Murojaat o‘rganilishi natijasida 26 mln so‘mlik ish haqlari undirildi – Ombudsman
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga Namangan viloyatidan fuqaro A.D. va uning o‘g‘li A.N. ish beruvchi tomonidan oylik maoshlarining to‘lanmagani bo‘yicha shikoyat qilishdi.
Murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, uning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan joyiga chiqib o‘rganildi. Aniqlanishicha, murojaatchi A.D. farzandi bilan klaster ishlab chiqarish korxonasida xodimlar sonining qisqargani sababli mehnat shartnomalari bekor qilingan. Lekin, ularning 2023-yilning oktyabr, noyabr va dekabr oylari uchun ish haqlari to‘lab berilmagan.
Mazkur murojaat nazoratga olinib, ish beruvchiga huquqiy tushuntirishlar berildi. Natijada murojaatchi va uning farzandiga 26 mln so‘m miqdoridagi 3 oylik ish haqlari to‘lab berildi.
Maʼlumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Mehnat kodeksining 161-moddasiga muvofiq, mehnatga haq to‘lash muddatlari jamoa shartnomasi yoki boshqa lokal normativ hujjatda belgilanadi va har yarim oyda bir martadan kam bo‘lishi mumkin emas.
Mehnat shartnomasi ish beruvchining tashabbusi bilan bekor qilinganda Kodeksning 110-moddasiga ko‘ra, xodimga tegishli ish haqi, uning miqdori xususida nizo bo‘lmasa, mehnat shartnomasi bekor qilingan kunga qadar ishlayotgan xodimga, — mehnat shartnomasi bekor qilingan kuni, mehnat shartnomasi bekor qilingan kuni ishlamayotgan xodimga, — u hisob-kitob qilishni talab etgan kuni to‘lanishi kerak.

As a result of studying the appeal, 26 million soums of wages were recovered – Ombudsman
Citizen A.D. and his son A.N. filed complaints to the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) from Namangan region for non-payment of wages by their employer.
The appeal was submitted to the control of the Ombudsman and studied on site by his regional representative in Namangan region. As it was revealed, the labor contracts with the applicant A.D. and his son were terminated due to the reduction in the number of personnel at the production enterprise of the cluster. But their salaries for October, November and December 2023 were not paid.
This appeal was taken under control, legal explanations were given to the employer. As a result, the applicant and his son were paid wages for 3 months in the amount of 26 million soums.
For information: in accordance with Article 161 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan, payment terms are established by a collective agreement or other local normative document and may not be less than once every half a month.
Upon termination of the employment contract at the initiative of the employer in accordance with Article 110 of the Code, the salary due to the employee, in the absence of a dispute regarding its amount, shall be paid to the employee working until the day of termination of the employment contract on the day of termination of the employment contract, and to the employee not working on the day of termination of the employment contract, on the day when he demands payment.