граждан на перекрестке с повышенным риском аварии установлен светофор-Омбудсман
К Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) гражданин О.П. из Ферганской области обратился от имени группы жителей махалли с просьбой оказать практическую помощь в установке светофора на перекрестке с повышенным риском аварии.
Заявитель отметил, что здание МСГ “Ходжа порсо” в городе Маргилан, семейная поликлиника № 4 и общеобразовательная средняя школа № 10 расположены недалеко от дороги. Таким образом, более 7000 тысяч жителей, школьников и пациентов в этом районе должны будут пересечь главный перекресток.
Данное обращение было передано на контроль Омбудсмана и изучено региональным представителем в Ферганской области совместно с хокимиятом города Маргилан.
Действительно, как оказалось, на этом перекрестке наблюдается высокий автомобильный поток, а также из-за близости поликлиники и школы жители района сталкиваются с многочисленными трудностями при переходе перекрестка.
После обращения Омбудсмана к соответствующим организациям на данном перекрестке на улице Алишера Навои в городе Маргилан был установлен светофор.
Для информации, в соответствии с постановлением Главы государства от 4 апреля 2022 года “О мерах по надежному обеспечению безопасности человека на автомобильных дорогах и резкому снижению смертности" перекресток или участок дороги, на котором планируется установить светофорное устройство, исследуется с точки зрения соответствия градостроительным нормам и правилам, а также интенсивности движения пешеходов и транспортных средств, проезжающих через это место. Положительное заключение по установке светофорного устройства будет получено, если данное место соответствует требованиям действующих нормативно-правовых актов.